Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Ανάσα για Άρη, σκόνταψε η ΑΕΚ, «διπλά» για Ρέθυμνο, Λαύριο, στην παράταση η Κύμη

Με μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Πανιώνιο, ξεκίνησε την 11η αγωνιστική, αλλά και το 2018 στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών ο Άρης (Πανιώνιος-Άρης 81-87). Αντιθέτως, ήττα εκτός προγράμματος γνώρισε η ΑΕΚ, που σκόνταψε στην Πάτρα απέναντι στον τοπικό Προμηθέα (Προμηθέας Π.-ΑΕΚ 69-66). Νικηφόρα από τη Λάρισα πέρασε το Φάληρο (ΓΣΛ Φάρος-Λαύριο 80-87), νέα ήττα γνώρισαν τα Τρίκαλα αυτή τη φορά από το Ρέθυμνο (Τρίκαλα-Ρέθυμνο 76-86), ενώ σε ένα φοβερό αγώνα η Κύμη επικράτησε δύσκολα του Κολοσσού (Κύμη-Κολοσσός Ρ. 93-89).

Με μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Πανιώνιο, ξεκίνησε την 11η αγωνιστική, αλλά και το 2018 στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών ο Άρης (Πανιώνιος-Άρης 81-87). Αντιθέτως, ήττα εκτός προγράμματος γνώρισε η ΑΕΚ, που σκόνταψε στην Πάτρα απέναντι στον τοπικό Προμηθέα (Προμηθέας Π.-ΑΕΚ 69-66).

Νικηφόρα από τη Λάρισα πέρασε το Φάληρο (ΓΣΛ Φάρος-Λαύριο 80-87), νέα ήττα γνώρισαν τα Τρίκαλα αυτή τη φορά από το Ρέθυμνο (Τρίκαλα-Ρέθυμνο 76-86), ενώ σε ένα φοβερό αγώνα η Κύμη επικράτησε δύσκολα του Κολοσσού (Κύμη-Κολοσσός Ρ. 93-89).

Διαβάστε αναλυτικά για τους αγώνες:

Πανιώνιος-Αρης 81-87

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Άρης περνώντας νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη, 87-81, απέναντι στον ουραγό Πανιώνιο, για την 11η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας της Θεσσαλονίκης που μετρά 5 νίκες – 6 ήττες ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 27 πόντους, νούμερο που αποτελεί και ρεκόρ καριέρας για τον 24χρονο γκαρντ. Ενοχλήσεις στη μέση αισθάνθηκε ο Γιάννης Αθηναίου πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος της αναμέτρησης και δεν επέστρεψε στο παρκέ στο β΄ μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-47, 67-66, 81-87

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 21-17 στην 1η περίοδο, αλλά ο Λευτέρης Μποχωρίδης το πήρε προσωπικά, πέτυχε 13 πόντους για τον Άρη μέχρι το ημίχρονο, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προσπερνά εν συνεχεία. Παρά τους 11 πόντους και τις 3 ασίστ του Βαγγέλη Σακελλαρίου για τον Πανιώνιο, ο Άρης ανέβηκε επιθετικά στο 2ο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 21-30, πήγε στα αποδυτήρια στο +5, 42-47.

Μέχρι το 35ο λεπτό οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (67-66 το σκορ της 3ης περιόδου). Όμως, ο Άρης έδειξε σοβαρότητα, έκανε σερί 0-8. Συγκεκριμένα, ο Αρης προσπέρασε με 73-79 στο 37ο λεπτό, ο Μάρας διαμόρφωσε το 73-81, ενώ ο Νταλό μείωσε σε 78-83 στο 39′. Τότε, ο ΜακΝίλι «έγραψε» το 81-83, με εναπομείναντα χρόνο 23» και κάπου εκεί τέλειωσαν όλα.

