Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Βαριά «φιλική» ήττα της Εθνικής από τη Σερβία με 91-76

H Εθνική Ανδρών πλήρωσε την αμυντική της αδράνεια και ηττήθηκε από την Σερβία με 91-76 σε φιλικό αγώνα που διεξήχθη στο Βελιγράδι. Πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 14 πόντους, ενώ από τους Σέρβους ξεχώρισε ο Γιόκιτς με 20π.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στον τρίτο και τελευταίο αγώνα προετοιμασίας της πριν το Προολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο(4-9/7) προβλημάτισε αρκετά με την απόδοση της, έδειξε ότι ακόμα δεν έχει βρει τα “πατήματα” της στην επίθεση ενώ το σημαντικότερο πρόβλημα που καλείται να λύσει ο ομοσπονδιακός τεχνικός της ομάδας, Φώτης Κατσικάρης, είναι η αμυντική της συμπεριφορά.

Στην αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Κώστας Κουφός λόγω γαστρεντερίτιδας. Στα θετικά η πολύ καλή απόδοση του Γιάννη Μπουρούση, που εκτός απο τους 9 πόντους που πέτυχε έδωσε και 8 ασίστ βοηθώντας στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Στράτου Περπέρογλου, που ενσωματώθηκε μόλις χθες στην προετοιμασία, με 12 πόντους.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη ξεκίνησε φουριόζα τον αγώνα μέσα στην σχεδόν κατάμεστη “Kombank Arena” με τον Καββάδα να ξεκινάει στην βασική πεντάδα και να είναι πολύ καλός πετυχαίνοντας 7 πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα, και με τους Περπέρογλου και Αγραβάνη να πετυχαίνουν δυο διαδοχικά τρίποντα προηγήθηκε με 11-17 στο 5΄.

Στην συνέχεια όμως η ομάδα του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο -2 (27-29). Στην δεύτερη περίοδο οι Σέρβοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 12′ με τρίποντο του Τεόντοσιτς (34-32) ενώ με ένα σερί 5-0 στο τέλος πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 53-46.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Εθνική με δύο διαδοχικά τρίποντα από Μπουρούση και Καλάθη μείωσε στους 4΄(56-52 στο 23′), αλλά τα αμυντικά της κενά ήταν εμφανή με τους γηπεδούχους να τα εκμεταλλεύονται στο έπακρο παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα 10 πόντων (67-57 στο 25΄). Η τρίτη περίοδος έληξε με την ομάδα της Σερβίας να προηγείται με 75-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρξε ολική κατάρρευση της εθνικής που έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει στις επιθετικές ορέξεις των Σέρβων και με σερί 10-0 η διαφορά έφτασε γρήγορα τους 20 πόντους (85-65 στο 33΄). Το τελικό 91-76 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων με την Ελληνική ομάδα να πρέπει να αλλάξει πολλά στην άμυνα της αν θέλει να διεκδικήσει με αξιώσεις την πρόκριση της στους Ολυμπιακούς του Ρίο.

Τα δεκάλεπτα:
27-29, 53-46, 75-63, 91-76

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 16, Σιμόνοβιτς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 7, Μάρκοβιτς 7, Κάλινιτς 1, Μπίρτσεβιτς 4, Ραντούλιτσα 14, Γιόκιτς 20, Στίματς 7, Ζάγκορατς.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Αθηναίου, Μπουρούσης 9 (6 ριμπ., 8 ασίστ), Καλάθης 7 (6 ασίστ), Περπέρογλου 12, Καββαδάς 9, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 7, Παπαπέτρου 10, Ντόρσεϊ, Χαραλαμπόπουλος 3, Γ. Αντετοκούνμπο 14 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Θ. Αντετοκούνμπο.

Μπάγερν Μονάχου – Άρσεναλ 1-0: Ο Κίμιχ έστειλε τους Βαυαρούς στα ημιτελικά

Η γκολάρα του Κίμιχ ήταν αρκετή για την Μπάγερν που νίκησε με 1-0 την Άρσεναλ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Champions League.