Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Οι Έφηβοι νίκησαν την Ιταλία και ετοιμάζονται για την αήττητη Τουρκία

Εντυπωσιακή κατά διαστήματα, η Εθνική Εφήβων μπήκε «με το δεξί» στην πρεμιέρα της Β' φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Βόλου. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 63-52 της Ιταλίας στο κλειστό της Νέας Ιωνίας και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στα προημιτελικά. Την Τρίτη (21:15) οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, που πλέον έχουν ρεκόρ στον 6ο όμιλο 1 νίκη-2 ήττες, θα αντιμετωπίσουν την αήττητη Τουρκία, η οποία συνέτριψε απόψε τη Βοσνία με 80-57.

Εντυπωσιακή κατά διαστήματα, η Εθνική Εφήβων μπήκε «με το δεξί» στην πρεμιέρα της Β’ φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Βόλου. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 63-52 της Ιταλίας στο κλειστό της Νέας Ιωνίας και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στα προημιτελικά.

Την Τρίτη (21:15) οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, που πλέον έχουν ρεκόρ στον 6ο όμιλο 1 νίκη-2 ήττες, θα αντιμετωπίσουν την αήττητη Τουρκία, η οποία συνέτριψε απόψε τη Βοσνία με 80-57.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής στην αποψινή αναμέτρηση ο Σκουλίδας με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Χαραλαμπόπουλος (16π.) και ο Παπαγιάννης με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (13) και ριμπάουντ (10).

Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, σε συνδυασμό με την εξαντλητική άμυνα στα πρώτα 13 λεπτά της αναμέτρησης, βοήθησαν την Εθνική να επιβάλει το ρυθμό της και να πάει με διψήφια διαφορά στα αποδυτήρια (32-22ημ.).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, με κύριους εκφραστές της επίθεσης τους Σκουλίδα (10π., 2/4τρ.), Χαραλαμπόπουλο (12π., 1/2τρ.), και τον Παπαγιάννη «φόβητρο» κάτω από τα καλάθια (4π., 6ρ.), ξέφυγε στο 13′ με +19 πόντους (30-11).

Ωστόσο, η διαφορά ασφαλείας λειτούργησε αρνητικά για τους Έλληνες διεθνείς, οι οποίοι επαναπαύθηκαν σε αυτή και έχασαν τη διάρκειά τους σε άμυνα και επίθεση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Ιταλία να απαντήσει με ένα επιμέρους σκορ 2-11 και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο -10 (32-22).

Στην τρίτη περίοδο η Εθνική βρήκε και πάλι ρυθμό, έτρεξε στους αιφνιδιασμούς και με ένα ξέσπασμά της εκτόξευσε τη διαφορά στους +22 πόντους (52-30 στο 29′), «καθαρίζοντας» πρόωρα την υπόθεση νίκη…

Τυπικής διαδικασίας το τελευταίο δεκάλεπτο, με την ελληνική ομάδα να μην απειλείται σε κανένα σημείο και να κόβει το νήμα του… τερματισμού στο +11 (63-52).

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 32-22, 52-33, 63-52.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 8 (9ρ, 3 α), Ντουζίδης 3, Μιλεντίγιεβιτς, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος 2, Σκουλίδας 17 (6ρ), Χρηστίδης, Δίπλαρος 2, Σκορδάς, Παπαγιάννης 13 (10ρ), Χαραλαμπόπουλος 16 (7ρ, 3 α).

Ιταλία (Καμπομπιάνκο): Σγκορμπάτι 3, ΛαΤόρε 4, Κάντι 4, Τσεζάνα 3, Κόστα 5, Καρότι 4, Μπολπίν, Μορέτι 15 (1), Μπουκαρέλι 5, Τοτέ 5, Γκουρίλια, Νουοουότσα 4.

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε