Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Με... φόρα από το ντέρμπι, ο Προμηθέας νίκησε και το Λαύριο

Με… φόρα από το ντέρμπι, ο Προμηθέας νίκησε και το Λαύριο

Μετά τη νίκη του επί του συμπολίτη Απόλλωνα, ο Προμηθέας συνέχισε με θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας με 64-61 του Λαυρίου, για την 6η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 3η νίκη των Αχαιών, ενώ το Λαύριο υπέστη την 4η ήττα του.

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε χάρη στο τρίποντο του Κίκι Κλαρκ. Ο Αμερικανός είχε 15 πόντους με 2/3 βολές, 5/8 δόποντα και 1/5 τρίποντα, πήρε 4 ριμπάουντ και έδωσε 1 ασίστ, σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Με οδηγό τον Φαγιέ, ο Προμηθέας προσπέρασε 11-4 και 15-8 στο 8′. Οι Πατρινοί έκλειναν τους διαδρόμους στο Λαύριο στη 2η περίοδο, ενώ οι Τζόνσον, Κλαρκ ανέλαβαν δράση στην επίθεση. Με τον Μπολντς να έχει πετύχει τους 12 από τους 21 πόντους των φιλοξενουμένων, ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια στο +14, 38-24.

Το Λαύριο αντέδρασε, με λύσεις από Γιανγκ και Τζόνσον στην 3η περίοδο. Οι παίκτες του Σερελή μείωσαν σε 43-35 και σε 47-45 στο 30΄. Μάχη σώμα με σώμα έγινε στην 4η περίοδο, όταν ο Γιαννακόπουλος διαμόρφωσε το 54-53 στο 34′. Το Λαύριο ισοφάρισε σε 59-59 με τον Χάμιλτον. Στα 14΄΄, ο

Κίκι Κλαρκ ευστόχησε σε τρίποντο με «κρύο αίμαι» για το 62-59. Ο Περάκης απάντησε… 62-61 και ο Μουρ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό, 64-61 στα 2»… αφού ο Τζόνσον αστόχησε σε τρίποντο σε προσπάθεια να στείλει το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο.