Λαύριο α λα... NBA, νίκες για ΑΕΚ, Κολοσσό , Προμηθέα και Κόροιβο

Λαύριο α λα… NBA, νίκες για ΑΕΚ, Κολοσσό , Προμηθέα και Κόροιβο

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην Α1 μπάσκετ το Λαύριο που επικράτησε με το... διαστημικό 117-87 των Τρικάλων, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι από τον Άρη, επικρατώντας με 76-64 στο ΟΑΚΑ, ο Κολλοσός Ρόδου επέστρεψε στις νίκες με το 70-62 επί του Πανιωνίου, ενώ ο Προμηθέας Πατρών πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Φάρου με 89-81. Μεγάλο ματς στην Αμαλιάδα με τον Κόροιβο να παίρνει τη νίκη με 102-97 απέναντι στο Ρέθυμνο, στη 2η παράταση!

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην Α1 μπάσκετ το Λαύριο που επικράτησε με το… διαστημικό 117-87 των Τρικάλων, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι από τον Άρη, επικρατώντας με 76-64 στο ΟΑΚΑ, ο Κολλοσός Ρόδου επέστρεψε στις νίκες με το 70-62 επί του Πανιωνίου, ενώ ο Προμηθέας Πατρών πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Φάρου με 89-81.
Μεγάλο ματς στην Αμαλιάδα με τον Κόροιβο να παίρνει τη νίκη με 102-97 απέναντι στο Ρέθυμνο, στη 2η παράταση!

ΑΕΚ-Αρης 73-64

Παρά την απουσία του αρχηγού της, Ντούσαν Σάκοτα, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι, η ΑΕΚ επικράτησε με 73-64 του Άρη, στο ΟΑΚΑ, με τους Καββαδά, Λαρεντζάκη, Μπάρλοου και Μαυροειδή να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων. Η Ένωση πανηγύρισε την 9η νίκη της σε 15 αγωνιστικές στην Α1 και πλέον συγκεντρώνεται στο εντός έδρας παιχνίδι με την Μπαϊρόιτ που θα κρίνει την πρόκριση στους «16» του Champions League.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη υπέστη την 4η διαδοχική ήττα της και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, σε απόσταση αναπνοής από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης σημείωσε 18 πόντους για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Aν και ο Άρης ξέφυγε με 5-12, προηγήθηκε με 13-18 στην 1η περίοδο και με 15-22 στα πρώτα λεπτά της 2ης, η αντίδραση των παικτών του Ντράγκαν Σάκοτα ήταν άμεση. Οι «κιτρινόμαυροι» της Αθήνας πάτησαν γκάζι έκτοτε, με τους Λαρεντζάκη και Μαυροειδή να δίνουν λύσεις στην επίθεση για το 22-22. Τη σκυτάλι πήρε ο Κέλσι Μπάρλοου, πετυχαίντας διαδοχικά καλάθια για το 33-26 υπέρ της ΑΕΚ που πήγε με +10 στα αποδυτήρια (39-29).

Ο Άρης δεν είχε πει την τελευταία λέξη ή καλύτερα… ο Τσαϊρέλης, καθώς με δικό του «one man show» οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στον πόντο, 48-47. Η έναρξη της 4ης περιόδου βρήκε την ΑΕΚ στο +4, 53-49. Ο Τσαϊρέλης κρατούσε τον Άρη στη διεκδίκηση της νίκης, μέχρι το σερί 6-0 της ΑΕΚ χάρη στο οποίο ξέφυγε με 73-61 και πλέον όλα είχαν κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-29, 53-49, 73-64.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 8, Χάρις, Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος 7 (1), Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 11 (2), Μπάρλοου 11, Μωραϊτης, Μαυροειδής 10, Καββαδάς 12, Χάντερ 7

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μάρας 11, Μποχωρίδης 7 (1), Φλιώνης 7, Τσαϊρέλης 18, Πουλιανίτης 5 (1), Μούρτος 6, Αθηναίου 7, Ντουβιέ 2, Μπελ 2

Λαύριο-Τρίκαλα 117-87

Το Λαύριο άφησε πίσω την ήττα από την Κύμη στη Χαλκίδα και με μία μαγική εμφάνιση αλά ΝΒΑ επικράτησε με 117-87 των Τρικάλων που ταξίδεψαν με απουσίες στην Αθήνα (παρατάχθηκαν με 9 παίκτες συγκεκριμένα). Τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο ο νεαρός Δημήτρης Λεγκίκας του Λαυρίου, πριν το τέλος της 2ης περιόδου, όταν στη διεκδίκηση ενός ριμπάουντ, έπεσε άτσαλα στο παρκέ. Ο 22χρονος αθλητής άρχισε να κλαίει και αποχώρησε με δάκρυα, την ώρα που οι φίλαθλοι του χάρισαν ένα θερμό χειροκρότημα.

Χωρίς τους Σχορτσανίτη, Τέγιτς, Κανάσεβιτς, Χατζηνικόλα, οι οποίοι έμειναν στα Τρίκαλα, ο Φώτης Τακιανός, δεν είχε πολλές επιλογές απέναντι στην ευχάριστη έκπληξη της Α1 την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν νωρίς το ρυθμό τους οι Θεσσαλοί κατάφερναν να διατηρούνται σε μία αξιοπρεπή απόσταση μέχρι το ημίχρονο (58-64), αλλά η συνέχεια ήταν μονόλογος των παικτών του Σερέλη.

Ο Τόνι Μέιερ ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικός. Είχε 19 πόντους με 2/3 δίποντα και 5/6 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ σε ακριβώς 20 λεπτά συμμετοχής, από πλευράς νικητών. Τα Τρίκαλα παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμα με τον Πανιώνιο, με 3 νίκες – 12 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 58-44, 91-69, 117-87

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Βεργίνης 9, Κακλαμανάκης 8, Λαμπ 14 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μέιερ 19 (5/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ουίγκινς 15 (7 ριμπάουντ), Τζόνσον 9, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου 9(1), Νίξον 5 (7 ασίστ), Μουρ 19(7/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ) Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 2

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φώτης Τακιανός): Τζόουνς 5, Λούντζης 15 (2/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Σλαφτσάκης 8, Τάταρης 6 , Φιλντς 15 (10 ριμπάουντ), Τέιμς 30 (6/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Καραγιώργος, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης 8

Κολοσσός Ρόδου-Πανιώνιος 70-62

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα ο Κολοσσός, μετά το στραβοπάτημα στο Ρέθυμνο, επικρατώντας άνετα, 70-62, του Πανιωνίου, στο Βενετόκλειο. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τι Τζέι Μπρέι με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Αυτή ήταν η 8η νίκη για τους Ροδίτες που έφτασαν τους 23 βαθμούς. Στις 2 νίκες σταμάτησε το νικηφόρο σερί του ουραγού Πανιωνίου (με Ρέθυμνο και ΓΣΛ Φάρο), καθώς στο νησί των Ιπποτών συμβιβάστηκε με τη 12η ήττα του. Ο Μπόρις Νταλό δεν αγωνίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς -σύμφωνα με δήλωση του προπονητή του Πανιωνίου Βαγγέλη Ζιάγκου στην ΕΡΤ- υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα.

Παρά το γεγονός πως αποχαιρέτησε πρόσφατα τον Μάλκολμ Γκρίφιν (αγωνίζεται πλέον στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης), ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα χωρίς τον κορυφαίο παίκτη του και πρώτο σκόρερ της Α1.

Ο αντίπαλος, βέβαια δεν ήταν ενδεδειγμένος για… ασφαλή συμπεράσματα, αλλά σημασία έχει για τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη πως έκαναν ένα πολύ σημαντικό βήμα για να «κλειδώσουν» τη συμμετοχή τους στην πρώτη οκτάδα και στα πλέι οφ. Η ενσωμάτωση του Αμερικανού σκόρερ Μπράντον Γιανγκ στην ομάδα της Ρόδου αναμένεται να αποτελέσει σημαντική ενίσχυση και να επιτρέψει στους Ροδίτες να κοιτάξουν ακόμη πιο ψηλά, στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Τι Τζέι Μπρέι σημείωσε τους 14 από τους 21 πόντους του στην 1η περίοδο και ο Κολοσσός ξέφυγε με 27-19 στην 1η περίοδο. Σχίζας, Ουέρ, Μπιλλής και Τσαλμπούρης ήταν εύστοχοι από τα 6μ.75 στο 2ο δεκάλεπτο για το 50-40 στο ημίχρονο. Ο Πανιώνιος αντέδρασε στην 3η περίοδο, μείωσε στους 6 (56-50), αλλά ένα καλάθι από τον Τζόουνς, που στην αμέσως επόμενη φάση έδωσε την ασίστ στο τρίποντο του Ουέρ (61-50) δεν επέτρεψε κάτι καλύτερο για την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 50-40, 61-50, 70-62

