Ο Ασκα... ξύπνησε και τον Μαρκόπουλο στη νίκη του ΠΑΟΚ

Ο Ασκα… ξύπνησε και τον Μαρκόπουλο στη νίκη του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ τα... χρειάστηκε στην Πυλαία απέναντι στον Προμηθέα Πατρών αλλά τελικά κατάφερε να νίκησει στο τέλος με 78-75 σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Α1. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο ΜακΦάντεν με 18 πόντους, ενώ απο την ομάδα της Πάτρας ξεχώρισε ο Τζόουνς που έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ωστόσο, το ματς γύρισε υπέρ των γηπεδούχων, όταν ο Μαρκόπουλος έριξε στο παρκέ τον Ασκα, ο οποίος στο ντεμπούτο του είχε ουσιαστική προσφορά στη μεγάλη νίκη-ανατροπή.

Με επική ανατροπή στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ επικράτησε απόψε στην έδρα του, για την 23η αγωνιστική της Α1, επί του Προμηθέα Πάτρας με 78-75. Ο «Δικέφαλος» βρέθηκε στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου με -14 πόντους (49-63), κατάφερε, όμως, με σερί 17-0, καταλυτική την παρουσία στο παρκέ του εσχάτως νεοαποκτηθέντα του, Άιβαν Άσκα (9π.

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή στη ρακέτα (48 με 34 τα ριμπάουντ), πολλά λάθη (18 με 10 του αντιπάλου του), με τον Προμηθέα, από την άλλη, να είναι αποτελεσματικός από την περιφέρεια στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (12/33 τρίποντα), στοιχείο που του έδωσε το προβάδισμα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς ήταν οι Θαντ ΜακΦάντεν (18π., 1 ασ), Λίνος Χρυσικόπουλος (13π. 5 ριμπ., 1 ασ). Ξεχώρισαν για τον Προμηθέα οι Λάκι Τζόουνς (13π., 10 ριμπ)μ, Μουχάμεντ Φαγέ (11π.), Μακένζι Μουρ (11π., 5 ριμπ., 4 ασ, 4 κλ).

Εκτελώντας από την περιφέρεια με τους Φαγέ, Μουρ, Τζάξεν, ο Προμηθέας «πάτησε» καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα του αγώνα. Προηγήθηκε στα μισά της πρώτης περιόδου με 5 πόντους (6-11), διαφορά που πήγε στο +7 στο 7’ (10-17). Βάζοντας την μπάλα στο καλάθι με βολές των Πέινερς (1/2), Γλυνιαδάκη (2/2) και με τρίποντο από τον ΜακΦάντεν, ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (8’ 16-17), για να στείλει τους Αχαιούς εκ νέου στο +7 στο 12’, «πυροβολώντας» από τα 6.75, ο Γερομίχαλος (22-29).

Με τον ίδιο τρόπο, λίγο αργότερα, ο Παπαντωνίου έδωσε «αέρα» 8 πόντων στον Προμηθέα (26-34), με τη διαφορά να κινείται γύρω από το ίδιο επίπεδο ως το 19’. Χρονικό σημείο που ο «Δικέφαλος» με το… καθαρό μυαλό (οργανωτικά και εκτελεστικά), του Τσόχλα πλησίασε στο δίποντο (40-42). Με ένταση και λάθη το τελευταίο λεπτό πριν το ημίχρονο, εξαιτίας και εσφαλμένων διαιτητικών σφυριγμάτων, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν στα αποδυτήρια με +3 (40-43).

Μετά από δίλεπτο επιθετικής αφλογιστίας για αμφότερες τις ομάδες, ο ΠΑΟΚ… άνοιξε λογαριασμό στην τρίτη περίοδο με τον Σόμπι, ύστερα από ασίστ του Τσόχλα (42-43). Κίνηση στην οποία «απάντησε» ο Προμηθέας με σερί 15-6 που τον πήγε στο 27’ +10 (48-58). Δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +13 (49-62), απόσταση που μεγάλωσε με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (49-63), για να πατήσει… γκάζι, στην πορεία, ο ΠΑΟΚ και με σερί 17-0 (απόρροια πιεστικής άμυνας και της εκτελεστικής δεινότητας των Κόνιαρη, ΜακΦάντεν, Χρυσικόπουλου κατά βάσει), να προηγηθεί (για δεύτερη φορά στο ματς μετά το αρχικό 3-2) στο 34’ με 66-63.

Με τρίποντο του Τζόουνς ο Προμηθέας πήρε πρόσκαιρα ξανά τα ηνία στο ματς (36’ 69-71), με τον ΠΑΟΚ να γίνεται εκ νέου αφεντικό, έχοντας καταλυτικό στο παρκέ τον Ασκα (σ.σ. μπήκε στο ματς στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου). Με διαδοχικούς πόντους του εσχάτως αποκτηθέντα Αμερικανού (2/2 βολές, 2/2 δίποντα), ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε στο 39’ με 76-73.

Ο Μουρ μείωσε για τους Αχαιούς (76-75), με τον Κόνιαρη να κάνει λάθος στα 25’’ για το φινάλε. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο από τον Τζόουνς και ο ΜακΦάντεν, στα 6’’ πριν το τέλος, ευστόχησε σε βολές (2/2) και διαμόρφωσε το 78-75, με το οποίο πήρε το ροζ φύλλο ο ΠΑΟΚ, καθώς στην τελευταία επίθεση του αγώνα, με πιεστική άμυνα από τους «ασπρόμαυρους», ο Γκίκας αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 40-43, 49-62, 78-75

Διαιτητές: Ψαριανός, Ανδρικόπουλος, Κατραχούρας

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Σόμπι 8, Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης 7 (1), Τσόχλας 5 (1), Μαργαρίτης, ΜακΦάντεν 18 (4), Μιλιένοβιτς 1, Γλυνιαδάκης 4, Πέινερς 7, Κλάντον 6, Ασκα 9

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βαγγέλης Αγγέλου):
Παπαντωντίου 3 (1), Τζάξεν 7 (1), Γκίκας 8 (1), Πέττας, Γερομίχαλος 9 (3), Φαγιέ 11 (2), Ντίκερσον, Τζόουνς 13 (2), Τόντιτς 7 (1), Σαρικόπουλος 6, Μουρ 11 (1).

*Ενταση δημιουργήθηκε με την ολοκλήρωση του αγώνα, που δεν πήρε έκταση, καθώς ο Βαγγέλης Αγγέλου, πέταξε το πινακάκι του στην κερκίδα . «Πήγα να πετάξω τον πίνακα σε μένα και έφυγε», εξήγησε ο τεχνικός του Προμηθέα λίγο αργότερα, στη συνέντευξη Τύπου.