Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Ο Παναθηναϊκός Κυπελλούχος για 15η φορά στην ιστορία του

Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος για 15η φορά στην ιστορία του, επικρατώντας με 90-53 του Άρη στα «Δυο Αοράκια» στο Ηράκλειο της Κρήτης. Οι Πράσινοι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο (40-40) αλλά πάτησαν το... τούρμπο στο 3ο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 35-7 «τελείωσαν» τον τελικό πριν την ώρα του. Κάρι, Φώτσης και Ματσιούλις οι κορυφαίοι για τους θριαμβευτές που διατήρησαν τον τίτλο τους για τρίτη διαδοχική χρονιά, με τον Αμερικανό να κατακτά τον τίτλο του MVP.

Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος για 15η φορά στην ιστορία του, επικρατώντας με 90-53 του Άρη στα «Δυο Αοράκια» στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Οι Πράσινοι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο (40-40) αλλά πάτησαν το… τούρμπο στο 3ο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 35-7 «τελείωσαν» τον τελικό πριν την ώρα του.

Κορυφαίος του τελικού, ο οποίος δικαίως αναδείχθηκε MVP, ο Ραμέλ Κάρι με 17 πόντους (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα), 3 ασίστ και κανένα λάθος, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι… διψήφιοι Γιόνας Ματσιούλις (13π.), Αντώνης Φώτσης (11π.).

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος σήκωσε το 8ο τρόπαιο του θεσμού στην καριέρα του και 15ο του Παναθηναϊκού, τελείωσε τον αγώνα με 7 πόντους και 6 ασίστ.

Από τους θεσσαλονικείς, που περιορίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο σε μόλις 13 πόντους, ξεχώρισαν οι Μποχωρίδης και Αθηναίου με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα.

«Κλειδί» της αποψινής επιτυχίας του Παναθηναϊκού η εξαιρετική απόδοση στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, η κυριαρχία του στα ριμπάουντ (37 έναντι 23) και η βροχή τριπόντων που εξαπέλυσε με το καλημέρα της τρίτης περιόδου. Οι «πράσινοι» τελείωσαν τον αγώνα με 52% ευστοχία από τα 6.75 (13/25, εκ των οποίων 7/11 στο δεύτερο ημίχρονο).

Με τον Αργύρη Πεδουλάκη να ανακατεύει συνέχεια την… τράπουλα της πεντάδας μέχρι το ημίχρονο, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την… άγνοια κινδύνου του, τους αιφνιδιασμούς και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του από τα 6.75 για να κοιτάξει στα μάτια τους «πράσινους».

Με τις δύο ομάδες να έχουν επιδοθεί σε έναν άτυπο διαγωνισμό τριπόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν από το εις βάρος τους 13-10 να τρέξουν σερί 5-0 με τον εντυπωσιακό Μποχωρίδη (8π. στο α’ δεκ.) και να προηγηθούν για πρώτη φορά με 13-15 στο 6′. Ο Ματσιούλις κάλυψε από τα 6.75 (18-15) την αστοχία των βολών του Παππά (2/4) και χάρη σε ωραίο ντράιβ του Ούκιτς, οι «πράσινοι» έκλεισαν την περίοδο στο +2 (20-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Ασημακόπουλο σε ρόλο σέντερ ο Άρης δεν πτοήθηκε, έκλεισε τα πικ εν ρολ του Παναθηναϊκού, με καλή άμυνα τον οδήγησε σε 7 λάθη, κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα (10ασ.) και με τους Αθηναίου (7π. στο β’ δεκ.), Πελεκάνο και Βεζένκοφ να εκτελούν κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος. Οι θεσσαλονικείς βρέθηκαν με το καλημέρα στο -5 (25-18 στο 12′), αλλά με πρωταγωνιστή τον Πελεκάνο (5 διαδοχικοί πόντοι, 1 τρίποντο) απάντησαν με σερί 7-0 και ισοφάρισαν γρήγορα σε 25-25.

Οι παίκτες του Μίνιτς, που έβλεπαν μόνο τον Κάρι να παλεύει για την ανατροπή (9π. στο β’ δεκ.), προηγήθηκαν ακόμη και με +5 (33-38 στο 18′), αλλά ένα νέο ξέσπασμα του Αμερικανού, που συνοδεύτηκε από την εμπειρία του Μάικ Μπατίστ κοντά στο αντίπαλο καλάθι, έφεραν με τη λήξη του ημιχρόνου την ισοφάριση για τον Παναθηναϊκό (40-40).

Μία βροχή τριπόντων (3/3, 2 Φώτση, 1 Κάρι) από πλευράς Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν αρκετά… Μάλιστα, οι «πράσινοι» με σερί 15-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με την αφύπνιση του Διαμαντίδη σε εκτέλεση και ασίστ, προηγήθηκαν με 55-40 στο 24′ και μπήκαν σε τροχιά νίκης.

Με τον Άρη να έχει παραδοθεί στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του Πεδουλάκη, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να δίνει ρεσιτάλ ευστοχίας από τα 6.75 (6/8 στην τρίτη περίοδο), ενώ κράτησε τους Θεσσαλονικείς στους 7 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η λήξη του να τον βρει στο +28 (75-47). Τυπικής διαδικασίας ο… επίλογος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να αποδίδει όσο χρειάζεται για να φτάσει άνετα στο τελικό 90-53.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τανατζής, Καρακατσούνης, Παναγιώτου

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8 (2), Κάρι 17 (3), Μπατίστ 4, Φώτσης 11 (6 ριμπάουντ), Ούκιτς 6 (7 ασίστ), Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7 (6 ασίστ), Παππάς 7 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ματσιούλις 13 (3)

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 12 (2), Χαντ, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος, Χαρίσης, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 9 (1), Σαρικόπουλος, Μούρτος 5, Αθηναίου 10 (1)

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Στέψη ή επιστροφή στον Ρέντη;

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρώνται στο Μετς σήμερα Τετάρτη (24/4, 17:30) για τον τέταρτο τελικό της Volley League γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται 2-1