Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Άρης πήρε το θρίλερ κόντρα στην Κύμη (80-77) στην παράταση

Ο Άρης μετά από ένα δραματικό αγώνα νίκησε στην παράταση 80-77 (κ.α 71-71) την Κύμη εκτός έδρας. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κάμινγκς με 17 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τσουπκοβιτς με 14 πόντους.

Με τις δύο ομάδες να ιδιαίτερα άστοχες στα πρώτα 8 λεπτά της αναμέτρησης το σκορ ήταν 13-11 υπέρ των γηπεδούχων. Στην συνέχεια όμως η Κύμη έτρεξε ένα σερί 7-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (20-13 στο 10΄). Η απάντηση του Άρη ήταν άμεση με τους «κίτρινους» να κάνουν ένα καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο σκοράροντας 22 πόντους την ώρα που δέχτηκαν μόλις 5 πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διαφορά 10 πόντων (25-35).

Η Κύμη επέστρεψε αποφασισμένη για το δεύτερο ημίχρονο και με τον Τσούπκοβιτς να πετυχαίνει 3 σερί τρίποντα η διαφορά έπεσε στο καλάθι υπέρ των φιλοξενούμενων (36-38). Ο Άρης με τους Γιάνκοβιτς και Καββαδά κατάφερε και πάλι να πάρει μια διαφορά ασφαλείας (38-46 στο 26΄) ενώ στην συνέχεια οι τρίποντες «βόμβες» απο Τσαϊρέλη και Ζάρα έκαναν το σκορ 42-52. Η Κύμη όμως και πάλι δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν και έκλεισαν την περίοδο στο -7 (50-57 στο 30΄).

Ο Αρης έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα μέχρι και 5 λεπτά πριν την λήξη έχοντας αέρα 10 πόντων (57-67 στο 35΄) αλλά η Κύμη με ένα σερί 9-0 μείωσε στον πόντο (66-67 στο 36΄). Ο Ξανθόπουλος με 2/2 βόλες έκανε το σκορ με 66-69 αλλά η Κύμη αφού ισοφάρισε με τρίποντο του Παμπλαντ στην συνεχεία με τις βολές των Σταμάτη και Τουντζιαράκη πέρασε μπροστά με 71-69. Ο Άρης όμως με 2/2 βολές του Κάμινγκς έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι «κίτρινοι» ήταν πιο ψύχραιμοι και με τον Κάμινγκς να πετυχαίνει τους 5 απο τους 9 πόντους που πέτυχε η ομάδα του πήραν την νίκη με το τελικό 80-77. Η Κύμη με αυτή την ήττα έχασε μεγάλη ευκαιρία να εξασφαλίσει την παραμονή της στην Α1 και πλέον «συγκατοικεί» με τον Κόροιβο Αμαλιάδας στην βαθμολογία με 30 βαθμούς ένα μόλις παραπάνω από τον προτελευταίο Απόλλωνα Πατρών.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 25-35, 50-57, 71-71,77-80 παρ.

Διαιτητές: Πηλοϊδης-Παναγιώτου-Γεωργιάδης

ΚΥΜΗ: Καντί 7 (1/6 τρίπ.), Τσούπκοβιτς 14 (3), Κοστόφ 10 (2), Πάμπλαντ 3 (1), Όρτον 8, Τουντζιαράκης 13, Σχίζας 7, Σιγκούνας, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 12, Ντίξον 3 (1).

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 5 (1), Κάμινγκς 17, Γιάνκοβιτς 14 (1/7 τρίπ., 10 ριμπ.), Ξανθόπουλος 12 (2), Ζάρας 13 (3), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Καββαδάς 9 (10 ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 3.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι