Τετάρτη 15 Μαϊου 2024
Ήττα με... κενά διαστήματα από την Κροατία για την Εθνική

Ήττα με… κενά διαστήματα από την Κροατία για την Εθνική

Την ήττα με 68-66 από την Κροατία γνώρισε η Εθνική, στην 3η και τελευταία ημέρα του διεθνούς τουρνουά του Πο στη Γαλλία. Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη ολοκλήρωσαν με μία νίκη (επί της Σερβίας) και δύο ήττες (από Γαλλία και Κροατία) τα πρώτα τρία φιλικά προετοιμασίας τους, εν όψει της συμμετοχής της εθνικής στο Παγκόσμιο Κύπελλο που θα διεξαχθεί στην Ισπανία (30/8-14/9). Αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή ο Βασιλειάδης.

Την ήττα με 68-66 από την Κροατία γνώρισε η Εθνική, στην 3η και τελευταία ημέρα του διεθνούς τουρνουά του Πο στη Γαλλία.

Μόνο ο Κώστας Παπανικολάου σημείωσε διψήφιο νούμερο πόντων (11) από την εθνική ανδρών, ενώ ο Σάριτς με 14 πόντους αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ για την Κροατία.

Αν και προηγήθηκε με 50-47 η Ελλάδα στο 30΄, δέχτηκε σερί 12-0 στις αρχές της 4ης περιόδου, με το οποίο οι παίκτες του Ρέπεσα ξέφυγαν με 50-59. Οι Κροάτες προσπέρασαν ξανά με +9, 55-64 για να απαντήσει με 9-0 σερί η εθνική Ελλάδας ισοφαρίζοντας 64-64 δια χειρός Μπουρούση.

Το 5ο φάουλ του Νίκου Ζήση και η ατυχία στο τέλος, όταν ο Τόμιτς πήρε το ριμπάουντ στην τελευταία επίθεση, μετά από αστοχία των Ελλήνων είχε ως αποτέλεσμα να ηττηθεί το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Εντυπωσιακή ήταν η Κροατία στα πρώτα λεπτά του αγώνα και έδειξε να έχει τον πλήρη έλεγχο, φτάνοντας να προηγηθεί με 0-8 και 3-13. Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο πρώτος που έδωσε κάποιες λύσεις επιθετικά με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων, για να προστεθεί στην εξίσωση και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και να πλησιάσει η Ελλάδα στους πέντε πόντους (8-13).

Οι Κροάτες εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους ειδικά στα σουτ τριών πόντων, έφτασαν στο 8-17, πριν η ελληνική ομάδα επιστρέψει ξανά, δυναμώνοντας στην άμυνα, ως το 17-20.

Το σκηνικό έδειξε να επαναλαμβάνεται στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Κροάτες να πηγαίνουν ως το +8 (17-25), την Ελλάδα να επιστρέφει (21-25) και το ίδιο να γίνεται και στη συνέχεια με τη διαφορά να πηγαίνει από τους 9 πόντους (21-30) στους τρεις αυτή τη φορά (31-34) πριν το ημίχρονο κλείσει 31-36. Στα αρνητικά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και το γεγονός ότι Παπανικολάου και Ζήσης είχαν ήδη από τρία φάουλ με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με το τρίτο του φάουλ χρεώθηκε και ο Αντετοκούνμπο με την ελληνική ομάδα να δείχνει να βρίσκει το ρυθμό της και να πατά στα πόδια της πάντως πιο σταθερά.

Ο Γιάννης Μπουρούσης έδωσε το προβάδισμα με τρίποντο (41-39). Ο Κώστας Σλούκας ήταν αυτός που διεύρυνε τη διαφορά (43-39). Η Κροατία πήρε προσωρινά και πάλι το προβάδισμα (46-47) με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς να.. αποκαθιστά την τάξη (48-47) και τον Ίαν Βουγιούκα στον αιφνιδιασμό να οδηγεί στο +3 (50-47).

Η επιστροφή στον αγώνα για την 4 έδωσε τον πρώτο λόγο και πάλι στους Κροάτες που με ένα 12-0 έφτασαν στο 50-59. Παπανικολάου και Καϊμακόγλου κατέβασαν το δείκτη της διαφοράς (55-59). Ο Ζήσης με τρίποντο είχε μειώσει σε 60-64, αλλά παρά το 64-64 απ’ τον Μπουρούση η Κροατία ήταν αυτή που έφτασε στη νίκη στο τέλος.

Διαιτητές: Ταουρίνο, Μάριτσιτς, Βοΐνοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-36, 50-47, 66-68

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης):
Μπουρούσης 9, Ζήσης 9, Βασιλειάδης 9, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 11, Σλούκας 4, Καϊμακόγλου 9, Γιάνκοβιτς 2, Βουγιούκας 2, Μάντζαρης 3, Αθηναίου, Αντετοκούνμπο 8.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ρέπεσα): Τόμιτς 4, Άντριτς, Μπογκντάνοβιτς 10, Σάριτς 14, Ρούντεζ 9, Ούκιτς 7, Μάρκοτα 10, Λαφαγέτ 4, Μπίλαν, Χεζόνια 10, Μπάμπιτς.

«Εμφύλιος» με Κωνσταντίνου στον Παναθηναϊκό

Ο Βασίλης Κωνσταντίνου τα... ΄έχωσε στην ΠΑΕ Παναθηναϊκός με αφορμή το φιάσκο του τελικού Κυπέλλου και προκάλεσε αντιδράσεις.