Σάββατο 18 Μαϊου 2024
Νίκες για Ισπανία, Κροατία που «δυσκόλεψαν» την Εθνική μας

Με 23 πόντους του Χοσέ Καλντερόν, η Ισπανία επέστρεψε στις νίκες, 82-56, επί της Φινλανδίας, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας της β΄ φάσης του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Λίγο νωρίτερα, ωστόσο, ο «ελληνικός» όμιλος μπερδεύτηκε ακόμα περισσότεροο, όταν η Κροατία κέρδισε με 76-68 την Ιταλία.

Με 23 πόντους του Χοσέ Καλντερόν, η Ισπανία επέστρεψε στις νίκες, 82-56, επί της Φινλανδίας, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας της β΄ φάσης του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Οι Ίβηρες μετρούν 2 νίκες – 2 ήττες πλέον και τη Δευτέρα (16/9, 18:45) θα τα δώσουν όλα απέναντι στην Ιταλία στην προσπάθεια πρόκρισης στα προημιτελικά. Με 1 νίκες – 3 ήττες η Φινλανδία δεν ελπίζει πλέον σε πρόκριση και τη Δευτέρα (16/9) θα αποχαιρετήσει τη διοργάνωση απέναντι στην «οικοδέσποινα» Σλοβενία (22:00). Ο Πέτερι Κοπόνεν σημείωσε 17 πόντους για την Φινλανδία.

Η Ισπανία προηγήθηκε 10-5 με τρίποντο του Καλντερόν, αλλά οι Φινλανδοί ακολουθούσαν από απόσταση αναπνοής μέχρι το 15ο λεπτό. Ο Κοπόνεν με 9 πόντους στην 1η περίοδο συναγωνιζόταν τον Καλντερόν που έφτασε τους 10 σε ισάριθμα λεπτά συμμετοχής και αγώνας. Εκείνος είχε δώσει αέρα 5 πόντων στους Ισπανούς, 16-11, έξω από τα 6.75 Ο Ζέραλντ Λι απάντησε με 4 δικούς του πόντους, 16-15 και το σκορ 1ου δεκαλέπτου, διαμόρφωσε ο Τσάβι Ρέι, 18-15. Οι παίκτες του Ορένγκα ξέφυγαν με +7, 22-15, με την έναρξη της 2ης περιόδου.

Η ομάδα του Ντέτμαν απάντησε με 3 τρίποντα: Ένα από τον Κοπόνεν και δύο διαδοχικά από τον Χάνπα, 26-24, στο 15ο λεπτό. Μέχρι το ημίχρονο, πάντως η πρωταθλήτρια Ευρώπης σοβαρεύτηκε: Ελέγχοντας τα ριμπάουντ (21/13 στο 20΄) αλλά και διπλάσιες ασίστ (11/5 στο 20΄) οικοδόμησε διαφορά 11 πόντων, 37-26, με επιμέρους σκορ 11-2. Με την ολοκλήρωση του α΄ μέρους, οι Ίβηρες πήγαν στ’ αποδυτήρια στο +12, 42-30, καθώς ο Κλαβέρ με… κρύο αίμα σημείωσε το 5ο εύστοχο τρίποντο της Ισπανίας στο πρώτο 20άλεπτο. Ο Ράνικο επιχείρησε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, αλλά η προσπάθειά του δεν στέφθηκε από επιτυχία.

Χωρίς να διακριθούν οι ίδιοι επιθετικά, οι παίκτες του Ορένγκα κράτησαν στους 5 πόντους τη Φινλανδία για 8 λεπτά στην 3η περίοδο, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους +20, 55-35, στο 28ο λεπτό. Λι, Κοϊβίστο και Ράνικο σημείωσαν 6 πόντους αμέσως μετά και η Φινλανδία έριξε… κάπως την τιμή της διαφοράς, 55-41. Η 4η περίοδος θα άρχιζε από το 57-41 μετά το λέι απ του Τσάβι Ρέι. Τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με την Ισπανία να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ήττα από την εθνική Ελλάδας και τους Φινλανδούς να αποχαιρετούν τη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-30, 57-41, 82-56.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Χουάν Ορένγκα): Φερνάντεθ 6, Ροντρίγκεθ 9 (1), Ρέι 6, Καλντερόν 23 (5), Ρούμπιο 4, Κλαβέρ 12 (2), Σαν Εμετέριο 6, Μ.Γκασόλ 2, Μουμπρού 8 (2).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Χένρικ Ντέτμαν):
Κοϊβίστο 5 (1), Μούρινεν 4, Χαφ, Λι 12, Σαλίν, Κότι 6, Κόπονεν 17 (3), Χαάνπαα 6 (2), Αχόνεν, Ράνικο 6.

Η Κροατία νίκησε την Ιταλία και τα… μπέρδεψε

Ακόμα περισσότερο μπερδεύτηκε ο ελληνικός όμιλος στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Η Κροατία κέρδισε με 76-68 την Ιταλία, που στη διάρκεια του αγώνα ήταν μπροστά ακόμα και με 13 πόντους. Το συγκεκριμένο αποτέλσμα δεν αφήνει περιθώρια ήττας για την εθνικής μας κόντρα στους διοργανωτές σε λίγες ώρες, ενώ όψει της αναμέτρησης με την Κροατία τη Δευτέρα, στην αυλαία της β’ φάσης της διοργάνωσης.

Με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, παρά τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και με οδηγό τον Ντατόμε στην επίθεση η Ιταλία κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +9 (8-17) και 13-26 στο 15′ . Η είσοδος του Ντρέιπερ ανέβασε την ομάδα του Ρέπεσα και παρότι ο Τόμιτς φορτώθηκε με τρία φάουλ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά στους πέντε με τη λήξη του ημιχρόνου (31-36).

Η αντεπίθεση της Κροατίας συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και μετά από τρία λεπτά προηγήθηκε με 41-40 με τρίποντο του Σίμον. Το επί μέρους σκορ της περιόδου έκλεισε στο 26-9.

Η Ιταλία μείωσε στους τέσσερις, 70-66, 2:44 πριν το τέλος αλλά έχασε σημαντικές ευκαιρίες με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Κουζίν.

Τα δεκάλεπτα:
8-17, 31-36, 57-45, 76-68.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 8, Ντρέιπερ 12, Μπογκντάνοβιτς 18, Σάριτς, Ρούντεζ 2, Ούκιτς 13, Σίμον 14, Μάρκοτα 2, Ζόριτς 7.

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 10, Τζεντίλε, Ροσέλι, Μέλι 2, Μπελινέλι 9, Ντίνερ 5, Κουζίν 7, Ντατόμε 24, Τσιντσιαρίνι 9.

Εγραψε ιστορία ο συγκλονιστικός Παναγιώτης Γκιώνης και πάει Παρίσι!

Ο πρωταθλητής του πινγκ πονγκ σε ηλικία 44 ετών κατάφερε κάτι που φαινόταν ουτοπικό και ανέλπιστο, αλλά το τεράστιο ταλέντο του και η αστείρευτη ψυχική του δύναμη