Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Με τη σφραγίδα του «Σίσκα», η ΤΣΣΚΑ απέκλεισε τη Μπαρτσελόνα και πήγε τελικό

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό της Ευρωλίγκα καθώς επικράτησε με 82-78 της Μπαρτσελόνα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ραμούνας Σισκάουσκας ο οποίος πήρε το παιχνίδι του επάνω στην τελευταία περίοδο και με 29 πόντους οδήγησε τους ρώσους σε τελικό για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά. Αξιος συμπαραστάτης του ο Λάνγκτον με 15 πόντους. Για τους ηττημένους προσπάθησε σχεδόν μόνος του ο Αντερσεν που σημείωσε 24 πόντους και κράταγε την Μπαρτσελόνα επί πολλή ώρα μέσα στο παιχνίδι.

89

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό της Ευρωλίγκα καθώς επικράτησε με 82-78 της Μπαρτσελόνα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ραμούνας Σισκάουσκας ο οποίος πήρε το παιχνίδι επάνω του και με 29 πόντους «οδήγησε» τους Ρώσους σε τελικό για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά.

Αξιος συμπαραστάτης του ο Λάνγκτον με 15 πόντους. Για τους ηττημένους προσπάθησε σχεδόν μόνος του ο Αντερσεν που σημείωσε 24 πόντους και κράταγε την Μπαρτσελόνα επί πολλή ώρα μέσα στο παιχνίδι.

Νωχελικά μπήκε στο παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, χωρίς ρυθμό και με κακές επιλογές στην επίθεση. Χαρακτηριστικό είναι ότι στα 5 πρώτα λεπτά του ημιτελικού οι Ρώσοι πέτυχαν μόλις 4 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα της αντιπάλου της και με εξαιρετικά ποσοστά από τη γραμμή των 6,25 (4/5) κατάφερε να πάρει διαφορά της τάξης των 11 πόντων 17-6 στο 7ο λεπτό. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους καταλανούς να προηγούνται με 21-12.

Στη δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ μπήκε με φόρα, πίεσε σε όλο το γήπεδο και κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να ρίξει τη διαφορά από τους 8 στους 3, 21-18. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήγαινε καλάθι-καλάθι, με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα.

Στα μισά της περιόδου χρεώθηκαν με τρίτο φάουλ για την Μπαρτσελόνα οι Ναβάρο και Γκριμάο κάτι που περιόρισε τις επιλογές του Πασκουάλ. Η ΤΣΣΚΑ έφερε το παιχνίδι στα ίσια 30-30 με τρίποντο του Χόλντεν, οι καταλανοί όμως αντέδρασαν αμέσως και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 36-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ αύξησε την πίεσή της, πέρασε την μπάλα στους ψηλούς Λόρμπεκ και Σμόντις, αλλά δεν κατόρθωσε σε κανένα σημείο του αγώνα να πάρει το προβάδισμα. Ο

Αντερσεν κράταγε μόνος του στο παιχνίδι την Μπαρτσελόνα καθώς σκόραρε από κοντινή και μακρινή απόσταση, μάζευε ριμπαόυντ και έπαιζε καλή άμυνα στον Λόρμπεκ. Το παιχνίδι εξακόλουθησε να είναι αμφίρροπο και το δεκάλεπτο έληξε με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά με 56-54.

Στην τελευταία περίοδο ήταν η ώρα του Ραμούνας Σισκάουσκας να πάρει το παιχνίδι επάνω του και να οδηγήσει τους ρώσους στον τελικό.

Με δυο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε για πρώτη φορά στον αγώνα το προβάδισμα στην ομάδα του με 62-61. Δε σταμάτησε όμως εκεί αφού συνέχισε να φορτώνει με πόντους το καλάθι της Μπαρτσελόνα. Ηταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των ρώσων και δε φοβήθηκε να πάρει την μπάλα όταν αυτή έκαιγε.

Οι καταλανοί προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, αλλά ο Αντερσεν φάνηκε εξαντλημένος και ανίκανος να ακολουθήσει το ρυθμό.

Ο Ναβάρο και ο Μπαζίλε πήραν την μπάλα πάνω τους αλλά δεν ήταν ικανοί να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Το ταμπλό στο τέλος του αγώνα έγραψε 82-78, με τον Λιθουανό άσο να σημειώνει 29 πόντους, τους 18 από αυτούς στην τελευταία περίοδο.

«Κάναμε ένα πολύ κακό ξεκίνημα, αλλά τελικά καταφέραμε να νικήσουμε. Είναι πολύ δύσκολο να ηττηθεί η ΤΣΣΚΑ και μάλλον μόνο η ίδια μπορεί να χάσει ένα παιχνίδι. Πλέον θα παίξουμε σίγουρα κόντρα σε μία ελληνική ομάδα, αλλά τα συναισθήματά μου δεν είναι περίεργα. Ελπίζω η ομάδα μου να κάνει το ριπίτ» τόνισε αμέσως μετά το ματς ο Έλληνας άσος της ρωσικής ομάδας, Νίκος Ζήσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 36-32, 56-54, 78-82

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Μπαζίλε 5 (1), Μπάρτον 2, Λάκοβιτς 13 (3), Ναβάρο 13 (3), Αντερσεν 24 (3), Βάσκεθ 6, Ιλιασόβα 2, Σάδα, Σαντιάγκο 9, Γκριμάου 9.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Έτορε Μεσίνα): Ζήσης, Σμόντις 9 (1), Σισκάουσκας 29 (4), Χόλντεν 8 (1), Λόρμπεκ 8, Λάνγκτον 15, Καν 4, Κριάπα 9 (10ρ), Πλάνινιτς, Τέρενς.

