Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Τρίτη νίκη η Αργεντινή, ελπίδα για το Πουέρτο Ρίκο

Το Πουέρτο Ρίκο... έσπασε το ρόδι στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας επικρατώντας 77-73 των Φιλιππίνων, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Β' ομίλου, στη Σεβίλη και διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στους «16». Στο δεύτερο ματς του ομίλου, η Αργεντινή σφράγισε την πρόκριση με νίκη επί της Σενεγάλης με 81-46 και πλέον θα παλέψει για την πρωτιά στο ματς της Πέμπτης με την Ελλάδα.

Το Πουέρτο Ρίκο… έσπασε το ρόδι στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας επικρατώντας 77-73 των Φιλιππίνων, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου, στη Σεβίλη. Σ’ έναν αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, ο Τζέι Τζέι Μπαρέα κάλυψε με το παραπάνω το κενό του μεγάλου άτυχου Κάρλος Αρόγιο, σημειώνοντας 30 πόντους. Από 13 πόντους σημείωσαν οι Ρίκι Σάντσες και Νταβίντ Ουέρτας, ενώ 9 ριμπάουντ μάζεψε ο Άλεξ Φράνκλιν.

Στον αντίποδα, ο σέντερ των Μπρούκλιν Νετς, Αντρέι Μπλάτσε, έκανε ό,τι μπορούσε για τις Φιλιππίνες, σημειώνοντας νταμπλ νταμπλ με 25 πόντους και μαζεύοντας 14 ριμπάουντ. Μετά το 57-61 στο 30΄ ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι και στην 4η περίοδο. Ο Τζέι Τζέι Μπαρέα από πλευράς Πουέρτο Ρίκο και οι Λούις Τενόριο, Αντρέι Μπλάτσε πέτυχαν μεγάλα σουτ για το 70-70, ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Όμως, ακολούθησε «one man show» από τον πόιντ γκαρντ της Μινεσότα, Χοσέ Μπαρέα, που το πήρε προσωπικά και με 5 δικούς του διαδοχικούς πόντους έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του και οι Φιλιππίνες έμειναν στο απόλυτο μηδέν, μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης, και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 44-39, 57-61, 73-77

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (Βίνσεντ Ρέγες): Άλαπαγκ 6 (1), Τενόριο 18 (2), Τσαν, Ουίλιαμ 4, Ντε Οκάμπο 2, Νόργουντ 6, Μπλατς 25 (2), Φαγιάρδο, Ντάλισταν 10 (1), Αγκιλάρ, Πίνγκρις 2

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Πάκο Όλμος): Κλεμέντε 2, Μπαρέα 30 (3), Φράνκλιν 3, Ριβέρα 5 (1), Ντίαθ 4, Σάντσεθ 13 (3), Χουέρτας 1 (3), Μπάλκμαν 2, Γκαλίντο 5 (1)

Σενεγάλη- Αργεντινή 46-81

Στο δεύτερο ματς του ομίλου, η Αργεντινή σφράγισε την πρόκριση με νίκη επί της Σενεγάλης με 81-46 και πλέον θα παλέψει για την πρωτιά στο ματς της Πέμπτης με την Ελλάδα.

Ο Λουίς Σκόλα και η… παρέα του δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στη Σενεγάλη και φτάνοντας στη νίκη με 81-46 υποχρέωσαν τους αντιπάλους στη δεύτερη ήττα τους.

Ο πάουερ φόργουορντ των Ιντιάνα Πέισερς ήταν και σήμερα απολαυστικός και τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του Σκόλα ήταν οι Χέρμαν και Πριτζιόνι με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από τη Σενεγάλη ξεχώρισε ο Ντιένγκ με 11.

Η Αργεντινή φρόντισε από το πρώτο ημίχρονο να «καθαρίσει» τον αγώνα και με εξοντωτική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο περιόρισε τους αντιπάλους στους 9 πόντους, πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +17 (41-24).

Χωρίς να κατεβάσει ταχύτητα και με απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (41-29 με 14 επιθετικά), ρεσιτάλ από τα 6.75 (12 τρίποντα) και στη δημιουργία (20 έναντι 7 ασίστ) η Αργεντινή μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα και έφτασε άνετα στο τελικό 81-46.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-41, 38-53, 46-81

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Σιχ Σαρ): Νιάνγκ 2, Νταλμέιδα 9, Τόμας, ΕνΝτογιέ Μαμαντού, Ντιόπ 4, Ν’Ντογιέ Μαλεγέ 2, Φαγέ 2, Ν’Ντουρ 6 (1), ΕνΝτιαγέ 6, Ντιένγκ 11, Μπάντζι 4.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Σκόλα 22, Γκαλίτσι 2, Μάτα 8 (2), Καμπάτσο 4, Πριτζόνι 10 (2), Λαπροβιτόλα 8 (2), Ντέλια 3, Γκουτιέρες 8 (2), Χέρμαν 11 (3), Νοτσιόνι 3 (1), Μπορτολίν 2, Σαφάρ.