Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Νίκη στον πόντο για την Αυστραλία, περίπατος της Σερβίας, επικράτηση της Αργεντινής

Αγώνας θρίλερ στον Α' όμιλο του Μουντομπάσκετ. Η Αυστραλία κέρδισε με 76-75 την Ιορδανία, που απέδειξε ότι δεν είναι διατεθειμένη να παραδοθεί εύκολα. Περίπατος για την Σερβία, 94-44 την Αγκόλα...

Σε… περίπατο μετέτρεψε η εθνική Σερβίας τον πρώτο αγώνα της για το Μουντομπάσκετ της Τουρκίας καθώς συνέτριψε την Ανγκόλα με 94-44, σε αναμέτρηση για τον Α’ όμιλο της διοργάνωσης, που διεξάγεται στην Καισάρεια.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς περιόρισαν τους αντιπάλους τους στους 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (οι Αφρικανοί πέτυχαν εννέα στο πρώτο και εννέα στο δεύτερο δεκάλεπτο), ενώ δεν συνάντησαν κάποια αντίσταση στο άλλο μισό του γηπέδου, με αποτέλεσμα η τελική διαφορά να είναι 50 πόντοι.

Τα δεκάλεπτα: 9-25, 18-43, 32-77, 44-94.

ΑΝΓΚΟΛΑ (Λουίς Μαγκαλάες): Σιπριάνο 10, Φόρτες, Μοράις 8 (1), Μπονιφάσιο 2, Πάουλο 2, Τζερόνιμο 2, Γκόμες 5 (1), Μπούνγκα 7, Αμπρόσιο 3, Αλμέιδα, Λουτόντα 1, Μίνγκας 4.

ΣΕΡΒΙΑ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Τέπιτς 7 (1), Ράσιτς 22 (6), Πάουνιτς 5 (1), Μπιέλιτσα 9 (1), Μάρκοβιτς 7 (1), Σαβάνοβιτς 13, Κέσελι 3 (1), Πέροβιτς 9, Βελίτσκοβιτς 8, Μάτσβαν 11.

Αυστραλία-Ιορδανία 76-75

Αγώνας θρίλερ στον Α’ όμιλο του Μουντομπάσκετ. Η Αυστραλία κέρδισε με 76-75 την Ιορδανία, που απέδειξε ότι δεν είναι διατεθειμένη να παραδοθεί εύκολα.

Οι Αυστραλοί ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλο το ματς και έχαναν με 6 πόντους (68-74) 1′ και 22» πριν το τέλος, αλλά κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή επικρατώντας τελικά με έναν πόντο.

Όλα κρίθηκαν 13 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όταν ο Ντέιβιντ Άντερσεν (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ) κέρδισε φάουλ και ευστοχώντας σε 2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 76-75.

Τα δεκάλεπτα:
12-18, 32-39, 56-55, 76-75.

Αυστραλία: Μάρτιν, Μιλς 10, Ίνγκλες 3, Γκίμπσον 2, Νιούλεϊ 4, Μάρκοβιτς, Ουόρθινγκτον 3, Άντερσεν 22, Νίλσεν 9, Μάριτς 23

Ιορδανία: Αλναζάρ, Ράιτ 16, Αμπάς 20 (10ρ.), Αλαγουάντι 9, Σουμπζόκοβ 5, Ντάλες 7, Αλσούς, Ζαγκάμπ 2, Αλκάς 5, Ινταΐς 11.

Γερμανία-Αργεντινή 74-78

Η Αργεντινή κατέβαλε την αντίσταση της μαχητικής Γερμανίας με 78-74, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική στον Α’ όμιλο, που διεξάγεται στην Καισάρεια.

Οι Νοτιοαμερικανοί προηγήθηκαν 33-24 στα μισά της δεύτερης περιόδου, ωστόσο οι Γερμανοί πέρασαν μπροστά με 39-38, χάρη σε τρίποντο του Σάφαρτσικ στο 19′. Οι Αργεντινοί αντέδρασαν και, στηριζόμενοι στην καλή άμυνά τους, προηγήθηκαν 63-49 στο 28′, ωστόσο οι Γερμανοί αποδείχθηκαν… εφτάψυχοι, καθώς ισοφάρισαν 71-71, περίπου τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Ο Ομπέρτο «έγραψε» με «γκολ φάουλ» το 71-74, ο Χάμαν μείωσε με δύο βολές σε 73-74, ενώ ο Όλμπρεχτ με βολή ισοφάρισε σε 74-74. Ο Ομπέρτο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Αργεντινή (74-75) 1.5 λεπτό πριν από το τέλος, ενώ ο Ντελφίνο, αρχικά με δύο βολές στα 10» και στη συνέχεια με άλλη μία στα 5», διαμόρφωσε το τελικό 74-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 42-39, 54-65, 74-78.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ντιρκ Μπάουερμαν): Στάιγκερ, Σάφαρτσικ 8 (2), Γκίντερ, Όλμπρεχτ 6 (1), ΜακΝότον, Χάμαν 6, Γκριν 20 (3), Πλάις 12, Χάρις 6, Σβέτχελμ 3 (1), Μπέντσινγκ 5 (1), Γιάγκλα 8 (2)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σέρχιο Ερνάντες): Σκόλα 20, Πριτζιόνι 4 (1), Ομπέρτο 11, Γκουτιέρες 2, Σεκέιρα 1, Ντελφίνο 27 (3), Κιντέρος 5 (1), Γκουτιέρες 6 (2), Χάσεν, Κάμερικς 2