Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Η ΑΕΚ... πάτησε γκάζι στο τέλος κόντρα στο Ρέθυμνο

Η ΑΕΚ… πάτησε γκάζι στο τέλος κόντρα στο Ρέθυμνο

Την πέμπτη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Α1 Ανδρών πανηγύρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση επικράτησε με 80-62 του Ρεθύμνου, υποχρεώνοντας τους Κρήτες στην δεύτερη ήττα τους.

Την πέμπτη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Α1 Ανδρών πανηγύρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση επικράτησε με 80-62 του Ρεθύμνου, υποχρεώνοντας τους Κρήτες στην δεύτερη ήττα τους. Κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων», που μέτρησαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Βασιλειάδης με 15 πόντους, ενώ από το Ρέθυμνο ξεχώρισαν οι Άρνολντ (15π.) και Φιτζπάτρικ (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 45-34, 57-51, 80-62

Η Ένωση επιστράτευσε την άμυνα της κάθε φορά που έβλεπε το Ρέθυμνο να επιχειρεί την ανατροπή… Χαρακτηριστικό της «κιτρινόμαυρης» άμυνας ήταν οι μόλις δύο πόντοι που… επέτρεψε στους φιλοξενούμενους μέχρι το 6ο λεπτό της αναμέτρησης, τη στιγμή που η επίθεση της ΑΕΚ είχε πάρει φωτιά και είχε γράψει το 19-2.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβς έκλεισε την περίοδο στο +12 (25-13) και σταδιακά άρχισε να… χαλαρώνει, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να ολοκληρώνουν στο 24΄ ένα σερί 11-0, ισοφαρίζοντας σε 47-47. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο τα γρανάζια στην άμυνα της ΑΕΚ άρχισαν και πάλι να λειτουργούν, οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς πόντο για ένα επτάλεπτο (από το 28΄ μέχρι το 35΄) και η Ένωση εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (65-51) καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος-Δεσλής-Ξενικάκης

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 12 (3), Βασιλειάδης 15 (2), Μιλόσεβιτς 11 (1), Φάλκερ 2, Τσαλμπούρης, Σάκοτα 10 (2), Ντίξον 11 (1), Λαρεντζάκης, Μαυροειδής 7, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 12 (1), Μωραΐτης.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Κώττας, Άρνολντ 15 (1), Φιτζπάτρικ 15, Τάλτον 8, Γιαννόπουλος 5, Ραζής, Χριστοδούλου 4, Καμπερίδης 2, Ζάμπας 2, Κράβιτς 11, Έντουαρντς.