Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Το Ρέθυμνο... βύθισε ακόμη περισσότερο τα Τρίκαλα

Το Ρέθυμνο… βύθισε ακόμη περισσότερο τα Τρίκαλα

Με 20 πόντους του Φιτζπάτρικ, το Ρέθυμνο επικράτησε άνετα, 84-56 των Τρικάλων, για την 6η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Κρήτες έφτασαν τις 4 νίκες, ενώ οι Θεσσαλοί μετρούν 5 ήττες και είναι στον πάτο της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το Ρέθυμνο, ωστόσο, να ελέγχει κατά διαστήματα το ρυθμό και να έχει προβάδισμα πέντε πόντων (44-39). Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και με ένα σερί 10-0 αποσπάστηκαν με διψήφια διαφορά (54-39) και έδειξαν να έχουν το πάνω χέρι. Τα Τρίκαλα από την πλευρά τους, προσπάθησαν να αντιδράσουν για να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 62-49.

Η… αντίδραση των φιλοξενούμενων δεν ήρθε ούτε στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να πατήσει κι άλλο το… γκάζι στην επίθεση και να «καθαρίσει» πολύ γρήγορα την υπόθεση νίκη. Η διαφορά έφτασε πολύ γρήγορα στους 20 πόντους (74-54) και το ματς δεν είχε γυρισμό για τα Τρίκαλα, με τους Κρητικούς να φτάνουν με σχετική άνεση στην τέταρτη φετινή τους νίκη (84-56).

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-39, 62-49, 84-56

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Αρνολντ 8(1), Φιτζπάτρικ 20(4), Τάλτον 8, Γιαννόπουλος 5, Κράβιτς 12, Ραζής 5, Χριστοδούλου 4, Καμπερίδης 4, Θεοδωρίσης 2, Εβάλντας 6, Εντουαρντς 10

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφει 2, Μπιρούτα 10(1), Τσαγκαράκης 15(4), Μπάρλοου 6, Χότον, Μανωλόπουλος 15(3), Λίποβι 3(1), Καραθανάσης, Ατιτς, Πουλιανίτης, Καλλές 5, Βαρυτιμιάδης

Ο άθλος του Ολυμπιακού και το απίστευτο 10/11 της Άστον Βίλα! (pic)

Η πιο ακριβή ενδεκάδα των ημιτελικών του Europa Conference League αποδεικνύει γιατί το «διπλό» που πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Μπέρμιγχαμ είναι ένας πραγματικός ποδοσφαιρικός άθλος