Εντός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα, 74-65 τη Δόξα Λευκάδας

Ο Απόλλων Πατρών επικράτησε εντός έδρας με 74-65 της Δόξας Λευκάδας σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρωταγωνιστής για τους Αχαιούς ήταν ο Ράσελ με 18 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τσαλδάρης με 14 πόντους.

Οι γηπεδούχοι πήραν απο νωρίς τα ηνία του αγώνα ξεκινώντας με ένα σερί 7-0 και συνέχισαν έτσι μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου όπου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 25-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και να έχει διψήφια διαφορά πόντων, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου η Δόξα με ηγέτη τον Γουέλς καταφερε να μειώσει σε 40-3 .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 4 (50-46 στο 25΄), αλλά οι Αχαιοί με ένα σερί 8-0 πήραν «αέρα» 12 πόντων (58-46 στο 28΄). Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου «απάντησε» με ένα σερί 5-0 και μείωσε στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 58-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους όταν η Δόξα μείωσε στους 5 (65-60 στο 37′) και με τον Ράσελ να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια πήραν την νίκη με το τελικό 74-65.

Τα δεκάλεπτα:
25-12, 40-34, 58-51, 74-65

Διαιτητές: Πηλοίδης, Μαγκλογιάννης, Θεωνάς

Απόλλων Πατρών (Μέξας):
Χίκεϊ 5 (1), Διαμαντάκος 6, Σλαφτσάκης 10 (1), Μπάβτσιτς 9 (2), Καλινόσκι 12 (2), Κόμπινς 6, Βεργίνης 2, Ντούβνιακ 6, Ράσελ 18, Τσιάρας.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος):
Δεμερτζής 2, Μπασάμπε 3, Ψαθάς 1, Τσαλδάρης 14 (4), Ουέλς 13 (1), Πεταλωτής, Σκοτ 9, Ντόμπλας 10, Ρόμπινσον 13 (3), Τζόνσον.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.