Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Ο Αρης «γκρέμισε» μπασκέτα και ΑΕΚ, μαζί στα ημιτελικά και ο ΠΑΟΚ

Διά πυρός και σιδήρου και έπειτα από διακοπή περίπου μιας ώρας, λόγω… κατεστραμμένης μπασκέτας από κάρφωμα του Χάγκινς, ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει με 64-61 της ΑΕΚ στον νοκ-άουτ προημιτελικό του Αλεξανδρείου και να περάσει στην 4άδα του Κυπέλλου Ελλάδας. Ένσταση από την Ένωση στο τέλος του αγώνα, λόγω της καθυστέρησης επανέναρξης. Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση του Ρέθυμνου και με νίκη 73-67, πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ.

Διά πυρός και σιδήρου και έπειτα από διακοπή περίπου μιας ώρας, λόγω… κατεστραμμένης μπασκέτας από κάρφωμα του Χάγκινς, ο Άρης κατάφερε να επικρατήσει με 64-61 της ΑΕΚ στον νοκ-άουτ προημιτελικό του Αλεξανδρείου και να περάσει στην 4άδα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Χάγκινς με 17 πόντους ενω απο την Ένωση ξεχώρισε ο Μαυροκεφαλίδης με 14 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η υπεροχή της ΑΕΚ στα επιθετικά ριμπάουντ (5 έναντι 2 του Άρη), της έδωσε την ευκαιρία να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ, ενώ χάρις σε ένα σερί 5-0 πήρε προβάδισμα 5 πόντων (10-15).

Οι γηπεδούχοι όμως «απάντησαν» και με επιμέρους σκορ 7-2 κατάφεραν να πλησιάσουν την ΑΕΚ στο καλάθι (17-19) ένα λεπτό πριν την λήξη της περιόδου, που τελικά βρήκε την Ένωση να προηγείται με τρεις πόντους (18-21). Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πετυχαίνοντας εκατέρωθεν τρίποντα εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία του σκορ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει ισόπαλο 36-36.

Στην επανάληψη όμως και ενώ είχε παιχτεί ένα λεπτό αγώνα ο Χάγκινς με δυνατό κάρφωμα «κατεδάφισε» την μπασκέτα κάτι που προκάλεσε την διακοπή του αγώνα για περίπου μια ώρα μέχρι να αλλαχθεί η στεφάνη. Μετά την επανεκκίνηση της αναμέτρησης οι παίκτες και των δύο ομάδων φαινόντουσαν επηρεασμένοι από την μεγάλη διακοπή κάτι που τους οδήγησε σε αρκετά λάθη.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου της αναμέτρησης ο Άρης προηγούνταν με 51-47 αλλά η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα με ένα σερί 8-0 (51-55) στο 33΄ ανέκτησε το προβάδισμα. Η αναμέτρηση είχε εξέλιξη θρίλερ στα τελευταία λεπτά με τον Χάγκινς να αναδεικνύεται σε «ήρωα» του Αρη αφού στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έκοψε τον Καλαμπόκη (είχε 6 κοψίματα συνολικά) και στην συνέχεια σκόραρε κάνοντας το σκορ 61-58, 29.3 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Ο Ουόρεν αστόχησε τρίποντο για την ΑΕΚ ενώ ο Ουότερς με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (63-58) και ουσιαστικά «κλείδωσε» την νίκη πρόκριση των γηπεδούχων. Το τελικό 64-61 διαμορφώθηκε με την βολή του Ανοσίκε.

Τα δεκάλεπτα:18-21, 36-36, 51-47, 64-61

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πηλοΐδης, Παναγιώτου

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 6 (2), Τσούπκοβιτς 2, Ουάιτ 4, Ουότερς 10, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 17, Κοέν 3 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 6, ΜακΝιλ 9 (1).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 5, Παπαντωνίου 7 (1), Χέρστον 10 (1), Μιλόσεβιτς 11, Σκραμπ 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 13 (1), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 8, Ουόρεν 4.

