Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Ο Κόροιβος τις εντυπώσεις, ο Αρης τη νίκη στη 2η παράταση

Μετά από ένα δραματικό αγώνα που κρίθηκε στην 2η παράταση, ο Άρης «λύγισε» την αντίσταση του Κόροιβου επικρατώντας με 99-94 στην Αμαλιάδα, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Α1. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπράουν με 27 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χολ με 24 πόντους. Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Μάρμπλ, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, και ο Κάμινγκς με 27 πόντους.

Μετά από ένα δραματικό αγώνα που κρίθηκε στην 2η παράταση, ο Άρης «λύγισε» την αντίσταση του Κόροιβου επικρατώντας με 99-94 στην Αμαλιάδα, σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Α1.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπράουν με 27 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χολ με 24 πόντους.

Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Μάρμπλ, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, και ο Κάμινγκς με 27 πόντους.

Ο Κόροιβος ξεκίνησε την αναμέτρηση με ένα σερί 15-0 και συνέχισε το ίδιο εντυπωσιακά μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου που τον βρήκε να προηγείται με 34-14. Η ομάδα του Άρη φαινόταν να τα έχει χαμένα, ενώ ήταν έκδηλος ο εκνευρισμός των παικτών του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης με ηγέτη τον Γιάνκοβιτς έτρεξε επιμέρους σκορ 8-2 και «έριξε» την διαφορά στους 14 πόντους (36-22 στο 14΄).

Οι γηπεδούχοι, όμως, με τους Μπράουν και Χολ να είναι σε καταπληκτική ημέρα, «απάντησαν» με επιμέρους σκορ 10-4 και ξαναπήγαν την διαφορά στους 20 (46-26 στο 16΄). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προσπάθησε εκ νέου να αντιδράσει και το κατάφερε προς στιγμή με τα καλάθια των Μπάκνερ και Τζένκινς, αλλά ο Κόροιβος άντεξε την αντεπίθεση των «κίτρινων» και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +14 (51-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος στην άμυνα και με την τριπλέτα Τζένκινς, Κάμινγκς και Μαρμπλ να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση κατάφερε να «ρίξει» την διαφορά στους 9 (67-58 στο 30΄).

Οι γηπεδούχοι, παρ’ όλο που έδειχναν κουρασμένοι, κατάφεραν με ηγέτη τον Μπράουν να διατηρούν μέχρι και 6 λεπτά πριν το τέλος μια διαφορά ασφαλείας (74-64 στο 34΄). Ο Άρης, όμως, εκμεταλλευόμενος το «μπλακ άουτ» των γηπεδούχων στα τελευταία 5 λεπτά και με επιμέρους σκορ 12-2 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 76-76 και να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κόροιβος με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε 81-78, αλλά ο Άρης ισοφάρισε άμεσα. Στα 31΄΄ πριν την λήξη ο Μπράουν με τρίποντη «βόμβα» «έγραψε» το 90-87, αλλά ο -καλύτερος παίκτης του Άρη- Ντέβιν Μαρμπλ «απάντησε» με το ίδιο… νόμισμα και οδήγησε το ματς σε δεύτερη παράταση. Εκεί ο Άρης έδειξε πως έχει περισσότερες δυνάμεις και με ένα σερί 9-0 «καθάρισε» τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58, 76-76 (καν. αγ.), 90-90 (1η πρτ.), 94-99 (2η πρτ.)

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Σώμος, Ανδρικόπουλος.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (1), Μπράουν 27 (5), Μιλουτίνοβιτς 11 (3), Μιχάλογλου 1, Βαν Όστρουμ 8 (1), Σαχπατσίδης 6, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 6 (1), Αποστολίδης, Χολ 24.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ 28 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Τσαϊρέλης, Τζένκινς 13 (2), Κάμινγκς 27 (3), Ζάρας 2, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 9, Γιάνκοβιτς 17, Ντραγκίσεβιτς.

«Ο αθλητισμός καλλιεργεί την κοινωνική συμπεριφορά»

Έντονα και ανησυχητικά φαινόμενα εντός και εκτός των σχολικών μονάδων που έχουν δει το φως της δημοσιότητας, έχουν προβληματίσει την κοινωνία.