Παρασκευή 26 Απριλίου 2024
Η Ισπανία... πήρε την 3η θέση από τα χέρια της Αυστραλίας

Η Ισπανία… πήρε την 3η θέση από τα χέρια της Αυστραλίας

Με δύο εύστοχες βολές στα 5.4'' από τον Ροντρίγκεθ και σπουδαία εμφάνιση από τον Πάου Γκασόλ (31 πόντοι, 11 ριμπάουντ) η Ισπανία νίκησε 89-88 την Αυστραλία και ανέβηκε στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων. Ωστόσο, οι Αυστραλοί που είδαν τον Πάτι Μιλς να κάνει… όργια (30π.) έχουν κάθε δίκιο να διαμαρτύρονται για φάουλ… εφεύρεση που στην πραγματικότητα τους στέρησε το χάλκινο στο Ρίο, αλλά και γενικότερο το πρώτο της ολυμπιακό της μετάλλιο.

Για τρίτη διαδοχική φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, η Ισπανία παρουσιάστηκε πιστή στο ραντεβού της με το βάθρο, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του Ολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ των Ανδρών. Η «φούρια ρόχα» άρπαξε στις… λεπτομέρειες τη νίκη με 89-88 από την μαχητικότατη Αυστραλία, στον «μικρό τελικό» του τουρνουά, κατακτώντας το πρώτο της χάλκινο μετάλλιο στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη και τέταρτο συνολικά, μετά τα αργυρά του 1984, του 2008 και του 2012.

Στον αντίποδα, τα «καγκουρό» στη 13η Ολυμπιακή παρουσία τους «φλέρταραν» με το «παρθενικό» τους μετάλλιο στην κορυφαία διοργάνωση, αλλά κομβικά λάθη στο τέλος της αναμέτρησης τους στέρησαν το τρίτο σκαλί του βάθρου.

«Θεμέλιος λίθος» της ισπανικής επιτυχία και πάλι ο Πάου Γκασόλ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση 31 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, μόλις 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Νίκολα Μίροτιτς με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 11 πόντους «σφράγισε» το τελικό 89-88 με 2/2 βολές.

Από την Αυστραλία, που βρήκε και πάλι τα αποθέματα ενέργειας μετά το «άδειασμα» που παρουσίασε στον ημιτελικό με την Σερβία, ο Πάτι Μιλς έπιασε εκ νέου… εξωπραγματική εμφάνιση με 30 πόντους, αλλά τα 4 λάθη, το φάουλ στον Ροντρίγκεθ στα 5» για τη λήξη και οι δύο… τραβηγμένες επιθέσεις στα τελευταία λεπτά, δεν του επέτρεψαν να στέψει την ομάδα του «χάλκινη» Ολυμπιονίκη. Να σημειωθεί ότι στο τρίτο δεκάλεπτο η Αυστραλία δέχθηκε ισχυρό πλήγμα στην φροντ λάιν της, όταν είδε τον Άντριου Μπόγκουτ να κάθεται στον πάγκο με 5 φάουλ.

Σε έναν απολαυστικό «μικρό τελικό» που κυριάρχησε ο φρενήρης ρυθμός, Αυστραλία και Ισπανία συμβάδιζαν στο σκορ από το πρώτο τζάμπολ με τα «καγκουρό» να βασίζονται στην κυριαρχία τους στα ριμπάουντ και την διαστημική εμφάνιση του Μιλς στην επίθεση και οι «φούριας ρόχας» στο «βομβαρδισμό» από τα 6.75 και την καταλυτική παρουσία του Γκασόλ.

Περίπου 30» πριν από το φινάλε ο Γκασόλ πήρε το φάουλ από τον Μπέινς και ανέκτησε το προβάδισμα (86-87), όμως ο τελευταίος διόρθωσε γρήγορα το λάθος του γράφοντας το 88-87 στα 9» για τη λήξη.

Ακολούθησε φάουλ του Μάιλς πάνω στον Ροντρίγκεθ, το οποίο ήταν αμφισβητούμενο, για να γράψει ο Ισπανός το 88-89 που ήταν και τελικό, καθώς στην τελευταία επίθεση η Αυστραλία τα… έχασε και το σκορ δεν άλλαξε…

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-40, 64-67, 88-89

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ 31(1), Ρούντι 10(1), Σέρχι 11(1), Ναβάρο 3, Καλντερόν, Ρέγες 7(1), Κλαβέρ 6(2), Ερναγκόμεζ 2, Αμπρίνες, Γιουλ 2, Μίροτιτς 14(3), Ρούμπιο 3.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Λεϊμάνις): Γκούλντινγκ, Μιλς 30(3), Μπόγκουτ 2, Ίνγκλς 4, Ντελαβεντόβα 6, Μπόκχοφ 13 (3), Λις, Μπέρστοου, Μπέινς 6, Μάρτιν, Άντερσεν 15(1), Μότουμ 12.

Σε αναμετρήσεις για τον «μικρό τελικό» και τον τελικό του Ολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ των ανδρών, στο Ρίο ντε Τζανέιρο, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: