Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ο Αρης επέστρεψε εύκολα στην 4η θέση με νίκη επί του Απόλλωνα

Δύο ξεσπάσματα στο πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, καθόρισαν ουσιαστικά τη σημερινή αναμέτρηση στο Αλεξάνδρειο, για την 24η αγωνιστική της Α1, ανάμεσα στον Αρη και τον Απόλλωνα Πάτρας. Ένα στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου και ένα μετά το δίλεπτο της δεύτερης, όταν οι «κίτρινοι»... έχτισαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων και κατάφεραν να τη συντηρήσουν ως το φινάλε, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλλαν οι Αχαιοί να επανακάμψουν στο ματς.

Δύο ξεσπάσματα στο πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, καθόρισαν ουσιαστικά τη σημερινή αναμέτρηση στο Αλεξάνδρειο, για την 24η αγωνιστική της Α1, ανάμεσα στον Αρη και τον Απόλλωνα Πάτρας. Ένα στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου και ένα μετά το δίλεπτο της δεύτερης, όταν οι «κίτρινοι»… έχτισαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων και κατάφεραν να τη συντηρήσουν ως το φινάλε, παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που κατέβαλλαν οι Αχαιοί να επανακάμψουν στο ματς.

Κινητήριοι μοχλοί για τους Θεσσαλονικείς ήταν οι Γουίλ Κάμινγκς (15π., 5 ασίστ), Τζάστιν Τζάκσον (15π), Βασίλης Καββαδάς (12π), ενώ εξαιρετικός, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ο νεαρός Δημήτρης Φλιώνης (10π., 4 ριμπ., 2κλ. 1 ασ). Ξεχώρισε για τους Πατρινούς ο Στίβεν Μπαρτ (21π., 3 ασ.).

Ανιχνευτικού χαρακτήρα το τρίλεπτο του αγώνα, στη συμπλήρωση του οποίου οι ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με 5-5. Διαδοχικοί πόντοι από τον Καββαδά και ένα τρίποντο, από τον κορυφαίο στο πρώτο μέρος για τους Θεσσαλονικείς, Φλιώνη, έδωσαν το… σύνθημα για να τρέξει σερί 13-0 ο Αρης και να προηγηθεί στο 7’ με 18-5.

Η χαλάρωση των «κίτρινων», σε συνδυασμό με τις πρωτοβουλίες τον Μπαρτ, Μπάβτσιτς, επέτρεψαν στον Απόλλωνα να πλησιάσει στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου στους δύο πόντους (12’ 28-26), για να πατήσει εκ νέου… γκάζι ο Αρης με επιθετική αποτελεσματικότητα, αντανακλαστικά στην άμυνα και ομαδικό πνεύμα (9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 18 ριμπάουντ στο πρώτο μέρος). Στοιχεία που του έδωσαν προβάδισμα 20 πόντων, με 48-28, (20-2 το επιμέρους σκορ), με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Ιδιο το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αρη να έχει τον έλεγχο και τους Πατρινούς να κυνηγούν στο σκορ. Στο 26’ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 12 (56-44), με τους γηπεδούχους να επαναφέρουν την… τάξη (61-44) και να κρατούν τα προβάδισμά τους γύρω από τους 12 πόντους στη μεγαλύτερη διάρκεια της τελευταίας περιόδου (32’ 67-54, 37’ 72-56).

Ο Απόλλωνας, με τους Χίκεϊ, Μπαρτ, έριξε διαφορά στους 9 πόντους στο 38’ (74-65), η προσπάθειά του, όμως, έμεινε εκεί. Ο Αρης δεν αποσυντονίστηκε, κράτησε την κατάσταση υπέρ του και πήρε τελικά το ματς με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 48-28, 65-50, 79-70