Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
«Ζευγάρωσε» τις νίκες της με την Τουρκία και... φεύγει για Ισπανία η Εθνική

«Ζευγάρωσε» τις νίκες της με την Τουρκία και… φεύγει για Ισπανία η Εθνική

Με νίκη ολοκλήρωσε η εθνική μπάσκετ τους αγώνες προετοιμασίας της, ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη επικράτησε 76-72 της Τουρκίας στην Κωνσταντινούπολη, λίγες ημέρες πριν ταξιδέψει στην Ισπανία για το μεγάλο ραντεβού της επόμενης εβδομάδας (30 Αυγούστου-14 Σεπτεμβρίου).

Το ματς ξεκίνησε με 9-0 για τους γηπεδούχους, αλλά η ανάκαμψη της εθνικής ήλθε σταδιακά. Με πρωταγωνιστές τους Καλάθη, Πρίντεζη, η Ελλάδα μείωσε γρήγορα αλλά άργησε να ισοφαρίσει, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (35-35).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Ελλάδα βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά (41-39) και αύξησε τη διαφορά στο +6 (57-51 στο 28΄).

Με τον Κώστα Παπανικολάου να προσφέρει θέαμα και τον Μπουρούση να βρίσκετα σε εξαιρετική ημέρα, η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και ανέβηκε στο +8 (73-65, 2:50 πριν από το φινάλε) για να φτάσει η Ελλάδα στη νίκη με το τελικό 76-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-39, 57-57, 72-76

ΤΟΥΡΚΙΑ (Εργκίν Αταμάν): Γκιουλέρ 4, Ερμίς 3, Χερσέκ 3, Πρέλντζιτς 18, Τουντσερί 6, Σαβάς 2, Γκιονλούμ 5, Αρσλάν 9, Ασίκ 12, Ακιόλ 8, Μαχμούτογλου, Μπαλμπάι 2

ΕΛΛΑΔΑ (Φώτης Κατσικάρης):
Μπουρούσης 16, Ζήσης 7, Βασιλειάδης 3, Καλάθης 11, Παπανικολάου 6, Σλούκας 4, Βουγιούκας 11, Πρίντεζης 13, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.