Ο Παναθηναϊκός νίκησε ξανά τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με 68-61

Ο Παναθηναϊκός νίκησε για 3η φορά από την έναρξη της περιόδου τον Ολυμπιακό (2η στο πρωτάθλημα) με 68-61 στο κλειστό του ΟΑΚΑ κι έκανε το 14Χ14 στο πρωτάθλημα της Α1 ανδρών. Για τους «ερυθρόλευκους» ήταν η 4η ήττα στην φετινή Α1.

Με τα ποσοστά ευστοχίας να μην είναι υπέρ του, ο Παναθηναϊκός πήρε ώθηση από τον κόσμο του για την ανατροπή του δευτέρου ημιχρόνου. Ως συνήθως απέναντι στον Ολυπιακό, ο Κέι Σι Ρίβερς έδειξε τον καλύτερο του εαυτό (16π.), ενώ καταλυτικός ήταν και ο Λούκας Λεκαβίτσιους (12π.), τη στιγμή που Νικ Καλάθης ήταν… απενεργοποιημένος από την αντίπαλη άμυνα.

Κομβικός για ακόμη μία φορά ο Κωνσταντίνος Μήτογλου, ο οποίος έδωσε αέρα 8 πόντων στο 34΄ και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη (61-53). O Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε, λόγω τραυματισμού στο μάτι.

Από τον Ολυμπιακό, που κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, βασιζόμενος στα επιθετικά ριμπάουντ και τους ηγέτες του (Πρίντεζης, Σπανούλης), αλλά έμεινε από δυνάμεις στον… επίλογο, ξεχώρισε ο Γιώργος Πρίντεζης με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Με την «ερυθρόλευκη» άμυνα να έχει την τιμητική της, ο Ολυμπιακός ήλεγξε στο πρώτο δεκάλεπτο ρυθμό και επιθετικά ριμπάουντ (4 έναντι 0 του Παναθηναϊκου) και αιφνιδίασε στο παρκέ. Καθοδηγούμενος στην επίθεση από Σπανούλη και Πρίντεζη, οι Πειραιώτες «χτύπησαν» μέσα στην «πράσινη» ρακέτα, ενώ όταν βρήκαν και το τρίποντο προηγήθηκε με +10 (3-13) στο 5΄.

«Εγκλωβισμένος», με 4 λάθη και 0/4 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να αντιδράσει και στο 10΄ βρέθηκε να ακολουθεί με 11-20, έχοντας σκοράρει κυρίως με βολές, φορτώνοντας με πολλά φάουλ τους σέντερ του Ολυμπιακού.

Με τον Λεκαβίτσιους να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στον αγώνα (1/5), οι «πράσινοι» έδειξαν σημάδια ανάκαμψης, αλλά οι ανορθόδοξες επιθέσεις του, σε συνδυασμό με την κακή περιφερειακή άμυνα δεν του επέτρεψαν την ανατροπή. Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός με τον Ουίλτζερ να απαντά από τα 6.75 και τον Πρίντεζη να ελέγχει τα ριμπάουντ (7) ξέφυγε και πάλι με +10 (15-25) στο 13΄.

Η επιστροφή, όμως, του Καλάθη στο παρκέ έφερε ισορροπία σε «πράσινη» άμυνα και επίθεση, ο Βουγιούκας έδωσε λύσεις κοντά στο καλάθι (6π.) και το «τριφύλλι» μείωσε στο 20΄ σε 30-32, παρά τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας (8/26 εντός πεδιάς).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στην τρίτη περίοδο και με τον Ρίβερς να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75 προσπέρασε στο 23΄ με 36-35. Ο Παπανικολάου με 2/2 τρίποντα έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό (40-44), αλλά ο Ρίβερς είχε πάρει… φωτιά (43-44 στο 28΄) και με τον Παππά να παίρνει τη σκυτάλη από τα 6.75 οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 48-46 στα 56΄΄ για τη λήξη της περιόδου.

Ο Λεκαβίτσιους με 2/2 βολές κράτησε το προβάδισμα και ο Παναθηναϊκός μπήκε στον… επίλογο στο +2 (50-48 στο 30΄). Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, ο Παναθηναϊκός «έφραξε» τους διαδρόμους προς το καλάθι και με τον Μητογλου να ευστοχεί σε κομβικό τρίποντο στο 34΄ ολοκλήρωσε το 34΄ ένα επιμέρους σκορ 11-5 για το 61-53.

Στο 36΄ ο Λεκαβίτσιους αύξησε τη διαφορά στο +9 (65-56) και ο Καλάθης στο 39΄ έγραψε το 67-60, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Αναστόπουλος, Παναγιώτου

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32 (ημ.), 50-48, 68-61.