Η αναμέτρηση λεπτό προς λεπτό…

Ο πρώτος ημιτελικός ξεκίνησε…

Αναγνωριστικά λεπτά μεταξύ των δύο ομάδων με το σκορ στο 2-2.

Ο Λάκοβιτς ξεκινάει ζεστός και με τρίποντο κάνει το 5-2 και ένα ακόμη από τον Ναβάρο κάνει το 8-2.

2/3 Τρίποντα από τον Λάκοβιτς και η Μπάρτσα στο +7.

Με νέο τρίποντο η Μπαρτσελόνα στο +10.

Ο Χόλντεν μειώνει σε 14-6.

Καλάθι και φάουλ από τον Σαντιάγκο για τη Μπάρτσα (17-6).

1ο δεκάλεπτο: 21-12

Αρχισε το 2ο δεκάλεπτο:

Ο Σμόντις μειώνει για την ΤΣΣΚΑ σε 21-14.

Οι Ρώσοι βρίσκουν πιο εύκολα πλέον τον δρόμο προς το καλάθι και έχουν μειώσει σε 25-18.

Το παιχνίδι έχει γίνει πιο «σφιχτό» με την ΤΣΣΚΑ να πιέζει, αλλά τη Μπαρτσελόνα να κάνει τα φάουλ και να αντιμετωπίζει προβλήματα, ενώ το σκορ βρίσκεται στο 30-25 (15).

Ο Χόλντεν ευστοχεί και ο ημιτελικός αρχίζει από την… αρχή, καθώς οι Ρώσοι ισοφαρίζουν για πρώτη φορά σε 30-30 (17).

Ο Σαντιάγκο δίνει «αέρα» στους Ισπανούς με το +4 (34-30 18).

Φόλοου του Αντερσον και 36-32 για την Μπαρτσελόνα.

2ο δεκάλεπτο: 36-32

Αρχισε το 3ο δεκάλεπτο:

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τρίποντη βόμβα από τον Αντερσεν και 39-32 και ένα ακόμη εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό για τους Ισπανούς που τρέχουν ένα +5.

Ο Χόλντεν έδωσε έτοιμο καλάθι στον Λόρμπεκ, ο οποίος πήρε και το φάουλ από τον Σαντιάγκο.

Αργά, αλλά στάθερά η ΤΣΣΚΑ καταφέρνει να μειώνει τη διαφορά 43-29 (24).

Γκολ-φάουλ από τον Λόρμπεκ και το σκορ στο 45-42

Ο Σισκάουσκας φέρνει το ματς στον πόντο 47-46 (26).

Καλάθι και φάουλ από τον Αντερσεν που με 15 πόντους είναι ο πρώτος σκόρερ της Μπαρτσελόνα και του αγώνα γενικότερα (50-48 26).

Τρίποντο του Σισκάουσκας και η ΤΣΣΚΑ ισοφαρίζει ξανά σε 52-52 στο 28.

Ο Μεσίνα δέχεται πιέσεις από τον κόσμο, ώστε να ρίξει τον Ζήση στο παρκέ, αλλά ο Έλληνας άσο παραμένει στον πάγκο της ΤΣΣΚΑ.

3ο δεκάλεπτο: 56-54

Αρχισε το 4ο δεκάλεπτο:

Ο Σμόντις φέρνει και πάλι το παιχνίδι στα ίσα 56-56.

Η ΤΣΣΚΑ ψάχνει για την πρώτη προσπέραση στον αγώνα, αλλά χάνει δύο ευκαιρία με τους Σμόντις και Χόλντεν.

Καλάθι από τον Αντερσεν που φτάνει τους 19 πόντους. Και νέα τρίποντο από τον Αντερσεν με τον Αυστραλό να αναδεικνύεται σε μορφή του αγώνα (61-56 33).

Τρίποντο του Σισκάουσκας και 61-59 (33). Και δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο του «Σίσκα» και η ΤΣΣΚΑ περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 62-61 στο 33!

Ο Σισκάουσκας έχει σηκώσει την ΤΣΣΚΑ στις πλάτες του, καθώς πέρα από τους καθοριστικούς πόντους εμπνέει σιγουριά και στους συμπαίκτες του, όποτε έχει τη μπάλα στα χέρια. Με δύο βολές κάνει το 61-64 (36).

5 χρεώνεται ο Λάκοβιτς, ύστερα από ασφυκτική πίεση που δέχτηκε από τους Ρώσους.

11 συνεχόμενοι πόντοι από τον Σισκάουσκας, ο οποίος με νέο τρίποντο γράφει το 61-67 στο 36 και δίνει τη μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της ΤΣΣΚΑ.

Ο Μπαζίλε απαντάει με τρίποντο (το πρώτο του στον αγώνα) και η Μπάρτσα μειώνει σε 64-67.

Νέο καλάθι για τον Σισκάουσκας που δεν έχει χάσει σουτ στο β ημίχρονο (64-69 37)!

Μία βολή του Κριάπα και 64-70 37.

Καλάθι για τη Μπάρτσα με τον Βάσκεθ και 66-70.

Καταπληκτικό κάρφωμα από τον Κριάπα (66-72).

Τρίποντο του Ναβάρο και 69-72 (37).

Ξανά σε απόσταση καλαθιού το ματς 71-74, όμως, ο Λάνγκντον στέλνει το ματς στο 71-66 και ο Ναβάρο με τρίποντο στον αιφνιδιασμό 74-76.

Καλάθι του Σισκάουσκας και 74-78 στο 39.

Τέλος του αγώνα… 78-82

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.