Διαιτητές: Πηλοϊδης-Παναγιώτου-Γεωργιάδης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Σακελλαρίου 14 (6 ασίστ, 5 λάθη), Χέντερσον 11 (6 ριμπάουντ), ΜακΝίλι 18, Γούντσον 6, Σαρικόπουλος 12, Δίπλαρος 6, Κράβιτς 8, Νταλό 6 (6 ριμπάουντ), Καμπερίδης, Τσούπκοβιτς

ΆΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Τσαϊρέλης 10, Πουλιανίτης, Μούρτος 2, Αθηναίου, Βασιλόπουλος 8 (10 ριμπάουντ), Μάρας 6, Μποχωρίδης 27 (8/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/8 βολές), Φλιώνης 9, Χρηστίδης 3, Προύιτ 12, Μπελ 10

Προμηθέας Π.-ΑΕΚ 69-66

Ο Προμηθέας «αλυσόδεσε» την ΑΕΚ στην Πάτρα, επικράτησε με 69-66 των «κιτρινόμαυρων» και πανηγύρισε την 7η νίκη του που τον ανέβασε στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα. Ο Νίκος Γκίκας με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, σημειώνοντας 10 διαδοχικούς μετά το 56-64, 4:26 πριν το τέλος, για το 66-64!

Εν τέλει, όμως η ΑΕΚ δέχτηκε τη χαριστική βολή, από τον πρώην παίκτη της (2014-17), Μίλαν Μιλόσεβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με λέι απ στα 9΄΄. Το νταμπλ νταμπλ του Χάρις (18π., 11ρ.) δεν ήταν αρκετό για να αποφευχθεί η 5η ήττα της Ένωσης.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 49-55, 69-66

Ο Προμηθέας προηγήθηκε 9-7, αλλά με σερί 7-0 η ΑΕΚ ξέφυγε, 12-17. Οι Αχαιοί κατάφεραν να μειώσουν σε 16-19, με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου. Ο Τουντζιαράκης έφτασε τους 11 πόντους στο α΄ μέρος για τους γηπεδούχους, αλλά παρά τα 21 ριμπάουντ της Ένωσης έναντι 11 των Πατρινών στα πρώτα 20 λεπτά, ο Προμηθέας παρέμενε σε απόσταση αναπνοής. Η ΑΕΚ πήγε στο +5 στα αποδυτήρια, στο ημίχρονο, με τον Χάρις να μετρά 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, το Γκριν να έχει συγκομιδή 9 πόντους και 5 ασίστ, ενώ 4 ριμπάουντ είχε μαζέψει και ο Δημήτρης Μαυροειδής.

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στην 3η περίοδο, με τον Λαρεντζάκη να αναλαμβάνει δράση και τον Χάρις σταθερή αξία στην επίθεση. Οι παίκτες τουΝτράγκαν Σάκοτα προηγήθηκαν και με +9, 41-50, στο 23ο λεπτό. Αν και στα επόμενα λεπτά, καμία ομάδα δεν κατάφερνε να βρει το δρόμο προς το καλάθι, το +10, 41-51, ήταν γεγονός για τους φιλοξενούμενους στο 27ο λεπτό.

Φαγιέ και Λίποβι μείωσαν πάντως σε 49-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου για τους γηπεδούχους. Η Ένωση ήταν μπροστά 51-62 στις αρχές της 4ης περιόδου. Ο Φαγιέ ευστόχησε σε τρίποντο, 54-62, απάντησε με 2/2 βολές ο Μπάρλοου για την ΑΕΚ, 54-64, αλλά ο Μιλόσεβιτς με λέι απ μείωσε σε 56-64.

Τότε, ο Νίκας Γκίκας… έκανε την μπάλα δική του… και δεν την… έδινε σε κανέναν. Ο 27χρονος πόιντ γκαρντ πέτυχε 10 σερί πόντους με 2 τρίποντα, για το 66-64, με εναπομείναντα χρόνο 1.43». Ακολούθησε μία εύστοχη βολή του Φαγέ, απάντησε με λέι απ ο Ντούσαν Σάκοτα (67-66), αλλά μετά το άστοχο τρίποντο του Γκίκα, δεν βρήκε στόχο ο Γκριν , ο Μιλόσεβιτς πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και με λέι απ στα 9΄΄ έγινε ο «ήρωας» της τελευταίας στιγμής για τους Αχαιούς!

