Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Η ΑΕΚ διεύρυνε το αήττητο σερί του ΟΑΚΑ κόντρα στον Προμηθέα

Η ΑΕΚ διατήρησε το αήττητο σερί της στην Α1 Ανδρών επικρατώντας στο ΟΑΚΑ του Προμηθέα Πατρών με 76-60, για την 7η αγωνιστική. Πρώτος σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Βασιλειάδης με 19 πόντους (4/5 τρίποντα), με άξιο συμπαραστάτη τον Μαυροειδή που είχε 15 πόντους. Απο τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Φαγιέ (12π.) και Κλαρκ (11π.).

Ο Προμηθέας Πατρών αιφνιδίασε τους γηπεδούχους ξεκινώντας με ένα σερί 7-0. Η ΑΕΚ κατάφερε με τους Βασιλειάδη και Γουίλιαμς να μείωσε στο πόντο (9-10 στο 6΄).

Οι φιλοξενούμενοι όμως με τον Φαγιέ να πετυχαίνει 2 συνεχόμενα τρίποντα στο τέλος του δεκαλέπτου πήραν προβάδισμα 6 πόντων (17-23 στ ο 10΄).

Στην δεύτερη περίοδο οι νεοφώτιστοι χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα συνέχισαν να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Η Ένωση βασιζόμενη στους Βασιλειάδη και Μαυροείδη έτρεξε ένα σερί 7-0 και μείωσε στους 2 στο ημίχρονο (38-40).

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε πιο ορεξάτη στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 14-0 στα μισά της τρίτης περιόδου πέρασε μπροστά με 57-45 στο 28΄. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έλεγξε τον ρυθμό και σε συνδυασμό με την εμφανή κούραση των φιλοξενούμενων κράτησε άνετα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για να πάρει την νίκη με το τελικό σκορ 76-60.