Κυριακή 05 Μαϊου 2024
Η Λιθουανία έδωσε ραντεβού με τις ΗΠΑ συντρίβοντας την Αργεντινή

Όσοι περίμεναν ντέρμπι στον προημιτελικό της Λιθουανίας με την Αργεντινή, έπεσαν έξω. Οι Λιθουανοί μέσα σε 25 λεπτά «φιλοδώρησαν» με 30 τους Λατινοαμερικανούς και έκλεισαν... ραντεβού με τις ΗΠΑ στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας. Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και διέλυσε τους Αργεντινούς με 104-85.

Όσοι περίμεναν ντέρμπι στον προημιτελικό της Λιθουανίας με την Αργεντινή, έπεσαν έξω. Οι Λιθουανοί μέσα σε 25 λεπτά «φιλοδώρησαν» με 30 τους Λατινοαμερικανούς και έκλεισαν… ραντεβού με τις ΗΠΑ στα ημιτελικά του Μουντομπάσκετ της Τουρκίας. Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και διέλυσε τους Αργεντινούς με 104-85.

Mε δυνατή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι Λιθουανοί μπήκαν από το ξεκίνημα στη θέση του οδηγού και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους Αργεντινούς.

Ο Σκόλα και ο Ντελφίνο δεν έβρισκαν λύσεις απέναντι στη λιθουανική άμυνα και η Αργεντινή βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους στην πρώτη περίοδο (28-18, 10′).

Το λιθουανικό… πάρτι συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 14 (38-24), με τρίποντο του Κλέιζα.

Τα ποσοστά των Λιθουανών ήταν εξαιρετικά στην πρώτη περίοδο και με 8 στα 10 τρίποντα (0 στα 9 είχε η Αργεντινή), κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +20 (50-30, 20′).

Οι Αργεντινοί μπήκαν στην τρίτη περίοδο με στόχο να κάνουν την ανατροπή, αλλά έπεσαν σε τοίχο. Μέσα σε πέντε λεπτά οι Λιθουανοί καθάρισαν το ματς, καθώς συνέχισαν το εντυπωσιακό τους «κρεσέντο» και ανέβασαν τη διαφορά στους 30 πόντους (66-36).

Με το σκορ σε αυτά τα επίπεδα οι παίκτες της Αργεντινής είχαν χάσει κάθε ελπίδα και η ψυχολογία τους ήταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Έτσι, οι Λιθουανοί ήταν μπροστά με 85-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου και είχαν ήδη αρχίσει να σκέφτονται τον ημιτελικό με τις ΗΠΑ.

Η τελευταία περίοδος είχε ασφαλώς διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Λιθουανοί χαλάρωσαν, η Αργεντινή μείωσαν τη διαφορά, αλλά ως εκεί… Η υπόθεση πρόκριση είχε κριθεί προ πολλού.

Η Λιθουανία με τη νίκη της, 104-85, βρίσκεται ανάμεσα στις τέσσερις κορυφαίες ομάδες του κόσμου και το Σάββατο 11 Σεπτεμρβίου απέναντι στις ΗΠΑ θα διεκδικήσει μια θέση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 50-30, 85-53, 104-85

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κεστούτις Κεμζούρα): Σεϊμπούτις, Ντελινινκάιτις 16 (2), Γιασάιτις 19 (4), Γιανκούνας 12, Γιαβτόκας, Καλνιέτις 12 (2), Ματσιούλις 12 (1), Πότσιους 16 (2), Κλέιζα 17 (1)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΑ (Σέρχιο Ερνάντεθ): Σκόλα 13, Πριτζιόνι 7 (1), Ομπέρτο 4, Γκουτιέρες Χ. 4, Τσεκέιρα 6, Ντελφίνο 25 (1), Κιντέρος 6, Γκουτιέρες Λ. 7 (1), Μάτα 2, Γιάσεν 11 (1)

Η Χιρόνα «καθάρισε» την Μπαρτσελόνα με ανατροπή και έστεψε και μαθηματικά τη Ρεάλ (4-2)

Η Χιρόνα αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, τελικά έκανε την ανατροπή απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πήρε το καταλανικό ντέρμπι (4-2).