Οι Έφηβοι «πάτησαν» τη Ρωσία και έκλεισαν ραντεβού στη Γαλλία

Η Εθνική Εφήβων αν και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα βρισκόταν πίσω στο σκορ, κατάφερε να νικήσει τη Ρωσία με 61-57, κάνοντας μεγάλο ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά τερμάτισε ως τέταρτη στη β' φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Βόλο. Μάλιστα, το αντιπροσωπευτικό μας δυγκρότημα γνωρίζοντας πριν από την έναρξη του αγώνα πως είχε προκριθεί στην επόμενη φάση, ξεκούρασε παίκτες εν όψει του μεγάλου προημιτελικού της Παρασκευής κόντρα στη Γαλλία (31/7, 21:15, ΕΡΤ2). Κορυφαίος για τη «γαλανόλευκη» που επέστρεψε από το -14, ο Μιλεντίγεβιτς.

Η Εθνική Εφήβων αν και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα βρισκόταν πίσω στο σκορ (έφτασε μέχρι και στο -14), κατάφερε να νικήσει τη Ρωσία με 61-57, κάνοντας μεγάλο ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά τερμάτισε ως τέταρτη στη β’ φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Βόλο.

Μάλιστα, το αντιπροσωπευτικό μας δυγκρότημα γνωρίζοντας πριν από την έναρξη του αγώνα πως είχε προκριθεί στην επόμενη φάση, ξεκούρασε παίκτες εν όψει του μεγάλου προημιτελικού της Παρασκευής κόντρα στη Γαλλία (31/7, 21:15, ΕΡΤ2).

Ο Μιλεντίγιεβιτς ήταν ο παίκτης αποκάλυψη στην επίθεση της Εθνικής στην αποψινή αναμέτρηση, τελειώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους. Αξιος συμπαραστάτης του ο Χαραλαμπόπουλος με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως στα τρίποντα (τελείωσε τον αγώνα με 7/21), η έλλειψη συγκέντρωσης και τα λάθη υποχρέωσαν την Εθνική να ακολουθεί στο σκορ από το τζάμπολ της αναμέτρησης και για τρία δεκάλεπτα (43-46 στο 30΄).

Ωστόσο, στην καθοριστική τέταρτη περίοδο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα σοβαρεύτηκε, πίεσε στην άμυνα, βγήκε στους αιφνιδιασμούς και με «μπόμπερ» από τα 6.75 τον Μιλεντίγιεβιτς έτρεξε επιμέρους σκορ 18-6 και στο 38΄ ξέφυγε για πρώτη φορά με +9 πόντους (61-52) και σφράγισε την επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-30, 43-46, 61-57

Διαιτητές: Νέσκοβιτς (Σερβία), Ντραγκόγεβιτς (Μαυροβούνιο), Ανάγια (Παναμάς)

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 5 (1), Ντουζίδης 2, Μιλεντίγιεβιτς 19 (5), Φλιώνης, Μιχαλούτσος 4, Μουράτος, Σκουλίδας 2, Χρηστίδης 9, Δίπλαρος 2, Σκορδάς 2, Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 12 (1).

Ρωσία (Σίγκιν): Σπάκοφ, Βολχίν 6 (2), Γιακούσιν 15 (2), Σοπίν 10, Λομπάρεφ 4, Τσεμπούρκιν 3, Ντομάνι, Αντρέεφ, Καρπένκοφ 9 (1), Λοπάτιν 10 (2), Τονόγιαν, Βντοβίν.

Αποτελέσματα:

Σε αγώνες για τη 3η και τελευταία αγωνιστική της Β’ φάσης, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: