Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Πρώτη νίκη το Μεξικό, δεύτερη η Αυστραλία, πέρασε η Σλοβενία, σπίτι της η Ν.Κορέα

«Το Μεξικό... έσπασε το ρόδι στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη του, 79-55, επί της Ανγκόλας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Δ΄ ομίλου. Αυτή ήταν η 2η ήττα για την ομάδα της Αφρικής. Παράλληλα, τη 2η νίκη της που τη φέρνει κοντά στην πρόκριση σημείωσε η Αυστραλία που επικράτησε με 82-75 της Λιθουανίας που γνώρισε την πρώτη ήττα της. Η Σλοβενία επικράτησε 89-72 της Ν. Κορέας και με την τρίτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, ενώ κρατώντας τους αντιπάλους χωρίς επιτυχία στον Δ' όμιλο (Γκραν Κανάρια) τους απέκλεισε από τη συνέχεια.

«Το Μεξικό… έσπασε το ρόδι στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη του, 79-55, επί της Ανγκόλας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Δ΄ ομίλου. Αυτή ήταν η 2η ήττα για την ομάδα της Αφρικής.

Ο 29χρονος πάουερ φόργουορντ Έκτορ Ερνάντες ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Μεξικού με 24 πόντους (6/10 τρίποντα). Ο Γκουστάβο Αγιόν σημείωσε νταμπλ νταμπλ (17 πόντους, 12 ριμπάουντ) για την ομάδα της Κεντρικής Αμερικής, ενώ διψήφιο νούμερο πόντων (12π. με 4/7 τρίποντα) πέτυχε και ο Μαρτίνες από την ομάδα του Σέρχιο Βαλντεομίγιος.

Για την Ανγκόλα, μόνο δύο παίκτες σημείωσαν διψήφιο νούμερο, οι Χοακίμ και Μορέιρα (από 13). Η Ανγκόλα τελείωσε τον αγώνα με 4/27 τρίποντα, ενώ το Μεξικό με 12/26 έξω από τη γραμμή των 6.75. Με ποσοστό 27% (21/78) στα σουτ εντός πεδιάς, οι Αφρικανοί παραδόθηκαν άνευ όρων στην 4η περίοδο, έστω κι αν στο 30΄ ακολουθούσαν 12 πόντους πίσω από τους Μεξικανούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 35-36, 45-57, 55-79

ΑΝΓΚΟΛΑ (Πάουλο Μασέδο): Σιπριάνο 3, Κόστα 5 (1), Φορτές 7 (2), Ντονιέμα 5, Σάντος, Χοακίμ 13 (1), Γκόμες, Μουρ, Μορέιρα 13, Μανουέλ 2, Μπάρος 2, Μίνγκας 5

ΜΕΞΙΚΟ (Σέρχιο Βαλντεομίγιος): Στολ 6 (2), Ράμος, Μαρτίνες 12 (4), Γκουτιέρες Χ. 6, Αγιόν 17, Κρους 14, Μέσα, Ερνάντες 24 (6), Μέντες, Παράδα

Αυστραλία – Λιθουανία 82-75

Παράλληλα, τη 2η νίκη της που τη φέρνει κοντά στην πρόκριση σημείωσε η Αυστραλία που επικράτησε με 82-75 της Λιθουανίας που γνώρισε την πρώτη ήττα της.

Ένα άκρως παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο σημείωσαν 30 πόντους, και ένα ασφυκτικό αμυντικά δεύτερο (περιόρισαν τους Λιθουανούς στους 8 πόντους), ήταν αρκετά ώστε η Αυστραλία να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +19 (47-28).

Οι παίκτες του Καζλάουσκας, με οδηγό στην επίθεση τον γνώριμο μας Σεϊμπούτις προσπάθησαν για την ανατροπή, πλησίασαν στο -4 (79-75) στα 31΄΄ πριν από τη λήξη, αλλά η ψυχραιμία των αντιπάλων από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έφερε μία σημαντική νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ινγκλς και Μπέινς με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Σεϊμπούτις με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 47-28, 62-56, 82-75

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Αντρέι Μάρκους Λεμάνις): Μπρέκχοφ 8 (2), Γκίμπσον, Ινγκλς 18 (2), Νιούλεϊ 10 (1), Ντελαβεντόβα 13 (2), Μπέρστροου 2, Έξουμ, Μπάινς 14, Άντερσεν 7, Μότιουμ 6, Τζαβάι 4..

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Γιόνας Καζλάουσκας): Πότσιους 6, Γιουσκεβίτσιους, Κουζμίνσκας 3 (1), Λαβρίνοβιτς Ντ. 14 (1), Ματσιούλις 4 (1), Σεϊμπούτις 21 (1), Γιασάιτις, Μοτεγιούνας 2, Κ. Λαβίνοβιτς 8 (1), Γιανκούνας 9, Βαλαντσιούνας 4, Βασιλιάουσκας 4.

Πέρασε η Σλοβενία, σπίτι της η Ν.Κορέα

Αν και… αγχώθηκε στο πρώτο ημίχρονο η Σλοβενία πέτυχε το στόχο της που δεν ήταν άλλος από την εξασφάλιση της πρόκρισης στους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας.

Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς επικράτησαν 89-72 της Ν. Κορέας και με την τρίτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις πήραν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, ενώ κρατώντας τους αντιπάλους χωρίς επιτυχία στον Δ’ όμιλο (Γκραν Κανάρια) τους απέκλεισε από τη συνέχεια.

Όσο η ευστοχία και τα ριμπάουντ ήταν με το μέρος της ομάδας του Γιάε Χακ Γιου και ο Γκόραν Ντράγκιτς ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση η Ν.Κορέα είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο Μπάλαζιτς και Λόρμπεκ ενίσχυσαν τη γραμμή πυρός της Σλοβενίας, η οποία φορτώνοντας το αντίπαλο καλάθι με 30 πόντους εξασφάλισε μία διαφορά ασφαλείας (+14, 70-56 στο 30΄) μπήκε σε τροχιά νίκης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γκόραν Ντράγκιτς με 22 πόντους, ενώ από τη Ν. Κορέα ξεχώρισε ο Λι με 12.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-40, 56-70, 72-89

Ν. ΚΟΡΕΑ (Γιάε Χακ Γιου): Μουν 8 (2), Παρκ 6, Γιανγκ 3 (1), Τ.Κιμ 5, Λι 12, Σ.Κιμ 2, Τσο 8 (2), Γιανγκ 4, Γ.Σ. Κιμ 5, Χέο 7 (1), Γ.Κιμ 10.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Γιούρι Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 11 (3), Σλόκαρ 1, Νίκολιτς, Πρέπελιτς, Μούριτς 3 (1), Μπλάζιτς 4, Ζούπαν 8 (2), Γκ.Ντράγκιτς 22 (2), Ζ. Ντράγκιτς 13 (1), Λόρμπεκ 14 (2), Κλόμπουτσαρ, Όμιτς 13.