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Τσαρούχα-Παντελίδης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Λίποβι 4, Φαγιέ 13 (3/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Δημάκος 2 , Χολ 3 (1) Ελις 3 (6 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 11 (6 ριμπάουντ), Γκίκας 16 (2), Γερομιχαλός, Σαλούστρος 6 , Μιλόσεβιτς 11 (5 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 11 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ)), Χάρις 18 (1/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 λάθη), Λαρεντζάκης 8 (2), Μαυροειδής 1, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 16 (3), Μπάρλοου 6, Καββαδάς 1 , Ελόνου 2 (5 ριμπάουντ)

Τρίκαλα-Ρέθυμνο 76-86

Στη ζώνη του υποβιβασμού παρέμειναν τα Τρίκαλα, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 86-76 στην παράταση από το Ρέθυμνο. Η επιστροφή του Σοφοκλή Σχορτσανίτη (6π.) στην αγωνιστική δράση, μετά από 21 μήνες, ήταν η ευχάριστη είδηση, αλλά δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα για τους Θεσσαλούς που μετρούν 2 νίκες – 9 ήττες. Τις 5 νίκες έφτασαν οι Κρήτες χάρη στους 28 πόντους και τις 9 ασίστ του Στέφαν Μούντι που ήταν ασταμάτητος στο έξτρα πεντάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 51-51, 70-70 κ.α., 76-86 παρ.

Η τελευταία φορά που πάτησε παρκέ σε επίσημο αγώνα ο Έλληνας σέντερ Σοφοκλής Σχορτσανίκτης ήταν στις 23 Απριλίου 2016 σε ματς πλέι οφ ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ στην Πυλαία. Ο πρωταθλητής Ευρώπης το 2014 με την Μακάμπι Τελ Αβίβ και φιναλίστ στη Euroleague το 2010 με τον Ολυμπιακό στο Παρίσι επιχείρησε να επανέλθει στους αγωνιστικούς χώρους τον Δεκέμβριο του 2016 με τη φανέλα του Απόλλωνα Πατρών, όμως υπέστη ρήξη Αχιλλείου τένοντα, με αποτέλεσμα να καταβάλει έκτοτε μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψει.

Εν τέλει, αυτό το κατάφερε ανήμερα των Φώτων, αλλά τα Τρίκαλα ηττήθηκαν. Στα του αγώνα, ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος στα Τρίκαλα, με το Ρέθυμνο να προηγείται με βραχεία κεφαλή, 17-23, στο 10ο λεπτό. Η ομάδα της Κρήτης έβρισκε λύσεις στην επίθεση κυρίως με τον Γκούντγουιν, ο οποίος μετρούσε 12 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά αγώνα. Σημαντική δουλειά στη ρακέτα έκανε για τους φιλοξενούμενους ο Λι, με 6 ριμπάουντ.

Πάντως, τα Τρίκαλα κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια, με +1, 42-41 στο ημίχρονο, χάρη στους Λούντζη και Σλαφτσάκη (11 πόντους έκαστος).

Η «μάχη» συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, όπως φαίνεται από το 51-51, με την ολοκλήρωση αυτής. Θα χρειαζόταν εν τέλει το έξτρα πεντάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους οι δύο ομάδες. Συγκεκριμένα, ο Μούντι με βολές και ο Ντάνιελς με καλάθι δύο πόντων μείωσαν στο καλάθι (68-66) στο 1:25 πριν τη λήξη, ο Τζόουνς απάντησε για το 70-66, αλλά αμέσως μετά ήταν άστοχος.

Ο Χριστοδούλου ήταν αυτός που ισοφάρισε (70-70). Ο γκαρντ του Ρεθύμνου έχασε τη βολή, ο Τέιμς ήταν άστοχος για τα Τρίκαλα. Στην παράταση, Λι κι ο Μούντι έδωσαν αέρα 9 πόντων στην ομάδα της Κρήτης, 70-78 και ο Νίκος Βετούλας δεν ανησύχησε έκτοτε μέχρι να ακουστεί η κόρνα της λήξης.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Ψαριανός-Βαρδάλος

