Στον τελικό η εθνική Εφήβων που νίκησε και τη Λιθουανία

Η Εθνική Εφήβων... προσπέρασε Λιθουανία και κούραση από την υπερπροσπάθεια απέναντι στη Γαλλία και προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Βόλου, εκεί όπου απέναντι στην Τουρκία θα παλέψει να «αναρριχηθεί» στο πρώτο σκαλί του βάθρου, μετά από επτά χρόνια (τελευταίο χρυσό το 2008). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 68-58 της Λιθουανίας στον ημιτελικό στο κλειστό της Νέας Ιωνίας και την Κυριακή (21:15) θα προσπαθήσει να κάνει το «2 στα 2» απέναντι στην Τουρκία, την οποία είχε συντρίψει με 77-54 στην πρώτη φάση των ομίλων.

Η Εθνική Εφήβων… προσπέρασε Λιθουανία και κούραση από την υπερπροσπάθεια απέναντι στη Γαλλία και προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Βόλου, εκεί όπου απέναντι στην Τουρκία θα παλέψει να «αναρριχηθεί» στο πρώτο σκαλί του βάθρου, μετά από επτά χρόνια (τελευταίο χρυσό το 2008).

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 68-58 της Λιθουανίας στον ημιτελικό στο κλειστό της Νέας Ιωνίας και την Κυριακή (21:15) θα προσπαθήσει να κάνει το «2 στα 2» απέναντι στην Τουρκία, την οποία είχε συντρίψει με 77-54 στην πρώτη φάση των ομίλων.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος αποτέλεσε και σήμερα τον «ιθύνοντα νου» της ελληνικής επίθεσης και της δημιουργίας, με τον φόργουορντ του Παναθηναϊκού να τελειώνει τον αγώνα με 22 πόντους (8 στην 4η περίοδο), 14 ριμπάουντ και 7 καταλυτικές ασίστ, κυρίως στον επίλογο της αναμέτρησης. Κομβικά τα τρίποντα Μουράτου και Δίπλαρου στο ξέσπασμα της Εθνικής στα τελευταία 4 λεπτά. Ακόμη ένα νταμπλ νταμπλ σε πόντους (15) και ριμπάουντ (10) από τον Παπαγιάννη!

Νωρίτερα, η Τουρκία είχε εξασφαλίσει μία θέση στον τελικό, νικώντας με 82-77 τη Βοσνία.

Η «δεμένη» άμυνα της Εθνικής κράτησε στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα τη Λιθουανία στους 3 πόντους, τη στιγμή που στην επίθεση ο Παπαγιάννης κέρδιζε τις μάχες κοντά στο καλάθι και «έγραφε» το 11-3. Ωστόσο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε στη συνέχεια τη διάρκειά του σε άμυνα και επίθεση, με τους Λιθουανούς να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο και να «τρέχουν» σερί 0-9 για το 11-12 στα 17΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου. Ωστόσο, ο Σκουλίδας από τα 6.75 στην εκπνοή έδωσε πνοή στην ελληνική επίθεση (14-12 στο 10΄).

Μέχρι το ημίχρονο, η Εθνική τα… είχε με την αστοχία της στα σουτ εντός πεδιάς (9/34) και, όχι μόνο δεν κατάφερε να εξασφαλίσει μία διαφορά ασφαλείας, αλλά είδε τους αντιπάλους να προσπερνούν στο σκορ. Η ελληνική ομάδα, όμως, λυτρώθηκε από τα τρίποντα των Σκουλίδα και Χαραλαμπόπουλου, ο Παπαγιάννης επέστρεψε στα τελευταία λεπτά μετά τις απαραίτητες ανάσες και ο σέντερ του Παναθηναϊκού έστειλε την Εθνική στα αποδυτήρια στο +2 (29-27).

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισαν να προβληματίζουν σε άμυνα και επίθεση, με τους Λιθουανούς να βρίσκουν τα μακρινά σουτ και να ξεφεύγουν ακόμη και με +4 (33-37 στο 24΄). Ωστόσο, ο Χαραλαμπόπουλος συνέχισε να αποτελεί σταθερή αξία στην επίθεση και η ελληνική ομάδα από το ισόπαλο 39-39, πήρε και το …δώρο της τεχνικής ποινής στον τεχνικό της Λιθουανίας και με σερί 6-0 προηγήθηκε στο 29΄ με 45-39. Διαφορά όμως που εξανεμίστηκε γρήγορα, λόγω της απροσεξίας στην άμυνα (45-43 στο 30΄).

Στον επίλογο της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες «μάχονταν» μέχρι το 36΄ (49-48), για ακολουθήσουν δύο διαδοχικές τρίποντες «βόμβες» από Μουράτο και Δίπλαρο, μία εκπληκτική ασίστ του Χαραλαμπόπουλου στον Παπαγιάννη και επιστέγασμα όλων αυτών νέο τρίποντο του φόργουορντ του Παναθηναϊκού, με το οποίο ολοκληρώθηκε ένα επιμέρους σκορ 11-3 (60-51). Ο Χαραλαμπόπουλος συνέχισε να «μοιράζει» και να εκτελεί και τα πάντα τελείωσαν, με την Εθνική να αποθεώνεται για την πρόκριση της στον τελικό!

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 29-27, 45-43, 68-58

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 8 (1), Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 1, Φλιώνης, Μιχαλούτσος, Μουράτος 5 (1), Σκουλίδας 8 (2), Χρηστίδης, Δίπλαρος 9 (3), Σκορδάς, Παπαγιάννης 15 (10 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 22 (3).

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Κουλμπόκα, Μπελιάουσκας 19 (5), Ντιενίνις, Πιλάουσκας 7 (2), Σεντεκέρσκις 13 (1τρ., 15ρ.), Ματσιούλις 2, Βάρνας 2, Εκόντας 5, Μπιρούτις 10, Γκαλινάουσκας, Μπερούτσκα, Σβαμπάρις.

Σε αναμετρήσεις της ημιτελικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων, που φιλοξενείται στο Βόλο (22/7-2/8), σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Μαυροβούνιο-Τσεχία 74-53

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.