Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Πρώτη εκτός έδρας νίκη για το Λαύριο μέσα στη Λευκάδα

Με τον Μπολντς να αξιοποιεί και τις δύο ελεύθερες βολές, μετά από φάουλ του Ρόμπινσον στα 4΄΄ για τη λήξη, το Λαύριο πέρασε νικηφόρα με 64-63 από την Λευκάδα, απέναντι στη Δόξα, για την 10η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και πανηγύρισε το πρώτο του «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 24-34, 45-39, 63-64

Ο ΝτεΜάριους Μπολντς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστικής του Λαυρίου. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε τους 15 από τους 22 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και όχι μόνο βοήθησε το Λαύριο να ανταπεξέλθει στην πίεση της Λευκάδας, αλλά με 2/2 βολές στα 4΄΄ του χάρισε και το πολύτιμο «διπλό».

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να ελέγχουν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με +17 (15-32 στο 16΄), αλλά τους στοίχισε η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση.

Στον αντίποδα, η Δόξα ανέβασε στροφές στην άμυνα της και μετά από ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 22-2 πέτυχε την ανατροπή στο 25΄ με 37-34. Ωστόσο, η ευστοχία των φιλοξενούμενων από τα 6.75 (11/24τρ.) και το… άστρο του Μπολντς δεν επέτρεψαν στη Δόξα να υπερασπιστεί την έδρα της.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Διαμαντής-Ξενικάκης

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Δεμερτζής, Μπασάμπε 10, Ψαθάς, Τσαλδάρης 9(2), Πατελωτής, Σκοτ 17(1), Ντόμπλας 4, Ρόμπινσον 17(1), Τζόνσον, Ταπούτος 6(1), Ροντογιαννης, Ιωακειμίδης

Λαύριο (Σερέλης): Σέλτον 8, Χάμιλτον, Στεφανίδης 11(3), Αθανασούλας 2, Περράκης, Κακλαμανάκης 4, Αναγνωστάκης, Κοκ 3, Πάντερ 14(4), Τσίρος, Μπολντς 22(4), Γκρέι

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.