Ένσταση η ΑΕΚ

Στο μεταξύ, η Ένωση κατέθεσε ένσταση στο τέλος της αναμέτρησης, καθώς μετά την… κατεδάφιση της μπασκέτας από τον Τζαμέλ Χάγκινς, υπήρξε τεράστια καθυστέρηση στην επανέναρξη. Οι άνθρωποι του Άρη έκαναν ό,τι μπορούσαν για να διορθώσουν το πρόβλημα, όμως βάσει κανονισμών, η επανέναρξη δεν μπορεί να γίνεται σε μεγαλύτερο χρόνο από τα 45 λεπτά.

Αυτό είναι και το σημείο που έφερε την αντίδραση της ΑΕΚ, αφού ο αγώνας άρχισε τουλάχιστον μία ώρα μετά τη διακοπή.

ΠΑΟΚ – Ρέθυμνο 73-67

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε δύσκολα του Ρεθύμνου με 73-67 στο «PAOK Arena» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Πρώτος σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Μάρκοβιτς με 19 πόντους με άξιο συμπαραστάτη τον Βασιλειάδη που πέτυχε 17 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χάροου με 15 πόντους.

Χωρίς να διεκδικεί δάφνες ποιότητας το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά του, με αμφότερες τις ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν δίοδο προς το καλάθι, κάνοντας αρκετά λάθη (είχαν συνολικά και οι δύο από 12).

Οι πρωτοβουλίες του Μάρκοβιτς στην τελευταία περίοδο (από τους 5 πόντους στο ημίχρονο, τελείωσε τον αγώνα με 19), επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να πατήσει καλύτερα στο παρκέ, να προηγηθεί στο 34’ με 6 πόντους, με 59-53, (στο 6’ είχε προηγηθεί με τη μεγαλύτερη διαφορά, αυτήν των 8 πόντων, με 11-4), έχοντας έτσι τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της νίκης.

Το Ρέθυμνο δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια (όπως δεν έριξε «λευκή» πετσέτα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης) και με τρίποντο του άλλοτε «ασπρόμαυρου», Γιαννόπουλου πλησίασε στο μισό καλάθι στο 38’ (65-64). Με τον Βασιλειάδη να ευστοχεί σε δίποντο, στα 53’’ για το τέλος, ο «Δικέφαλος» απέκτησε… αέρα 3 πόντων (69-66), προβάδισμα που συντηρήθηκε, καθώς οι Κρητικοί δεν είχαν καθαρό μυαλό στις βολές (1/4), με τους Κλουφ, Χάροου.

Ο Τσόχλας, αντίθετα, είχε την ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών (2/2), στα 15’’7 για τη λήξη, με τις οποίες, συν ένα δίποντο του Μάρκοβιτς (μεσολάβησε άστοχο τρίποντο του Γιαννόπουλου), διαμορφώθηκε το τελικό 73-67.

Εκτός αποστολής έμεινε για τον ΠΑΟΚ ο Χρήστος Σαλούστρος, ο οποίος δε θα συνεχίσει στην ομάδα. Στην αποστολή, αντίθετα, συμπεριλήφθηκαν ο τραυματίας, Βαγγέλης, Μαργαρίτης και ο ασθενής, Γιώργος Δέδας, οι οποίοι δε χρησιμοποιήθηκαν

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-30, 50-51, 73-67

Διαιτητές: Φούφης, Παπαπέτρου, Πουρσανίδης Γ.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 7, Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (2), Κακαρούδης 11 (1), Τσόχλας 7 (1), Κώττας, Ντούβνιακ 5 (1), Μάρκοβιτς 19, Μπάλαμπαν 7.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κλουφ 9 (1), Σχίζας 10 (1), Ρέλφορντ 4, Σάφτενααρ 9 (1), Γιαννόπουλος 14 (2), Χάροου 15 , Κουκ, Καμπερίδης 2, Κορόλεφ 4.