Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Η Εθνική έσπασε το αήττητο της Λιθουανίας στο «Ακρόπολις»

Τέλος στο αήττητο της Λιθουανίας στα φιλικά προετοιμασίας της ενόψει του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας έβαλε η εθνική ομάδα μπάσκετ των Ανδρών. Το εντυπωσιακό -κατά διαστήματα- αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 80-62 της ομάδας του Γιόνας Καζλάουσκας, στη 2η ημέρα του 26ου τουρνουά «Ακρόπολις», με τον Γιώργο Πρίντεζη να... σταματά στους 23 πόντους. Εκτός δωδεκάδας έμεινε στην αποψινή αναμέτρηση ο Βασίλης Καββαδάς. Την Πέμπτη η εθνική θα αντιμετωπίσει την Ιταλία (21:00), ενώ η Λιθουανία τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη (18:30).

Τέλος στο αήττητο της Λιθουανίας στα φιλικά προετοιμασίας της ενόψει του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας έβαλε η εθνική ομάδα μπάσκετ των Ανδρών. Το εντυπωσιακό -κατά διαστήματα- αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 80-62 της ομάδας του Γιόνας Καζλάουσκας, στη 2η ημέρα του 26ου τουρνουά «Ακρόπολις», με τον Γιώργο Πρίντεζη να… σταματά στους 23 πόντους. Εκτός δωδεκάδας έμεινε στην αποψινή αναμέτρηση ο Βασίλης Καββαδάς. Την Πέμπτη η εθνική θα αντιμετωπίσει την Ιταλία (21:00), ενώ η Λιθουανία τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη (18:30).

Τα δεκάλεπτα:
20-13, 39-31, 60-51, 80-62.

Παρά τα «φτωχά» ποσοστά ευστοχίας της από τα 6.75 μέχρι το ημίχρονο (1/10), η εθνική έδρεψε δάφνες στην άμυνα και τα ριμπάουντ, με πρωταγωνιστές τους Μπουρούση, Παπανικολάου και Βουγιούκα, και αφού «εγκλώβισε» τα επιθετικά ατού των Λιθουανών ήλεγξε τον αγώνα. Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τρινκιέρι κράτησαν τους αντίπαλους για περίπου πέντε λεπτά στους 3 πόντους, τη στιγμή που «φόρτωσαν» το αντίπαλο καλάθι με 13 και στο 15΄ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (33-16).

Η γραμμή ψηλών της ελληνικής ομάδας ανταποκρίθηκε σε αυτό το διάστημα, με τον Μπουρούση να φτάνει τους 10 πόντους και τον Βουγιούκα τους 6, ενώ ο Ζήσης από την περιφέρεια έδινε τις δικές του λύσεις. Ωστόσο, ένα «νεκρό» διάστημα σε άμυνα και επίθεση έδωσε την ευκαιρία στην Λιθουανία να βρει αιφνιδιασμούς και «πικ εν ρολ» και, με μπροστάρη στην επίθεση τον «συνήθη-ύποπτο», Λίνας Κλέιζα, απάντησε με επιμέρους σκορ 15-6 και μείωσε στο ημίχρονο σε 39-31.

Στην τρίτη περίοδο η εθνική έχασε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και η Λιθουανία φρόντισε με το… καλημέρα να απειλήσει. Με τον Καλνιέτις σε ρόλο εκτελεστή (5 διαδοχικοί πόντοι) οι Λιθουανοί μείωσαν σε 43-39 και παρέμεναν «μία ανάσα» από την ανατροπή. Ωστόσο, υπολόγιζαν χωρίς τους Πρίντεζη, Ζήση…

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού ήταν ασταμάτητος στους αιφνιδιασμούς, με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ ο Ζήσης δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, οδηγώντας τους παίκτες του Καζλάουσκας σε διαδοχικά λάθη και τελικά στην είσοδο τους στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -9 (60-51).

Στον… επίλογο, η Λιθουανία παραδόθηκε στην ελληνική άμυνα, τη στιγμή που Πρίντεζης και Σπανούλης δεν μπορούσαν να αναχαιτιστούν, με αποτέλεσμα η εθνική να φτάσει στη νίκη με 80-62.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:
Μπελόσεβιτς (Σερβία), Σώμος (Ελλάδα), Γκόντας (Ελλάδα)

ΕΛΛΑΔΑ (Αντρέα Τρινκιέρι): Μπουρούσης 9, Ζήσης 9, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 4, Φώτσης 2, Παπανικολάου 7 (1), Μαυροκεφαλίδης 6, Βουγιούκας 6, Καϊμακόγλου 2, Μπράμος, Πρίντεζης 23 (1), Σλούκας.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Γιόνας Καζλάουσκας): Πόσιους 11 (1), Καλνιέτις 13 (3), Γιουσκεβίτσιους, Ματσιούλις 9, Σεϊμπούτις 2, Κλέιζα 7 (1), Λαβρίνοβιτς, Γιαβτόκας 4, Βαλαντσιούνας 6, Σιζάουσκας 1, Κουζμίνσκας 3, Μοντεγιούνας 6.

Βοσνία / Ερζεγοβίνη – Ιταλία 62-73

Την πρώτη νίκη της στο 26ο «Ακρόπολις», που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ, πανηγύρισε η Ιταλία, η οποία επικράτησε 73-62 της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης και την υποχρέωσε στη δεύτερη αποτυχία σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Αύριο το συγκρότημα του Σιμόνε Πιανιτζάνι θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα (21:00), ενώ η Βοσνία/Ερζεγοβίνη τη Λιθουανία (18:30).

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 29-35, 55-54, 62-73

Με εντυπωσιακή άμυνα και ανατροπή η Ιταλία άρπαξε τη νίκη από τη Βοσνία, η οποία δια χειρός Ζακ Ράιτ βρέθηκε στο 35′ στο +5 (61-56). Από εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μπελινέλι, ο οποίος ευστόχησε σε… τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) και έδωσε το έναυσμα στους «ατζούρι» για το επιμέρους σκορ 17-1 που «έγραψε» το τελικό 73-62.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντοζάι (Κροατία), Κορομηλάς (Ελλάδα), Ζουράποβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη)

ΒΟΣΝΙΑ (Αλεξάνταρ Πέτροβιτς): Μάσιτς 1, Σούταλο 12, Ράιτ 16, Μπάβτσιτς 3, Γκόρντιτς 10, Κικάνοβιτς 8, Τελέτοβιτς 10, Τζέντοβιτς 2, Σινάνοβιτς, Πέρσιτς, Πάσαλιτς.

ΙΤΑΛΙΑ (Σιμόνε Πιανιτζάνι): Μέλι 1, Βιτάλι 5, Κουζίν 4, Ντατόμε 7, Ντίνερ 10, Τζίλι 2, Τσιντσιαρίνι 15, Μπελινέλι 14, Αραντόρι 15, Ποέτα, Ροσέλι, Τζεντίλε.

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65: Πήρε το «θρίλερ» και ισοφάρισε σε 2-2!

Η Μονακό επικράτησε 65-62 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και πλέον η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί στο Game 5.