Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Το Λαύριο «προσγείωσε» την ΑΕΚ με 80-72

Το Λαύριο ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και ενώπιον του κοινού του οδήγησε σε... ανώμαλη προσγείωση την ΑΕΚ, πανηγυρίζοντας μάλιστα την τέταρτη διαδοχική νίκη του στην Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 80-72 της Ένωσης, για την 7η αγωνιστική, αύξησε σε 5-2 το ρεκόρ της, ενώ υποχρέωσε τη «Βασίλισσα» στην τρίτη απώλεια της στο πρωτάθλημα (όλες εκτός έδρας).

Το Λαύριο ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και ενώπιον του κοινού του οδήγησε σε… ανώμαλη προσγείωση την ΑΕΚ, πανηγυρίζοντας μάλιστα την τέταρτη διαδοχική νίκη του στην Α1 Ανδρών.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 80-72 της Ένωσης, για την 7η αγωνιστική, αύξησε σε 5-2 το ρεκόρ της, ενώ υποχρέωσε τη «Βασίλισσα» στην τρίτη απώλεια της στο πρωτάθλημα (όλες εκτός έδρας).

Με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και ένα προσωπικό σερί στο τρίτο δεκάλεπτο, με το οποίο έβαλε το Λαύριο σε τροχιά νίκης, ο ΜακΚένζι Μουρ «εκτέλεσε» την ΑΕΚ. Άξιος συμπαραστάτης του με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (18) και ριμπάουντ (12) ο Αντουέιν Ουίγκινς, όπως και ο Τόνι Μέιερ, ο οποίος πρόσθεσε 18 πόντους. Από την Ένωση, των 14 λαθών και των χαμηλών ποσοστών ευστοχίας, ξεχώρισε ο Ντούσα Σάκοτα με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το Λαύριο είχε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο τζάμπολ, κρατώντας σε απόσταση ασφαλείας την ΑΕΚ.

Ακόμα κι όταν η Ένωση προσπάθησε για την ανατροπή, μειώνοντας με τρίποντο του Λαρεντζάκη στους 2 πόντους (42-40 στο 23΄), το Λαύριο βασίστηκε στον Μουρ, με τον Αμερικανό να απαντά με ένα προσωπικό σερί 10-0 στο επιμέρους σκορ 10-2 των γηπεδούχων, δίνοντας τους αέρα 10 πόντων (52-42 στο 27΄) και οδηγώντας τους εκ του ασφαλούς στην επιτυχία.

Στον… επίλογο του αγώνα, ο Μέιερ πήρε τη «σκυτάλη» του σκοραρίσματος και η ΑΕΚ υπέστη την τρίτη εκτός έδρας ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Παναγιώτου, Αναστόπουλος Α.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 36-32, 58-48, 80-72

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 6, Μέιερ 18 (2), Γκρέι 5, Ουίγκινς 18, Παπαδημητρίου, Τζόνσον, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου, Νίξον 9 (1), Περράκης, Μοπυρ 20 (2).

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Τζέιμς 9 (2), Γκριν 6, Χάρις 7 (1), Μπάρλοου 3, Ελόνου 4, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 13 (2), Λαρεντζάκης 12 (2), Μωραΐτης, Μαυροειδής 11, Σι 2, Καββαδάς 2.