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Μέξας): Τζόουνς 16 (1), Λούντζης 11 (2), Φέισι 6 (9 ριμπάουντ), Τέγιτς 5 (1), Μάρεϊ 8 (7 ριμπάουντ), Τέιμς 7 (1/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 13 (1), Χατζηνικόλας, Καλογιαννίδης, Σχορτσανίτης 6 (3/5 δίποντα, 0/3 βολές, 1 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 9:20), Κανάτσεβιτς 4 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 14 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5, Μόρισον 5 (1), Άρμστεντ 11 (1), Ντάνιελς 9, Μούντι 28 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 11/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Στεφανίδης, Λι 8 (9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 5 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΓΣΛ Φάρος-Λαύριο 80-87

Μετά τον ΠΑΟΚ, το Λαύριο νίκησε και τον ΓΣΛ Φάρο, περνώντας νικηφόρα από τη Λάρισα, με 87-80, για την 11η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Λαμπ και Μουρ σημείωσαν από 16 πόντους για τους νικητές που αναρριχήθηκαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 8 νίκες – 3 ήττες, ενώ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τα 47 ριμπάουντ που μάζεψαν. Ο Νώντας Παπαντωνίου είχε 25 πόντους, με 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 43-39, 64-62, 80-87

Ο Νώντας Παπαντωνίου, δημιουργούσε και σκόραρε για τον ΓΣΛ Φάρο στο πρώτο μέρος. Ο γκαρντ των γηπεδούχων εκτός από τους 10 πόντους που σημείωσε, μάζεψε και 6 ριμπάουντ, μοίρασε και 2 ασίστ διατηρώντας την ομάδα του στην πρωτοπορία. Σάφτενααρ και Κίλι, έβρισκαν επίσης τρόπο να ανεβάζουν το σκορ για τους Λαρισαίους, την ώρα που το Λαύριο είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Ντορόν Λαμπ.

Ο Αμερικανός πέτυχε 16 πόντους, ενώ οι Μέιερ και Μουπ, με 8 ο καθένας διατηρούσαν την ομάδα των νοτιανατολικών προαστίων της Αθήνας σε απόσταση αναπνοής, 43-39 στο ημίχρονο. Μέχρι το 30ο λεπτό, οι δύο ομάδες έδωσαν «μάχη», αλλά στο τέλος χαμογέλασε το Λαύριο.

Αν και ο ΓΣΛ Φάρος μπήκε με +2 στην 4η περίοδο (64-62 παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να πάρουν διαφορές ασφαλείας και να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με το σκορ στο 64-62, το Λαύριο έτρεξε επιμέρους σκορ 2-18,) δέχτηκε επιμέρους σκορ 16-25! Τελευταία φορά που απείλησαν οι Θεσσαλοί ήταν όταν πλησίασαν στους 4 πόντους (80-84).

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Μαγκλογιάννης-Συμεωνίδης

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 14 (4), Μαραγκός 5, Σάφτενααρ 19 (1), Παπαντωνίου 25 (4), Παπαμακάριος, Μουράτος 6, Διαμαντάκος 5, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος, Στυλιανού, Κίλι 6

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Βεργίνης 3, Κακλαμανάκης 2, Μέιερ 10 (2), Γκρέι 11 (3), Ουίγκινς 12, Λεγκίκας 3 (1), Κουζέλογλου 5 (1), Νίξον 6 (2), Περράκης 3, Λαμπ 16 (1), Μουρ 16 (1)

Κύμη-Κολοσσός Ρόδου 93-89 παρ.

Την 4η νίκη πανηγύρισε η Κύμη, έστω κι αν χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο, για να κάμψει την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου, στη Χαλκίδα, για την 11η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Ο Θάντους ΜακΦάντεν ήταν ο «ήρωας» της ομάδας της Εύβοιας, αφού σημείωσε 42 πόντους (!). Για τους Ροδίτες που υπέστησαν την 6η ήττα τους, πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Μάρβιν Τζόουνς με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-39, 77-77 κ.α., 93-89 παρ.

