Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Επίδειξη δύναμης των ΗΠΑ, εύκολα η Σλοβενία και η Βραζιλία

Οι Η.Π.Α είναι η ατραξιόν του Μουντομπάσκετ και φρόντισαν να το αποδείξουν με το καλημέρα. Χωρίς να κουραστούν για παραπάνω από ένα δεκάλεπτο νίκησαν άνετα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης την Κροατία με 106-78. Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Σλοβενία με αντίπαλο τη Τυνησία και ξεκίνησε θετικά το Μουντομπάσκετ, με νίκη 80-56 για τον Β' όμιλο. Η Βραζιλία νίκησε 81-65 το Ιράν.

Οι Η.Π.Α είναι η ατραξιόν του Μουντομπάσκετ και φρόντισαν να το αποδείξουν με το καλημέρα. Χωρίς να κουραστούν για παραπάνω από ένα δεκάλεπτο νίκησαν άνετα στην πρεμιέρα της διοργάνωσης την Κροατία με 106-78 και έδειξαν πως δεν πρόκειται να χαριστούν σε κανέναν. Κορυφαίος για την ντριμ τιμ του Μάικ Σιζέφσκι, ήταν ο Ερικ Γκόρντον των Λος Αντζελες Κλίπερς με 16 πόντους.

Οι αμερικανοί μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και έχοντας ως βασικά όπλα τους την πιεστική άμυνα και τους αιφνιδιασμούς προηγήθηκαν με 7-0. Η εξαιρετική λόμπα του Ούκιτς έσπασε κάπως τον ρυθμό τους και η Κροατία γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει μόλις στο +2 για την παρέα του Κέβιν Ντουράντ (22-20).

Ο χαρακτήρας του ντέρμπι που πήρε ο αγώνας στα πρώτα του λεπτά, πείσμωσε του αμερικανούς, οι οποίοι πριν επιστρέψουν στο παρκέ έδωσαν όρκο νίκης. Πράγματι η εικόνα τους ήταν σημαντικά βελτιωμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με εκπληκτικό από την περιφέρεια τον Ερικ Γκόρντον οδήγησαν τη διαφορά στο +21 (47-26).

Από τη στιγμή που μπόρεσαν να ξεφύγουν το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι κροάτες γρήγορα συμβιβάστηκαν με την ιδέα της ήττας, ένα αποτέλεσμα που κακά τα ψέματα ήταν και το πιθανότερο. Η διαφορά βρισκόταν σταθερά σε υψηλά επίπεδα και το ενδιαφέρον είχε εστιαστεί στο πιο είναι το καλύτερο κάρφωμα των αμερικανών και στο πόσο γρήγορα θα ξεπεράσουν το φράγμα των 100 πόντων. Για την ιστορία ο Στέφεν Κάρι ήταν αυτός που με τρόπο ανάλογο του Ούκιτς πέτυχε το πρώτο κατοστάρι στο φετινό Μουντομπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 48-26, 78-48, 106-78.

ΗΠΑ (Μάικ Σιζέφσκι): Μπίλαπς 12 (2), Ντουράντ 14 (1), Ρόουζ 9 (1), Γουέστμπρουκ 10, Γκέι 10 (1), Ιγκουοντάλα 5 (1), Γκρέιντζερ 9 (1), Κάρι 4, Γκόρντον 16 (4), Λαβ 7 (1), Όντομ 6, Τσάντλερ 4.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Γιόσιπ Βράνκοβιτς): Ούκιτς 5, Κους, Πόποβιτς 16 (3), Μπογκντάνοβιτς 17 (5), Στίπτσεβιτς, Τόμας 7, Πλάνινιτς, Τόμιτς 12, Λόντσαρ 2, Μπάνιτς 8, Ζόριτς 9, Άντριτς 2.

Tυνησία-Σλοβενία 56-80

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Σλοβενία με αντίπαλο τη Τυνησία και ξεκίνησε θετικά το Μουντομπάσκετ, με νίκη 80-56 για τον Β’ όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 28-39, 40-63, 56-80.

Τυνησία (Τλατλί): Σλιμάνε 11, Λαγκνέι, Κνιουά, Ντιφάλα 2, Κεχρίντ 9 (1), Χαντιντανέ 8 (2), Μάουα 5 (1), Γκίαζα 4, Μπεν Ρομντχανέ 4, Ρζίγκ, Μπαά 4, Μεϊρί 9 (1)

Σλοβενία (Μπετσίροβιτς): Σλόκαρ 6, Λάκοβιτς 5 (1), Ούντριχ 2, Μπετσίροβιτς 3 (1), Κλόμπουτσαρ 3 (1), Ρίζβιτς, Νάχμπαρ 14 (4), Ντράγκιτς 16 (1), Γιαγκόντνικ 3 (1), Ζούπαν 4, Βίντμαρ 15, Μπρέζετς 9

Ιράν-Βραζιλία 65-81

Η Βραζιλία νίκησε 81-65 το Ιράν, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τον Β’ όμιλο του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας, που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη. Οι Νοτιοαμερικανοί, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Άντερσον Βαρεχάο, «έχτισαν» διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια διατήρησαν αυτό το προβάδισμα, φτάνοντας με άνεση στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 17-17, 17-22, 19-20.

ΙΡΑΝ (Βέσελιν Μάτιτς): Ναμπιπούρ, Νταβουντί 6 (1), Νταβαρί 4, Καμρανί 13 (1), Βεϊσί 2, Ζαντί, Χασανζαντέχ Σαμπερί 2, Σαχακιάν 10 (2), Καζεμί 9, Καρντούστ 3, Νταβαρπανάχ, Χανταντί 16 (1)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ρούμπεν Μανιάνο): Μασάδο 8 (2), Ντος Σάντος, Μπέκερ 2, Νέτο 6, Γκαρσία 4, Ουέρτας 10 (2), Μπαρμπόσα 13, Τζιοβανόνι 17 (2), Μπατίστα 2, Βινίσιους 6, Σπλίτερ 13