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Χάρις 5 (2/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σχίζας 9 (3), Σταμάτης 2, Μπρέι 21 (8/15 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ράιτ 5, Τζόουνς 9 (7 ριμπάουντ), Γεωργαλής, Μπιλλής 6 (2), Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 3 (1), Γουέρ 10 (2)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Ντάλο 10 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσούπκοβιτς 11 (1), ΜακΝίλι 9 (1), Σαρικόπουλος 11, Σακελλαρίου 4 (0/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη σε 27:58), Δίπλαρος 7 (1), Κράβιτς 10 (4/10 δίποντα), Καμπερίδης, Κουακουμένσα, Ραλλάτος

Φάρος-Προμηθέας Πατρών 81-89

Με επιμέρους σκορ 17-28 στην 4η περίοδο και τον Χρήστο Σαλούστρο (18π., 6ρ.) «καυτό» έξω από τα 6.75, ο Προμηθέας πέρασε νικηφόρα, 81-89, από τη Λάρισα επί του ΓΣΛ Φάρου. Οι Αχαιοί πανηγύρισαν μία 2η διαδοχική νίκη, μετά από αυτή επί του ΠΑΟΚ και 9η στο σύνολο. Αυτή ήταν η 2η διαδοχική ήττα του ΓΣΛ Φάρου (προηγήθηκε αυτή επί του Πανιωνίου), με τους Θεσσαλούς να έχουν πρώτο σκόρερ τον Νόντα Παπαντωνίου με 21 πόντους.

«Μάχη σώμα με σώμα» έγινε μετά το τζάμπολ στη Λάρισα. Οι γηπεδούχοι πρόβαλαν σθεναρή αντίσταση για 30 λεπτά και μάλιστα προηγήθηκαν με 64-61 στην 3η περίοδο, αλλά η πεντάδα των Γκίκα, Φαγέ, Σαλούστρου, Τουντζιαράκη και Μιλόσεβιτς δεν άφησε περιθώρεια αντίδρασης στο Φάρο στο 4ο δεκάλεπτο, πιάνοντας εξαιρετική απόδοση στην επίθεση και υψηλά ποσοστά ευστοχίας. «Κλειδί» ήταν τα 2 εύστοχα τρίποντα του Σαλούστρου σε αυτό το διάστημα, αλλά και οι 4 προαναφερόμενοι σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 45-45, 64-61, 81-89.

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 8 (2), Μαραγκός 6 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ), Μουράτος 7 (5 ασίστ), Σάφτενααρ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 21 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαμακάριος (0/6 τρίποντα), Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 8 (2), Φένερ 10 (2), Κίλι 2, Μπάλογκαν

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Λίποβι 2, Σαλούστρος 18 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χολ 11 (1), Έλις 4, Μιλόσεβιτς 12 (0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Σκούφης, Γκίκας 11 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Φαγιέ 16 (3), Δημάκος 3 (1), Μάρι.

Κόροιβος Αμαλιάδας-Ρέθυμνο 102-97 (2η παρ.)

Μία εβδομάδα μετά τη νίκη του επί του Άρη στο Αλεξάνδρειο, ο Κόροιβος πήρε ακόμη μεγαλύτερη βαθμολογική ανάσα και παράταση στην ελπίδα για παραμονή, έστω κι αν χρειάστηκε 2 παρατάσεις (!) για να επικρατήσει με, 102-97, του Ρεθύμνου, στην Αμαλιάδα. Συγκλονιστική ήταν η «μάχη» στο τέλος της κανονικής διάρκειας, αφού αν και προηγήθηκε με +10 ο Κόροιβος (66-56) στο 32ο λεπτό, οι Κρήτες ισοφάρισαν σε 69-69 με λέι απ του Χριστοδούλου, 2:52΄΄ πριν τη λήξη.

Έκτοτε το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, με τον Μούντι να σημειώνει διαδοχικούς πόντους για τους Κρήτες και τον Πόσλεϊ να ευστοχεί μόνο σε 1/2 βολές (76-76 κ.α.). Οι δύο ομάδες δεν έλυσαν τις διαφορές τους, ούτε στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, κάτι που συνέβη εν τέλει στο 2ο, όταν αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης ο Μούντι που είχε συνεισφορά 44 πόντους (!), ο οποίος αμέσως μετά το χαμένο σουτ υπέπεσε σε φάουλ στον Πόσλεϊ στα 1.4» για το τέλος. Αυτή ήταν η 6η νίκη της ομάδας της Αμαλιάδας, ενώ το Ρέθυμνο άφησε ανεκμετάλευτη τη νίκη του επί του Κολοσσού, αφού αν και πάλεψε υπέστη την 8η ήττα του.

