Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Θετική αν και δύσκολη η πρεμιέρα για την εθνική, 89-81 την Κίνα

Πιο δύσκολα από ότι αναμενόταν η εθνική επιβλήθηκε της Κίνας με 89-81 στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ. Τελικά οι διεθνείς επηρρεάστηκαν από την απουσία των Φώτση-Σχορτσιανίτη και αγχώθηκαν κόντρα στους ασιάτες ωστόσο πέτυχαν το στόχο τους (21 π. Μπουρούσης και Ζήσης). Την Κυριακή (18:30) κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο...

Αγχωτική ήταν η πρεμιέρα της Ελλάδας στο Μουντομπάσκετ της Τουρκίας, καθώς η Κίνα παίζοντας άμυνα ζώνης για 40 λεπτά κατάφερε να κάνει το ματς ντέρμπι. Η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο σκορ, οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε, αλλά χάρη στην εμπειρία της και την εξαιρετική εμφάνιση των Ζήση και Μπουρούση, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 89-81.

Απόντων των Φώτση και Σχορτσανίτη η Ελλάδα ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Τσαρτσαρή και Μπουρούση στις θέσεις των «ψηλών», γεγονός που λειτούργησε ευνοϊκά απέναντι στη ζώνη των κινέζων. Ο Μπουρούσης απειλούσε από τα 6.25μ. και η Ελλάδα ξέφυγε γρήγορα με 17-8 (4`).

Στην επίθεση όλα λειτουργούσαν καλά για την Ελλάδα, αλλά στην άμυνα υπήρχαν προβλήματα, τα οποία εκμεταλλεύθηκε η Κίνα και με κορυφαίο τον Γι Γιανλιάν έμεινε κοντά στο σκορ (25-18, 10`).

Οι κινέζοι έπαιξαν ζώνη σε όλο το πρώτο ημίχρονο και η Ελλάδα βρήκε λύσεις από την περιφέρεια, έχοντας σε καλή μέρα τους Ζήση και Σπανούλη. Αυτό που έλειπε από την Εθνική μας ήταν οι καλές άμυνες και ο έλεγχος των ριμπάουντ, που θα έφερνε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό.

Ετσι, παρότι σημειώσαμε 47 πόντους στο πρώτο ημίχρονο δεν καταφέραμε να πάρουμε διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων (47-37, 20`).

Η Ελλάδα μπήκε στην τρίτη περίοδο με διάθεση να παίξει πιο γρήγορο μπάσκετ, αλλά οι κινέζοι αποδείχθηκε πως ήταν έτοιμοι να ακολουθήσουν. Προς στιγμή η διαφορά ανέβηκε στους 13 πόντους, αλλά η Κίνα αντέδρασε και μείωσε στους τρεις (62-65, 30`).

Η κακή εμφάνιση της Ελλάδας συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου με αποτέλεσμα ο Γι να δώσει προβάδισμα στην Κίνα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (66-65, 32`). Στο κρίσιμο αυτό σημείο ανέλαβε δράση ο Νίκος Ζήσης, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος της Ελλάδας και με τα τρίποντά του η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους οκτώ (74-66).

Η Ελλάδα, όμως, είχε κάνει το λάθος να επιτρέψει στους κινέζους να ελπίζουν. Οι παίκτες του Μπομπ Ντάνγουολντ δεν ήταν δυνατό να μην κυνηγήσουν το ματς μέχρι τέλους και με… απίθανα καλάθια, ακόμη και με τρίποντα με ταμπλό μείωσαν στους δύο, τρία λεπτά πριν από το φινάλε (79-81).

Με καλάθια των Σπανούλη και Μπουρούση η Εθνική μας όμως ξεκίνησε με νίκη τη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα:
25-18, 47-37, 65-62 89-81.

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Βουγιούκας, Μπουρούσης 21, Ζήσης 21, Σπανούλης 19, Καλάθης 2, Πρίντεζης, Περπέρογλου 6, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 11, Καϊμακόγλου 3
Κίνα (Ντόνγουολντ): Ντινγκ 2, Λιου 7, Γιου 3, Γουάνγκ 13, Γιν, Σουν 15, Ζανγκ, Γι 25, Γκουό, Σου, Γουάνγκ Ζ. 15, Ζου.

79-70 Δίποντο ο Μπουρούσης

Ο Σπανούλης στη θέση του Καλάθη και ο Διαμαντίδης στου Περπέρογλου.

67-66 Λέι απ του Καλάθη, κερδίζει και φάουλ αλλά χάνει τη βολή

65-66 Βολή ο Γιανλιαν (για πρώτη φορά μπροστά οι Κινέζοι 8′ πριν από τη λήξη)

41-35 Βολή ο Γιανγκ

Τεχνική ποινή σε Ζήση και Γιανγκ. Ο Κινέζος κινήθηκε απειλητικά προς τον Ελληνα διεθνή που του έκανε φάουλ, εκείνος δεν αντέδρασε αλλά τιμωρήθηκε!

3-0 τρίποντο ο Μπουρούσης

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).