Με «περίπατο» στον τελικό οι Ηνωμένες Πολιτείες

Για ένα ημίχρονο κατάφερε η Λιθουανία να κοντράρει τις Ηνωμένες Πολιτείες, η οποίες με κορυφαίους τους Ίρβινγκ, Χάρντεν και Τόμσον πήραν τη νίκη με 96-68 και προκρίθηκαν στον τελικό του Μουντομπάσκετ. Οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι θα διεκδικήσουν την Κυριακή (22:00, Μαδρίτη), απέναντι στο νικητή του έτερου ημιτελικού, Γαλλία-Σερβία, το 5ο χρυσό στη διοργάνωση, το οποίο αν έρθει θα χαρίσει στις ΗΠΑ για πρώτη φορά στην Ιστορία τους διαδοχικούς τίτλους σε Μουντομπάσκετ, καθώς είχαν ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου και στο Παγκόσμιο του 2010.

Για ένα ημίχρονο κατάφερε η Λιθουανία να κοντράρει τις Ηνωμένες Πολιτείες, η οποίες με κορυφαίους τους Ίρβινγκ, Χάρντεν και Τόμσον πήραν τη νίκη με 96-68 και προκρίθηκαν στον τελικό του Μουντομπάσκετ.

Οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι θα διεκδικήσουν την Κυριακή (22:00, Μαδρίτη), απέναντι στο νικητή του έτερου ημιτελικού, Γαλλία-Σερβία, το 5ο χρυσό στη διοργάνωση, το οποίο αν έρθει θα χαρίσει στις ΗΠΑ για πρώτη φορά στην Ιστορία τους διαδοχικούς τίτλους σε Μουντομπάσκετ, καθώς είχαν ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου και στο Παγκόσμιο του 2010.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας θα παλέψει το Σάββατο (19:00, Μαδρίτη) απέναντι στον ηττημένο του Γαλλία-Σερβία για το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των ΗΠΑ, που αποτελούν τη μοναδική αήττητη ομάδα της διοργάνωσης, ενώ από τη Λιθουανία των 2/18 τριπόντων και 17/56 σουτ εντός πεδιάς προσπάθησαν οι Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (15π.) και Γιόνας Βαλαντσιούνας (15π.).

Χωρίς συγκινήσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στη Βαρκελόνη, με τις δύο ομάδες να δίνουν ρεσιτάλ αστοχίας (9/29 σουτ εντός πεδιάς η Λιθουανία και 15/46 οι ΗΠΑ). Ωστόσο, οι παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι φρόντισαν να εκμεταλλευτούν τα 12 λάθη της Λιθουανίας σε αυτό το διάστημα και να συντηρήσουν μία μικρή διαφορά.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση, ανοιχτή άμυνα, και αδικαιολόγητα φάουλ από τις δύο ομάδες, με τις ΗΠΑ, πάντως, να τρέχουν στον αιφνιδιασμό και από το εις βάρος τους 10-13 στο 6′ να πετυχαίνουν την ανατροπή και με επιμέρους σκορ 11-3 να κλείνουν την περίοδο στο +5 (21-16).

Στο ίδιο… έργο θεατές και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Λιθουανούς να προσπαθούν να τροφοδοτήσουν Βαλαντσιούνας (7π.) και Κουζμίνσκας (12π.) μέσα στο αντίπαλο καλάθι, αλλά τους Αμερικανούς να εκμεταλλεύονται το ένας εναντίον εντός και με οδηγό στην περιφέρεια τον Τόμπσον (14π.) να μην απειλούνται (43-35).

Στην τρίτη περίοδο οι ΗΠΑ με αποπνικτική άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και έναν Τζέιμς Χάρντεν να… οργιάζει στην επίθεση (16π. σε αυτό το διάστημα) δε δυσκολεύτηκαν να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη, απέναντι σε μία Λιθουανία που τα «είχε» με την αστοχία και τα διαδοχικά λάθη της.

Με οδηγό τον φόργουορντ των Χιούστον Ρόκετς οι ΗΠΑ έτρεξαν με το… καλημέρα ένα σερί 10-0 και στο 22′ ξέφυγαν με +18 (53-35), για να εκτοξεύσει ο ίδιος της διαφορά στο 23′ στους +20 (57-37).

Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο του νοκ άουτ ημιτελικού με την Αμερική να στοχεύει πλέον στην υπεράσπιση του τίτλου του 2010.

Δεκάλεπτα: 21-16, 43-35, 76-49, 96-68.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 13, Τόμπσον 16, Ρόουζ 4, Φαρίντ 9 (6 ριμπ.), Γκέι 3, ΝτεΡόζαν, Ίρβινγκ 18 (4 ασίστ), Πλάμλι 2, Κάζινς 7 (6 ριμπ.), Χάρντεν 16, Ντέιβις 9 (6 ριμπ.), Ντράμοντ.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 10, Γιουσκεβίτσιους 12, Κουζμίνσκας 15 (9 ριμπ.), Ντ. Λαβρίνοβιτς 9, Ματσιούλις 2, Σεϊμπούτις 3, Γιασάιτις, Μοτιεγιούνας 2, Κ. Λαβρίνοβιτς, Γιανκούνας, Βαλαντσιούνας 15 (7 ριμπ.), Βασιλιάουσκας.

Τελικός

«Τρέλα»: Οι πανηγυρισμοί των Ερυθρόλευκων για την ιστορική πρόκριση (pics+vids)

Οι Ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον τελικό του UEFA Youth League, με τους παίκτες της πειραϊκής ομάδας να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους την θρυλική πρόκριση.