Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Περίπατος του Ολυμπιακού απέναντι στην Κύμη

Με 13 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Α1 ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 90-72 της Κύμης. Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» που αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό τους, Βασίλη Σπανούλη (αμφίβολος και κόντρα στην Μπαρτσελόνα), αναδείχτηκε ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους (5/8 τρίποντα). Τραυματίστηκε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, 2.20΄΄ πριν τη λήξη όταν έπεσε στο δεξί πόδι του ο Ογκο Αντεγκμπόγιε. Με 29 πόντους και 13 ριμπάουντ η Κύμη απειλούσε για 30 λεπτά τον πρωταθλητή Ελλάδας.

Με 13 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Α1 ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 90-72 της Κύμης. Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» που αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό τους, Βασίλη Σπανούλη (αμφίβολος και κόντρα στην Μπαρτσελόνα), αναδείχτηκε ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους (5/8 τρίποντα).

Τραυματίστηκε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, 2.20΄΄ πριν τη λήξη όταν έπεσε στο δεξί πόδι του ο Ογκο Αντεγκμπόγιε. Με 29 πόντους και 13 ριμπάουντ η Κύμη απειλούσε για 30 λεπτά τον πρωταθλητή Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-8, χάρη σε τρίποντο του Λοτζέσκι και 5 σερί πόντους του Πρίντεζη. Η Κύμη αντέδρασε, όταν ο Αντεγκμπόγιε άρχισε να μοιράζει ασίστ (3 στην 1η περίοδο), ο Μόργκαν το πήρε προσωπικά στην επίθεση, ενώ ο Τσούπκοβιτς εξέθετε την άμυνα των Πειραιωτών έξω από τη γραμμή του τριπόντου.

Με το δεύτερο δικό του εύστοχο σουτ τριών πόντων, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 14-13 και με ένα τρίτο προσωπικό του Σέρβου πάουερ φόργουορντ, η Κύμη ξέφυγε και με 17-13. Λοτζέσκι (8π. στο 10ο λεπτό), Μάντζαρης και Αθηναίου έδωσαν και πάλι προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» 19-21, με τον Μόργκαν να φτάνει τους 10 πόντους και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να διαμορφώνει το 23-24 της 1ης περιόδου από τη γραμμή του φάουλ.

Η απουσία του αρχηγού του, Βασίλη Σπανούλη ήταν εμφανής για τον Ολυμπιακό, όπως δείχνουν και οι 4 ασίστ των φιλοξενούμενων έναντι των 8 της Κύμης στα δέκα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πίεσαν στην άμυνα και προσπέρασαν με +9, 30-39 στο 16ο λεπτό. Όμως, ο Μόργκαν έφτασε τους 20 πόντους μέχρι το ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πάλι στο +1 στην ανάπαυλα, 45-46.

Η Κύμη έβρισκε τον τρόπο να μένει κοντά στο σκορ, αλλά τα περίμενε όλα από τον Μόργκαν. Στον αντίποδα, ο Πρίντεζης ανέλαβε δράση στην 3η περίοδο για τον Ολυμπιακό, που ξέφυγε με 59-63 στο 30ο λεπτό. Η υπεροχή και η ανωτερότητα του Ολυμπιακού έγινε αντιληπτή στην 4η περίοδο, όταν ο Ματ Λοτζέσκι το πήρε… προσωπικά.

Ο σμολ φόργουρντ των «ερυθρολεύκων» ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 68-84 στο 32ο λεπτό, ενώ οι Πειραιώτες ξέφυγαν και με 68-89. Η Κύμη δεν μπορούσε να ακολουθήσει πλέον το ρυθμό μιας ομάδας επιπέδου Euroleague για το τελικό 72-90.

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Παφίλης-Πιτσίλκας

Τα δεκάλεπτα:
23-24, 45-46, 59-63, 72-90

KΥΜΗ (Μπρατσιάκος):
Αντεγκμπόγε 8, Τσούπκοβιτς 12 (3), Κοστόφ 4, Ελ Αμιν 10 (2), Σχίζας 2, Κουκούλας 4, Σταμάτης 3 (1), Πάλμπλαντ, Μόργκαν 29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):
Γκριν 11 (3/3 3π.), Μπιρτς 4, Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 7, Ουότερς 5 (1), Μιλουτίνοφ 1, Πρίντεζης 16 (1), Παπανικολάου 1, Μάντζαρης 15 (3), Λοτζέσκι 17 (5/8 3π.), Αθηναίου 8 (1)

Σε αναμετρήσεις για την 13η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των Ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Δόξα Λευκάδας 16

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι