Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Νίκη του ΠΑΟ στη Ρόδο με παράπονα από τον Κολοσσό

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα αγώνα θρίλερ επικράτησε εκτός έδρας με 72-71 του Κολοσσού Ρόδου σε αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Γκιστ με 14 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκρίφιν με 20.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 29-33, 56-54, 71-72

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε πολύ καλά και στο σκορ να είναι 10-10 στα 4΄. Στην συνέχεια η είσοδος των Γκιστ και Καλάθη στον αγώνα βελτίωσε εμφανέστατα τους «πράσινους» επιθετικά, που με επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου με 19-12.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ αλλά οι γηπεδούχοι με Ουέαρ με συνεχόμενα καλάθια κρατούσε το Κολοσσό σε απόσταση βολής (25-21 στο 16). Ο Λοτζέσκι με 5 προσωπικούς πόντους έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο «τριφύλλι» (33-23 στο 18΄) αλλά η απάντηση των «θαλασσί» ήταν άμεση και με ένα σερί 6-0 μείωσαν στην λήξη του ημιχρόνου στους 4 (33-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τα συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων και με τους Γκρίφιν και Χάρις να ηγούνται στην επίθεση κατάφερε να ισοφαρίσει σε 35-35 στο 23΄. Ακολούθως οι γηπεδούχοι με ανεβασμένη την ψυχολογία και με αυτοπεποίθηση στην επίθεση έκαναν επιμέρους σκορ 12-4 και πέρασαν μπροστά με 8 (47-39 στο 26΄). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με σερί 7-0 μείωσε στον πόντο (47-46). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι και το τέλος της 3ης περιόδου, όπου ο Ουέρ με τρίποντη βόμβα έβαλε και πάλι μπροστά τους Ροδίτες με 56-54 (30΄).

Τα προβλήματα του Παναθηναϊκού σε άμυνα και επίθεση, συνεχίστηκαν και στο 4ο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα ο Κολοσσός με ένα σερί 5-0 να ξεφύγει με 61-54 (32΄). Η πίεση των πρωταθλητών Ελλάδας σε όλο το γήπεδο οδήγησε τον Κολοσσό σε λάθη και τους έδωσε την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αρχικά σε 66-66 και μετά με τρίποντο του Ρίβερς να προσπεράσουν (69-66 στο 37΄).

Ο Κολοσσός, όμως, δεν το έβαλε κάτω και με τρίποντο του Γκρίφιν μείωσε στον πόντο 72-71 56΄΄ πριν την λήξη. Οι γηπεδούχοι έχασαν στη συνέχεια τεράστια ευκαιρία να υποχρεώσουν τον Παναθηναϊκό στην πρώτη τους ήττα για εφέτος με τον Γκρίφιν να γίνεται ο μοιραίος παίκτης αφού αρχικά αστόχησε σε λέι απ στον αιφνιδιασμό και στην συνέχεια στο τρίποντο που επιχείρησε στην λήξη του αγώνα.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 20 (2), Χάρις 12 (2), Σχίζας 8 (1), Μπρέι, Ράιτ 6 , Τζόουνς 2, Γεωργαλλής 6 (2), Μπιλλής, Σταμάτης 2, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 2, Ουέαρ 12 (3).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ρίβερς 9 (1), Ντένμον 2, Βουγιούκας 3, Λεκαβίτσιους 6, Σίνγκλετον 13 (1), Γκιστ 14, Λοτζέσκι 12 (2), Καλάθης 6, Αντετοκούνμπο 7 (1), Μήτογλου.