Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Το Λαύριο χωρίς... έλεος απέναντι στην ουραγό Δόξα

Το Λαύριο χωρίς… έλεος απέναντι στην ουραγό Δόξα

Ζωντανό στο όνειρο της οκτάδας έμεινε το Λαύριο εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή στην Α1 χάρη στην τριάδα των Αμερικανών του. Η ομάδα του Χρήστου Σερελή επικράτησε άνετα, 80-60, της ουραγού Δόξας Λευκάδας, για την 23η αγωνιστική. Αυτή ήταν η 9η νίκη για τους γηπεδούχους, ενώ οι νησιώτες μετρούν 19 ήττες και έχουν αρχίσει να... συμβιβάζονται με την ιδέα του υποβιβασμού.

Ζωντανό στο όνειρο της οκτάδας έμεινε το Λαύριο εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή στην Α1 χάρη στην τριάδα των Αμερικανών του. Η ομάδα του Χρήστου Σερελή επικράτησε άνετα, 80-60, της ουραγού Δόξας Λευκάδας, για την 23η αγωνιστική.

Αυτή ήταν η 9η νίκη για τους γηπεδούχους, ενώ οι νησιώτες μετρούν 19 ήττες και έχουν αρχίσει να… συμβιβάζονται με την ιδέα του υποβιβασμού.

Το Λαύριο ήταν ανώτερο από την πρώτη περίοδο, βρήκε λύσεις από τους Έβανς, Στεφανίδη, Χάμιλτον και Γκρέι για το 24-16, στο 10ο λεπτό. Η Δόξα όχι μόνο δεν αντέδρασε, αλλά δέχτηκε επιμέρους σκορ 15-4, για το 46-29 του ημιχρόνου.

Σε τυπική διαδικασία εξελίχτηκε ολόκληρο το δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Φώτη Τακιανού να μην μπορούν να αντιδράσουν, 62-41 στο 30ο λεπτό και 80-60, μετά από 40 λεπτά αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-29, 62-41, 80-60

Διαιτητές: Τζαφλέρης, Δεσλής, Καλογερόπουλος Λ.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής):
Χάμιλτον 12 (1), Εβανς 10, Γκρέι 15 (4), Στεφανίδης 9 (1), Μπολντς 8, Πάντερ 9 (1), Αθανάσουλας, Περάκης, Κακλαμανάκης 8, Αναγνωστάκης, Νίξον 6, Γιαννακόπουλος 3 (1)

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Φώτης Τακιανός):
Σκοτ 4, Ντόμπλας 8, Τσαλδάρης 3 (1), Χάρις 4, Μάρας 12 (1), Πεταλωτής, Άμποτ 10 (2), Ντόουελ 2, Δεμερτζής 4, Γεωργάκης

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-50: Ισοφάρισε σε 2-2 και ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε την σειρά με τον Ολυμπιακό (60-50), στους τελικούς της Α1 Μπάσκετ Γυναικών και πλέον όλα θα κριθούν στο 5ο ματς.