Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Νίκησε και «βλέπει» την 5η θέση η εθνική Νέων

Την πέμπτη θέση θα διεκδικήσει η εθνική ομάδα μπάσκετ των Νέων Ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Κρήτη. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε με 81-72 τη Γαλλία, σε αναμέτρηση για τις θέσεις 5-8, και θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (17:00) τη Λιθουανία για τις θέσεις 5-6.

Την πέμπτη θέση θα διεκδικήσει η εθνική ομάδα μπάσκετ των Νέων Ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Κρήτη.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε με 81-72 τη Γαλλία, σε αναμέτρηση για τις θέσεις 5-8, και θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (17:00) τη Λιθουανία για τις θέσεις 5-6.

Η εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με το ξεκίνημα του αγώνα και, 2.5 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα έχανε 9-2, ενώ η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 21-20, χάρη σε τρίποντο του Μαραγκού, την ώρα που ο Αγραβάνης είχε σημειώσει τους 10 από τους πόντους της ελληνικής ομάδας και ο Μαραγκός άλλους 7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εθνική έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε 33-26, 3.5 λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Η Γαλλία μείωσε σε 33-28 και ακολούθησε νέο σερί της εθνικής, 6-0 αυτή τη φορά, με αποτέλεσμα το σύνολο του Κώστα Μίσσα να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 11 πόντων (39-28).

Παρά την εξέλιξη αυτή, οι «τρικολόρ» δεν παρέδωσαν τα όπλα και κατάφεραν, «ροκανίζοντας» τη διαφορά, να μειώσουν σε 58-55, ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, χάρη σε τρίποντο του Γιαμπουσελέ, ενώ ισοφάρισαν 59-59 με καλάθι του Λαμπανκά, οκτώ λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Οι Έλληνες διεθνείς, ωστόσο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους, δεν επέτρεψαν στη Γαλλία να περάσει μπροστά στο σκορ και κατάφεραν να «ανοίξουν» και πάλι την υπέρ τους διαφορά, την οποία κράτησαν ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-28, 58-55, 81-72.

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Μίσσας): Μποχωρίδης 9 (1), Λιάπης 13 (1), Πουλιανίτης, Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 10, Κουζέλογλου, Καμπερίδης 6, Αγραβάνης 28 (3), Μαραγκός 15 (1).

ΓΑΛΛΙΑ (Ζαν Εμέ Τουπανέ):
Ρόζενφελντ 10 (2), Ποντάνς 2, Λαμπανκά 14 (4), Μπουτέιγ 15, Λουβαβού 2, Σασάνγκ 4, Νταλό 2, Ζαϊτέ 18, Γιαμπουσελέ 5 (1).

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι