Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Πρώτος και καλύτερος ο Αρης με 91-70 επί της Χαποέλ Γκαλίλ Ελιόν

Έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση και την πρώτη θέση του ομίλου του, ο Αρης υποδέχθηκε χωρίς άγχος την Χαποέλ Γκαλίλ Ελιόν, την οποία νίκησε 91-70 σε ένα ματς με πανηγυρικό χαρακτήρα. Οι Θεσσαλονικείς και τερμάτισαν στην κορυφή του 4ου ομίλου. Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί «αποχαιρέτησαν» την Ευρώπη, καθώς κατέλαβαν την τελευταία θέση του ομίλου με μόλις μία νίκη σε έξι αγωνιστικές.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι… στρίμωξαν τον Αρη, αλλά στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ έφεραν στα μέτρα τους το παιχνίδι και πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στο Last 16 του Εurocup με νίκη.

Ο Αρης δεν είχε πολλούς λόγους να παλέψει για τη νίκη, πέρα από το γόητρό του και την επιθυμία να προσθέσει μία καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του.

Οι Ισραηλινοί έδειξαν μεγαλύτερο πάθος για τη νίκη και με πλουραλισμό στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, έστω και με μικρή διαφορά (45-42).

Σε αυτό το διάστημα ο νεοφερμένος Μπόμπι Μπράουν ήταν ο κορυφαίος του Αρη, ο οποίος μαζί με τους Σλούκα και Μπορόβνιακ έβαλαν τον Αρη μπροστά στο σκορ, στην τρίτη περίοδο (68-55).

Τα πράγματα έγιναν έτσι πολύ πιο εύκολα στην τελευταία περίοδο και ο Αρης πανηγύρισε μαζί με τους οπαδούς του τη νίκη με 91-70, αλλά και την πρόκριση στο Last 16 της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 42-45, 68-55, 91-70.

ΑΡΗΣ: Μπράουν 19 (3), Ντάνστον 8, Ταπούτος 9 (1), Τσαϊρέλης 5, Χαραλαμπίδης 10 (1), Σκορδίλης 3, Μπορόβνιακ 13, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 11 (1), Τάκερ 13 (1).

ΧΑΠΟΕΛ: Γκόρντον 1, ΜακΛίντον 6 (2), Γιβζόρι 10 (2), Μέκελ 10, Γκριν 14 (1), Κάρτερ 5, Κοζικάρο 2, Καζαρνόφσκι 14, Ουίλκερσον 8.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 60-50: Ισοφάρισε σε 2-2 και ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε την σειρά με τον Ολυμπιακό (60-50), στους τελικούς της Α1 Μπάσκετ Γυναικών και πλέον όλα θα κριθούν στο 5ο ματς.