199 πόντοι μπήκαν και 74 ριμπάουντ μάζεψαν οι παίκτες των δύο ομάδων, σε ένα «θρίλερ», το τέλος του οποίου κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει στην Αμαλιάδα. Μετά από 3 περιόδους που ο Κόροιβος διατηρούσε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, η αντίδραση του Ρεθύμνου στο τέλος άλλαξε άρδην το σκηνικό. Πως πήγε ο αγώνας στην πρώτη παράταση;

Μετά το +10 (66-56) για τον Κόροιβο, το Ρέθυμνο ισοφάρισε σε 69-69 με λέι απ του Χριστοδούλου, 2:52΄΄ πριν τη λήξη. Εν συνεχεία προσπέρασε 71-72 λίγο αργότερα με τρίποντο του Μούντι, για να φέρει μπροστά τους γηπεδούχους ο Πόσλεϊ με λέι απ στα 59» (73-72). Ο Πόσλεϊ πήγε στη γραμμή του φάουλ μετά από φάουλ του Αρμστεντ, 75-72, στα 35.8» για το τέλος.

Ο Μούντι μείωσε με 2/2 βολές, 75-73, στα 31». Ακολούθησε κλέψιμο από τον Χριστοδούλου, κι ο Μούντι ξαναπήγε στη γραμμή των βολών στα 18.3»: Με 2/2 ξανά το Ρέθυμνο πήρε τα ηνία, 75-76 στα 18,3». Ο Πόσλεϊ κέρδισε το φάουλ στα 7.3» από τον Ντάνιελς, αλλά ευστόχησε μόνο στη 2η και ο αγώνας πήγε σε παράταση (76-76 κ.α.). Το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση, αφού Χριστοδούλου δεν υπολόγισε σωστά τον χρόνο και απλά πέταξε την μπάλα.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μούντι κέρδισε φάουλ σε τρίποντο και είχε 3/3 για το 81-80, για να συνεχίσει ο Σκουλίδας με 2/2 για το 83-80. Ο Μούντι μείωσε εκ νέου (83-82) με φλότερ, αλλά ο Σπυριδωνίδης πέτυχε το μεγάλο καλάθι (τρίποντο από την κορυφή) για το 86-82. Κι εκεί που όλα έδειξαν να έχουν κριθεί, ο ίδιος παίκτης αστόχησε σε δύο κρίσιμες βολές για να στείλει ο ασταμάτητος Μούντι το παιχνίδι στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Ο Ντάνιελς κάρφωσε για το 86-88 και ο Μούντι με γκολ-φάουλ έκανε το 86-91. Ο Κόροιβος ισοφάρισε (91-91) και ο Κάρσον πετύχει τρίποντο για το 98-97.

Ο Μούντι υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ. Ο Κάρσον έβαλε μία βολή για το 99-97, ο Πόσλι πρόσθεσε άλλη μία για το 100-97 και ο Μούντι αστόχησε στο τρίποντο… Εν κατακλείδι, οι Τζαχί Κάρσον (20 πόντοι, 4 ασίστ) και Μάρκους Πόσλι (21 πόντοι, 6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ) είναι οι δύο παίκτες του Κοροίβου που μοιράζοντα τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης, καθώς ήταν οι δύο που κράτησαν όρθια την ομάδα τους και «σκότωσαν» στο τέλος το Ρέθυμνο.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-32, 60-52, 76-76 (κ.α.), 86-86 παρ., 102-97 (2η παρ.)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Ντεκόζι 18 (1 τρίποντο, 11/16 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάρσον 20 (2), Πόσλι 21 (1), Μιλεντίγεβιτς 2, Κον 5 (1), Σαχπατζίδης 8 (6 ριμπάουντ), Σκουλίδας 2, Σπυριδωνίδης 7 (1), Μπεκρής, Χάινς 15 (2), Φλόρβιους 4

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Άρμστεντ, Ντάνιελς 16 (12 ριμπάουντ), Γκούντγουϊν 6 (6 ριμπάουντ), Κώττας, Χριστοδούλου 6 (5 κλεψίματα), Μούντι 44 (7/14 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 18/19 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Στεφανίδης, Λι 4, Γιαννόπουλος 12 (4/11 τρίποντα), Μόρισον 9 (1).

Σε αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Α1 ΑΝΔΡΩΝ (15η Αγωνιστική 3-4/2)

Φάρος-Προμηθέας Π. 81-89
Κολοσσός Ρ.-Πανιώνιος 70-62
ΑΕΚ-Άρης 73-64
Κόροιβος-Ρέθυμνο 102-97 (2η παρ.), 86-86 παρ., 76-76 (κ.α.)

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.