Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Καθάρισαν με την παραμονή τα Τρίκαλα, ελπίζουν για πλέι οφ

Τα Τρίκαλα επικράτησαν εντός έδρας με 72-55 του Κόροιβου Αμαλιάδας και ουσιαστικά σφράγισαν την παραμονή τους στην Α1. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μανωλόπουλος με 18 πόντους, ενώ απο τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πόλαρντ που έκανε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση αλλά ο Κόροιβος βρήκε γρήγορα τα πατήματα του και έφερε τον αγώνα στα ίσια. Οι δύο ομάδες συμβαδίζαν στο σκορ μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου που βρήκαν τα Τρίκαλα να προηγούνται με 26-25. Στην δεύτερη περίοδο μετά από ένα τετράλεπτο που οι δύο ομάδες έπαθαν «μπλακ άουτ» και δεν μπορούσαν με τίποτα να σκοράρουν τα Τρίκαλα με τους Μανωλόπουλο και Πουλιανίτη βρήκαν την λύση και κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων (40-30).

Τα Τρίκαλα με τρία σερί τρίποντα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ανέβασαν την διαφορά στους 17 (49-32 στο 23΄). Ο Κόροιβος όμως δεν πτοήθηκε και με ηγέτη τον Μιλουτίνοβιτς κατάφερε σιγά σιγά να «ροκανίσει» την διαφορά και να μειώσει στους 4 στο τέλος του δεκαλέπτου (51-47).

Στην τελευταία περίοδο τα Τρικάλα βασιζόμενα στον πολύ καλό Μανωλόπουλο άρχισαν και πάλι να χτίζουν μια διαφορά την ώρα που ήταν φανερό πως ο Κόροιβος είχε μείνει από δυνάμεις. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι, που είχαν αέρα 10 πόντων (62-53), έκαναν επιμέρους σκορ 9-2 και πήραν την νίκη με το τελικό 72-55.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 40-32, 51-47, 72-55

Διαιτητες: Σώμος-Τσώνος-Σκούτας

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 17(2), Τσαγκαράκης 11(3), Μπάρλοου 3(1), Χότον 4, Βαρυτημιάδης 4, Λίποβι 9(1), Εζιούκου 2, Καραθανάσης, Πουλιανίτης 2, Καλλές 2, Καλογιαννίδης, Μανωλόπουλος 18(4)

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Γκότσερ9(1) , Σταρκς, 4 Σανέ, Σπυριδωνίδης 6, Πόλαρντ 16(1), Μιλουτίνοβιτς 14(1), ΜακΚέλαν, Σαχπατζίδης 3, Χατζηνικόλας, Αποστολίδης, Μπεκρής, Μιχάλογλου 3

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Νέα ήττα για Μπακς - Συνεχίζει ασταμάτητος και… μόνος ο Αντετοκούνμπο (107-100)

Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Πέλικανς (107-100) και πλέον πιέζονται έντονα από Νικς και Καβαλίερς για τη δεύτερη θέση στην Ανατολή.