Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Στην οκτάδα και η Ρωσία, 78-56 τη Νέα Ζηλανδία

Τον τελευταίο της χορό (την παραδοσιακή χάκα) χόρεψε η Νέα Ζηλανδία στο Μουντομπάσκετ της Τουρκίας, καθώς ηττήθηκε από τη Ρωσία με 78-56 για τη φάση των «16». Έτσι, η ρωσική ομάδα είναι αυτή που πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη των ΗΠΑ.

Η Ρωσία δυσκολεύθηκε για 25 λεπτά απέναντι στους παίκτες του Νέναντ Βούτσινιτς, αλλά στη συνέχεια βρήκε ρυθμό κι έφτασε στη νίκη με 78-56.

Η Νέα Ζηλανδία εκμεταλλεύθηκε το κακό ξεκίνημα της αντιπάλου της και πήρε προβάδισμα με 9-2, έπειτα από πέντε αγωνιστικά λεπτά. Οι Ρώσοι ανέκαμψαν στη συνέχεια και με την είσοδο του Μοζγκόφ στο παρκέ ισοφάρισαν στο 8′ (11-11).

Οι Νεοζηλανδοί, πάντως, κατάφεραν να διατηρήσουν τα ηνία του αγώνα έως το τέλος της πρώτης περιόδου (15-13, 10′).

Η Ρωσία προσπέρασε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με οκτώ πόντους (29-21). Οι μαχητικοί Νεοζηλανδοί, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και με επί μέρους σκορ 6-2, μείωσαν στους τέσσερις, στο τέλος του ημιχρόνου (27-31, 20′).

Το ματς είχε κακό θέαμα, αλλά τουλάχιστον είχε αμφίρροπη εξέλιξη, καθώς η ομάδα της Ωκεανίας διατηρήθηκε κοντά στο σκορ μέχρι το 25′ (35-38). Στη συνέχεια, όμως, τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα, καθώς οι Πένι και Βούκονα φορτώθηκαν με φάουλ και οι ρώσοι χάρη στην καλή εμφάνιση των Βοροντσέβικ και Μοζγκόφ ξέφυγαν με 51-40 (30′).

Η ανωτερότητα των Ρώσων ήταν εμφανής στην τελευταία περίοδο, κυρίως κοντά στη ρακέτα οι νεοζηλανδοί δεν μπορούσαν να τους ανταγωνιστούν.

Έτσι, παρά τις φιλότιμες προσπάθειές τους, δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τη νίκη. Η Ρωσία επικράτησε με 78-56 και θα αναμετρηθεί με τις ΗΠΑ στη φάση των «8» της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους Ρώσους ο Βοροντσέβιτς, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, ενώ μάζεψε και 11 ριμπάουντ. Από τους Νεοζηλανδούς ξεχώρισε ο Πένεϊ με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 31-27, 51-40, 78-56

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Νέναντ Βούσινιτς): Τέιτ 1, Φίσετ 6 (1), Πένεϊ 21 (1), Βούκοβα 2, Τζόουνς 7(1), Άμπερκρομπι 13 (1), Κάμερον 4 (1), Φρανκ, Μπράντσοου 2.

ΡΩΣΙΑ (Ντέιβιντ Μπλατ): Βοροντσέβιτς 18 (3), Κολέσνικοφ, Μπίκοφ 5 (1), Φριτζόν 12 (2), Καούν 6, Πονκρασόφ 9 (1), Μόνια 8, Κβοστόφ 4, Βορόνοφ, Μοζγκόφ 16

«Για αυτό ο Μπαρτζώκας δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Μόουζες Ράιτ»

Ποιος είναι ο λόγος που ο Μόουζες Ράιτ δεν έπαιξε καθόλου στο Game 4 με την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ…