Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Η Ελλάδα «πάτησε» τη Σερβία και πέρασε στο προολυμπιακό

Η Ελλάδα παίζοντας απίστευτο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε της Σερβίας με 87-77 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο προολυμπιακό τουρνουά, ενώ το Σάββατο θα αγωνιστεί απέναντι στην οικοδέσποινα Λιθουανία (21:00) για την 5η θέση του Ευρωμπάσκετ. Σε μεγάλα κέφια ο Γιάννης Μπουρούσης που στην κορυφαία εμφάνισή του με τη φανέλα της Εθνικής σημείωσε 27 πόντους, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Νικ Καλάθη που είχε δέκα πόντους και δέκα ασίστ. Δείτε το μεγάλο αφιέρωμα του sports.in.gr και διαβάστε το blog του Αργύρη Πεδουλάκη στο in.gr.

Η Ελλάδα παίζοντας απίστευτο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησε της Σερβίας με 87-77 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο προολυμπιακό τουρνουά, ενώ το Σάββατο θα αγωνιστεί απέναντι στην οικοδέσποινα Λιθουανία (21:00) για την 5η θέση του Ευρωμπάσκετ.

(Δείτε το μεγάλο αφιέρωμα του sports.in.gr και διαβάστε το blog του Αργύρη Πεδουλάκη στο in.gr.)

Σε μεγάλα κέφια ο Γιάννης Μπουρούσης που στην κορυφαία εμφάνισή του με τη φανέλα της Εθνικής σημείωσε 27 πόντους, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Νικ Καλάθη που είχε δέκα πόντους και δέκα ασίστ. Αγώνας απογοητευμένων αυτός στις 18:00 αύριο ανάμεσα στη Σερβία και τη Σλοβενία (θέσεις 7-8), που δεν θα δώσουν το «παρών» στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Διάστρεμμα υπέστη ο Νίκος Ζήσης στα τελευταία λεπτά και κάθισε στον πάγκο έχοντας σημειώσει 18 πόντους σε 25 λεπτά συμμετοχής, ενώ μοίρασε και 5 ασίστ. Ο Νικ Καλάθης μοίρασε 10 ασίστ και πέτυχε 10 πόντους. Από 8 ριμπάουντ μάζεψαν Φώτσης και Παπανικολάου, με τον αρχηγό να πετυχαίνει και 16 πόντους, ενώ ο δεύτερος ήταν εκπληκτικός στην άμυνα. Για τους Σέρβους, ο φόργουορντ του Ολυμπιακού, Μάρκο Κέσελ πέτυχε 22 πόντους με 3/9 τρίποντα. Ο Νέναντ Κρστιτς πρόσθεσε 15 πόντους και ο Μάτσβαν 14. Περισσότερες ασίστ (7) απ΄ ό,τι πόντους (6) είχε ο Μίλος Τεόντοσιτς.

Ονειρεμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε η εθνική ρίχνοντας στο… καναβάτσο τους Σέρβους από την πρώτη περίοδο. Ο Ηλίας Ζούρος είχε διαβάσει πολύ καλά το επιθετικό παιχνίδι της αντιπάλου που πέτυχε μόλις… 8 πόντους μέχρι το 10ο λεπτό. Αντίθετα με τον προημιτελικό απέναντι στους Γάλλους χθες, τα μακρινά σουτ των Ελλήνων διεθνών βρήκαν στόχο: Τα 5/7 τρίποντα (2 από Μπουρούση και από 1 οι Ζήσης, Παπανικολάου, Φώτσης) αιφνιδίασαν την αντίπαλο. Το 10-2 μετετράπη σε 34-8, με την εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Σέρβοι έκαναν 8 φάουλ και η εθνική Ελλάδας κέρδισε και 7 πόντους από τη γραμμή του φάουλ (7/8 βολές η Ελλάδα, 0/2 η Σερβία). Κυρίως, όμως ήταν η υπεροχή στον τομέα των ριμπάουντ (13 έναντ 4 της Σερβίας) που επέτρεψαν στην ομάδα του Ζούρου να επιβάλλει την κυριαρχία της. Τα 7 από τα 13 ριμπάουντ της Ελλάδας στο πρώτο δεκάλεπτο μάζεψε ο αρχηγός Αντώνης Φώτσης που πρόσφερε και 7 πόντους. Διψήφιο νούμερο από την πρώτη περίοδο και συγκεκριμένα 12 είχε ο Νίκος Ζήσης, ενώ ο Μπουρούσης πέτυχε 10 πόντους.

Όμως, αυτή η εκπληκτική εμφάνιση δεν στηρίχτηκε σε μονάδες, αλλά σε ομαδικό πνεύμα, όπως αποδεικνύουν και οι 7 ελληνικές αστίστ (μόνο 1 είχαν οι Σέρβοι που υπέπεσαν και σε 4 λάθη). Το +26 στο 10ο λεπτό απλά έγινε +22 στο ημίχρονο (48-26). Ο Μάρκο Κέσελ είχε φιλοδοξία να γίνει ο άνθρωπος της αντεπίθεσης για την ομάδα του: Ευστοχώντας σε δύο τρίποντα ήταν πράγματι ο εκφραστής ενός επιμέρους σκορ 12-4 των Σέρβων, 38-20. Μέχρι το -18 μείωσαν τη διαφορά οι παίκτες του Ίβκοβιτς, αφού αμέσως μετά με 6 ακόμη πόντους, ο Γιάννης Μπουρούσης έφτασε τους 16 προσωπικούς πόντους στο α΄ μέρος.

Παίκτης «κλειδί» ο Κώστας Παπανικολάου που έμεινε στο παρκέ περισσότερο από 19 λεπτά, καταστρέφοντας το επιθετικό παιχνίδι της Σερβίας με την άμυνά του. Ο Κρστιτς πέτυχε τους τελευταίους 4 πόντους για τη Σερβία και στο τέλος ο Μαυροειδής διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου, 48-26.

Στην 3η περίοδο, Κέσελι και Κρστιτς μοιράστηκαν τις επιθετικές πρωτοβουλίες της Σερβίας, αλλά μέχρι το 25ο λεπτό το μόνο που πέτυχαν ήταν να παραμένουν σε απόσταση 20 πόντων. Ένα τρίποντο του Φώτση, 51-28 και λύσεις από Μπουρούση, Ζήση, Καλάθη και Μπράμο απέτρεπαν μία απάντηση από τους Σέρβους, 61-39. Το κάρφωμα του Κέσελ αμέσως μετά έδωσε έναυσμα για ένα επιμέρους σκορ 9-3 της Σερβίας, την ώρα που ο Κώστας Παπανικολάου κάθισε στον πάγκο με 4 φάουλ:

Αρχικά ο Πάουνιτς έξω από τα 6.75 έριξε για πρώτη φορά από την πρώτη περίοδο τη διαφορά στους -17, 61-44, ενώ ο Μάρκοβιτς με δική του «τρίποντη βόμβα» διαμόρφωσε το 63-48 (-15). Η 3η περίοδος έληξε, 64-48 με 1/2 βολές του Κουφού. Οι Σέρβοι δεν εγκατέλειψαν το όνειρο της παρουσίας στο Προολυμπιακό τουρνουά πλησιάζοντας ακόμη και στους 10 πόντους, 65-55, με βολές του Πέροβιτς, γκολ φάουλ του Ματσβάν και καλάθι του Τεόντοσιτς. Ο πόιντ γκαρντ της ΤΣΣΚΑ υπέπεσε σε 4ο φάουλ στον Μπουρούση κι ο MVP της εθνικής Ελλάδας εκμεταλλεύτηκε και τη βολή, 68-55.

Ο Καρδιτσιώτης σέντερ πέτυχε και το επόμενο καλάθι, 70-55, στέλνοντας ξεκάθαρο μήνυμα στον προπονητή του στον Ολυμπιακό την περασμένη σεζόν, Ντούσαν Ίβκοβιτς. Πλέον δεν απέμενε χρόνος -όπως αποδείχτηκε- για τους Σέρβους: Ο Σαβάνοβιτς με 5 πόντους διαμόρφωσε το 74-60. Ο Παπανικολάου ευστόχησε σε 1/2 βολές, 75-60. Απέμεναν 2.56 για τη λήξη όταν ο Κέσελ πέτυχε ένα ακόμη τρίποντο, 75-63. Φώτσης και Μπουρούσης, οι έμπειροι μίλησαν σ’ εκείνο το σημείο, 79-63 και οι Έλληνες διεθνείς σκεφτόντουσαν ήδη το Προολυμπιακό τουρνουά!

Τα δεκάλεπτα: 34-8, 48-26, 64-48, 87-77