Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Ο Ολυμπιακός σαν σε... προπόνηση με τα Τρίκαλα

Ο Ολυμπιακός σαν σε… προπόνηση με τα Τρίκαλα

Με εξαίρεση τη 2η περίοδο όταν σημείωσε μόλις 9 πόντους, ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στα Τρίκαλα, 86-51, στο άδειο ΣΕΦ (κεκλεισμένων των θυρών), διπλασιάζοντας τις νίκες του, μετά από 3 αγωνιστικές στην Α1. Ο Δημήτρης Αγραβάνης σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, με τους Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς να προσθέτουν από 13, ενώ 8 ριμπάουντ μάζεψε ο σέντερ του Ολυμπιακού, Τζαμέλ ΜακΛιν. Μάντζαρης και Πρίντεζης δεν αγωνίστηκαν για τον Ολυμπιακό που στρέφεται στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Μακάμπι (24/10, 21:05).

Με εξαίρεση τη 2η περίοδο όταν σημείωσε μόλις 9 πόντους, ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στα Τρίκαλα, 86-51, στο άδειο ΣΕΦ (κεκλεισμένων των θυρών), διπλασιάζοντας τις νίκες του, μετά από 3 αγωνιστικές στην Α1.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, με τους Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς να προσθέτουν από 13, ενώ 8 ριμπάουντ μάζεψε ο σέντερ του Ολυμπιακού, Τζαμέλ ΜακΛιν.

Μάντζαρης και Πρίντεζης δεν αγωνίστηκαν για τον Ολυμπιακό που στρέφεται στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Μακάμπι (24/10, 21:05). Από τα Τρίκαλα που συμβιβάστηκαν με τη δεύτερη ήττα τους, οι Σοντρέ Τζόουνς (16π.) και Κώστας Βασιλειάδης (11π.), Χέιλ (11π.) ήταν σε καλή επιθετική βραδιά.

Με τον Αγραβάνη να σημειώνει 5 πόντους και τους Παπανικολάου, Ρόμπερτς από 4, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22-17 στην 1η περίοδο, μετά από τρίποντο του Γιάνις Στρέλνιεκς. Όμως, στη 2η περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» έπαθαν καθίζηση, είχαν σημειώσει μόνο 7 πόντους σε 7 λεπτά, με το επιμέρους σκορ να είναι 9-14 για τους Θεσσαλούς (31-31 στο ημίχρονο).

Τα Τρίκαλα προσπέρασαν στην αρχή της 3ης περιόδου, μετά από γκολ φάουλ του Τέγιτς (38-39), αλλά ο Αγραβάνης… πήρε το όπλο του και με προσωπικές ενέργειες διαμόρφωσε το 47-39. Μετά το 53-43 στο 30ο λεπτό, η ομάδα του Πειραιά χαλάρωσε, όπως φαίνεται και από το επιμέρους σκορ 29-8 στο τελευταίο δεκάλεπτο (86-51 τελικό).

Διαιτητές: Βαρδάλος-Σκούτας-Τζιοπάνος

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 31-31, 53-43, 86-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος):
Αγραβάνης 20 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 3, Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 6, Τόμπσον 2, Μακλίν 6, Τολιόπουλος 8 (2), Παπαπέτρου 13, Στρέλνιεκς 13 (1), Αρσενόπουλος 2, Μπόγρης 4

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Μέξας): Τζόουνς 16 (2), Λούντζης 1, Χέιλ 11, Φέϊσι, Μάρεϊ 4, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 8, Σκουλούδης, Τατάρης, Βασιλειάδης 11 (3), Καλογιαννίδης.

in.gr,ΑΠΕ-ΜΠΕ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.