Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Στο τέλος «μίλησε» η εμπειρία του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ

Η άμυνα της τρίτης περιόδου έστρωσε το... δρόμο του Ολυμπιακού για το «διπλό» στο ΟΑΚΑ, με το οποίο οι Πειραιώτες ουσιαστικά «κλείδωσαν» το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 70-63 της ΑΕΚ, στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας την Ένωση στην πρώτη εντός έδρας ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα.

Η άμυνα της τρίτης περιόδου έστρωσε το… δρόμο του πρωτοπόρου Ολυμπιακού (σ.σ. υπερτερεί του Παναθηναϊκού στην ισοβαθμία) για το «διπλό» στο ΟΑΚΑ, με το οποίο οι Πειραιώτες ουσιαστικά «κλείδωσαν» το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 70-63 της ΑΕΚ, στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας την Ένωση στην πρώτη εντός έδρας ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα.

Η παρουσία του Μπιρτς (10π., 7ρ.) κάτω από τα καλάθια με την έναρξη της τρίτης περιόδου αποτέλεσε το «κλειδί» της επιτυχίας του Ολυμπιακού. Ο Καναδός σέντερ αποτέλεσε φόβητρο, περιορίζοντας το inside game της ΑΕΚ, τη στιγμή που ο Ματ Λοτζέσκι (17π.) πήρε… φωτιά από την περιφέρεια και η «ερυθρόλευκη» άμυνα ισοπέδωσε κάθε επιθετική προσπάθεια της Ένωσης, για το καθοριστικό +11 του Ολυμπιακού στο 28′ (52-41), με το οποίο μπήκε σε τροχιά νίκης.

Πολύτιμη η προσφορά του πρώτου ημιχρόνου από τον Βαγγέλη Μάντζαρη (10π.), όπως και του Γιώργου Πρίντεζη, ο οποίος ανέβασε στροφές στην επανάληψη, τελειώνοντας τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (10) και ριμπάουντ (11).

Στον αντίποδα, η Ένωση ήλεγξε το ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια «προδόθηκε» από λάθη (17) και αστοχία από τα 6.75 (4/21 τρίποντα), στο ντεμπούτο του Σωτήρη Μανωλόπουλου στην τεχνική ηγεσία της. Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ο Μάικλ Ντίξον με 14 πόντους.

Τα έξι επιθετικά ριμπάουντ της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με την καλά οργανωμένη άμυνα, βοήθησαν την Ένωση να σηκώσει γρήγορα κεφάλι στο σκορ και να προηγηθεί με 10-4 στο 5΄ και 15-8 στο 7΄, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που παρουσίαζε κενά στην επίθεση του.

Με το πολύτιμο δίδυμο Πρίντεζη-Σπανούλη να έχει απολογισμό μόλις ένα πόντο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και τους πρωταθλητές Ελλάδας να υποπίπτουν σε διαδοχικά λάθη (8), η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα και δεν… αγχώθηκε όταν ο Ολυμπιακός πέτυχε προσωρινά την ανατροπή (22-23 στο 14΄).

Με τον Γκριν να βρίσκει λύσεις από τα 6,75 οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 16΄ σε 26-26, αλλά το χαμηλό σχήμα του Μανωλόπουλου (ΜακΓκραθ, Ούκιτς, Νιούλεϊ) απέφερε αποτελέσματα, με την Ένωση να τρέχει ένα σερί 6-0 και να ξεφεύγει και πάλι με +6 (32-26) στο 17΄. Την ίδια στιγμή ο Μαυροειδής υπερίσχυσε κοντά στο καλάθι του Γιανγκ και η ΑΕΚ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (37-35).

Στην τρίτη περίοδο, η… μοίρα του αγώνα χαράχτηκε από την παρουσία του Μπιρτς κοντά στο καλάθι. Ο Καναδός σέντερ κυριάρχησε στο «ερυθρόλευκο» inside game, εκμηδένισε τις προσπάθειες των αντίπαλων ψηλών κοντά στο καλάθι των Πειραιωτών και ο Ολυμπιακός με εξαιρετική άμυνα (κράτησε για περίπου 3 λεπτά χωρίς καλάθι την ΑΕΚ) και τον Λοτζέσκι να εκτελεί από την περιφέρεια ολοκλήρωσε ένα επιμέρους σκορ 17-4 για το 52-41 στο 28΄.

Η Ένωση προσπάθησε να βρει ρυθμό με κάποιες προσωπικές ενέργειες του Ούκιτς, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά μέχρι το 30΄ (52-47). Στον… επίλογο της αναμέτρησης η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει… σφυγμό βασιζόμενη στο δίδυμο ψηλών της (Μαυροκεφαλίδης, Μαυροειδής), μείωσε σε 58-62 στο 36΄, αλλά μέχρι εκεί…

Ένα κομβικό λέι απ του Σπανούλη (οι μοναδικοί πόντοι του στο παιχνίδι) και μία εξαιρετική ασίστ του Μπιρτς στον Πρίντεζη ξεχώρισαν στο «ερυθρόλευκο» επιμέρους σκορ 8-2, με το οποίο ο Ολυμπιακός οικοδόμησε μία μη αναστρέψιμη διψήφια διαφορά (70-60 στα 40΄΄), για να φτάσει άνετα στο τελικό 70-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-35, 47-52, 63-70

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς-Καρακατσούνης-Παναγιώτου

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ούκιτς 9 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 14 (2), Νιούλεϊ 4, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), ΜακΓκράθ, Ελόνου 8, Βασιλειάδης, Λαρεντζάκης 1, Μαυροειδής 10 (1), Τσαλμπούρης, Σάκοτα 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 10, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 10 (2), Σπανούλης 2, Γκριν 8 (1), Γιανγκ, Παπαπέτρου 4, Ουότερς, Μιλουτίνοβ 6, Λοτζέσκι 17 (1).

Στις αναμετρήσεις της 21ης αγωνιστικής για την Α1 μπάσκετ των Ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ρέθυμνο – ΠΑΟΚ 73-70

Λαύριο – Κόροιβος Αμαλιάδας 93-63

Άρης – Δόξα Λευκάδας 78-70

Κύμη – Κολοσσός Ρόδου 74-64