Πολυφωνία στην επίθεση παρουσίασαν και οι δύο ομάδες, στο πρώτο μέρος του αγώνα, χωρίς καμία να μπορέσει να πάρει σημαντική διαφορά. Μετά το 18-19 της 1ης περιόδου, η Κύμη πάλεψε να προσπεράσει, με τον ΜακΦάντεν να μετρά 8 πόντους, τον Σμιθ 7, τον ΜακΓκι 6 και τον Μανωλόπουλο 5 μέχρι το ημίχρονο.

Όμως, με ποσοστό 18% στα τρίποντα (3/16), η Κύμη δεν πέτυχε το στόχος της. Οι Ροδίτες μοίρασαν 13 ασίστ στα 2 πρώτα δεκάλεπτα, σούταραν με σύνεση έξω από τα 6.75 (3/7) και πήραν 9 πόντους από τον Γκρίφιν, άλλους τόσους από τον Μπρέι, ενώ 8 πόντους με 4 ριμπάουντ είχε συγκομιδή του Τζόουνς.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας οδηγό τον ΜακΦάντεν. Χάρις και Γκρίφιν απαντούσαν για τους Ροδίτες, αλλά με δυο διαδοχικά τρίποντα ο ΜακΦάντεν διαμόρφωσε το 70-66 στο 36ο λεπτό.

Μετά από λάθος του Ραμόν Χάρις, νέο μακρινό σουτ του ΜακΦάντεν έκανε το 73-66. Ο Γκρίφιν απάντησε για το 73-72. Κάιζερ και Τζόουνς πέτυχαν από ένα δίποντο, με τον πρώτο να καρφώνει για το 77-74 και τον Χάρις να απαντά με τρίποντο για την ισοφάριση (77-77) στα 18 δεύτερα. Το τρίποντο του Μανωλόπουλου ήταν εκτός χρόνου και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Χάρις σημείωσε 4 πόντους για τον Κολοσσό, όμως ο ΜακΦάντεν πέτυχε το όγδοο τρίποντό του για το 83-81 (!) Ο ίδιος ευστόχησε και στις βολές για το 85-82, αλλά και σε δίποντο για το 87-84, πριν δώσει τη σκυτάλη στον Σμιθ 89-86. Ο Γουέρ ήταν άστοχος και η Κύμη πανηγύρισε μία σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Μάνος-Μπήτης-Τσούνας

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 7 (1), Οκερέφορ 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκι 9, ΜακΦάντεν 42 (6/8 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τσαγκαράκης 5, Τζόουνς, Κάιζερ 9, Μπάρλος

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Αρης Λυκογιάννης): Γκρίφιν 17 (7/16 σουτ, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χάρις 15 (1), Σχίζας, Μπρέι 14 (5/15 σουτ, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ράιτ 6, Τζόουνς 22 (10/13 δίποντα), Μπιλλής, Σταμάτης 10 (2), Τσαλμπούρης 3 (1), Γουέρ 2

Κυρίως πιάτο την Κυριακή

Την Κυριακή (7/1, 17:00) θα διεξαχθεί η σπουδαιότερη αναμέτρηση της αγωνιστικής, με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ. Τέλος, ο πρωτοπόρος και αήττητος Παναθηναϊκός δεν αναμένεται να αντιμετωπίσει πρόβλημα στην έδρα του απέναντι στον Κόροιβο Αμαλιάδας (7/1, 18:30).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών:

Σάββατο, 6 Ιανουαρίου
Τρίκαλα-Ρέθυμνο 76-86, 70-70 (κ.α.)
Πανιώνιος-Άρης 81-87
Κύμη-Κολοσσός Ρ. 93-89 παρ., 77-77 (κ.α.)

Κυριακή, 7 Ιανουαρίου
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

ΠΑΟΚ 17:00 ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός Σχινάς-Σώμος-Δεσλής (Γκούμας)
ΟΑΚΑ 18:30 Παναθηναϊκός-Κόροιβος Τσώνος-Λόρτος-Ζακεστίδης (Καρούσης)

ΑΠΕ-ΜΠΕ,in.gr

Έφερε τη σειρά στα ίσια με μπρέικ το Μαϊάμι (vid)

Οι Χιτ σόκαραν τους Σέλτικς, καθώς επικράτησαν με 111-101 στη Βοστώνη και έφεραν στα ίσια (1-1) τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs.