Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Η Ελλάδα έκανε το 2Χ2 με νίκη επί της Δομινικανής Δημοκρατίας

«Δύο στα δύο» για την Εθνική Εφήβων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 70-65 της Δομινικανής Δημοκρατία στο κλειστό «Δύο Αοράκια», σε αγώνα για την 2η ημέρα του 4ου ομίλου. Την Τρίτη (20:30), τα παιδιά του Ηλία Παπαθεοδώρου θα αντιμετωπίσουν την επίσης αήττητη Σερβία, η οποία συνέτριψε με 113-83 την Κορέα.

Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας, η οποία έπαθε «μπλακ άουτ» στο τελευταίο δεκάλεπτο, έδειχνε «εγκλωβισμένη» στην αντίπαλη άμυνα ζώνης και λυτρώθηκε από τις βολές, ο Σταμάτης με 17 πόντους. Στα τελευταία 3» ο Ηλίας Παπαθεοδώρου «έριξε» στο παρκέ για την συμμετοχή τον τραυματία Βασίλη Χαραλαμπόπουλο.

Η Εθνική προσπάθησε στο πρώτο δεκάλεπτο να ελέγξει το ρυθμό, αλλά η αδυναμία της να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ και η κακή περιφερειακή άμυνα, που έδωσε πολλά ελεύθερα σουτ στους αντιπάλους, δεν της επέτρεψε κάτι τέτοιο, με αποτέλεσμα να μπει στη δεύτερη περίοδο στο +1 (22-21).

Μέχρι το ημίχρονο, πάντως, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα απογοητεύτηκε και από τα ποσοστά ευστοχίας του στα σουτ εντός πεδιάς (12/32) και μοιραία πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -2 (34-36).

Στην τρίτη περίοδο, όμως, αντιστράφηκαν οι όροι… Η Εθνική βρήκε το τρίποντο και τους αιφνιδιασμούς και με πρωταγωνιστή τον Σταμάτη έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 18-7 και στο 27΄ προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 πόντους (52-43), ενώ μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +6 (54-478).

Ωστόσο, στον επίλογο της αναμέτρησης το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «κόλλησε» στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων, οι οποίοι στα 21΄΄ πριν από τη λήξη του αγώνα μείωσαν σε 66-65. Η ψυχραιμία, όμως, του Μήτογλου από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (4/4) και οι καλές άμυνες που έβγαλε η Εθνική διαμόρφωσαν το 69-65, με τον Σταμάτη να μετρά 1/2 βολές και να γράφει το τελικό 70-65.

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβενία), Ζούλιο (Ανγκόλα), Βίτο (Αργεντινή)