Πέμπτη 25 Απριλίου 2024
Μεγάλη πρόκριση της Εθνικής στους «8» του Ευρωμπάσκετ

Ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του Eυρωμπάσκετ 2017 πέτυχε η εθνική Γυναικών με τη μεγάλη νίκη επί της Ρωσίας (62-58). Την Πέμπτη με την Τουρκία η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς της διοργάνωσης.

Η Ελλάδα με μια ονειρεμένη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε τη Ρωσία με 62-58 σε αγώνα μπαράζ του Ευρωμπάσκετ Γυναικών και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη (22/6, 16:30) την Τουρκία. Κορυφαία της Εθνικής ήταν η Στέλλα Καλτσίδου, η οποία τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από την Ρωσία ξεχώρισε η Βαντέεβα, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 21 ριμπάουντ.

H Εθνική ξεκίνησε «μουδιασμένα» τον αγώνα και με τη Ρωσία να κερδίζει την μάχη των ριμπάουντ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15-9 στο 7’. Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά αντέδρασε και με ένα σερί 10-0, με την Μάλτση να πετυχαίνει δυο τρίποντα, πέρασε μπροστά με 15-19 (10΄). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρωσία εκμεταλλευόμενη την αστοχία των Ελληνίδων, που χρειάστηκαν περίπου 5 λεπτά για να σκοράρουν, «έτρεξε» επιμέρους σκορ 19-7 και έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (32-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική έκανε καταπληκτική εμφάνιση στην άμυνα, δεχόμενη μόλις 4 πόντους από τις Ρωσίδες. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να πάρει μια διαφορά 14 πόντων (36-50 στο 30΄) και να βάλει τις βάσεις για μια μεγάλη νίκη-πρόκριση. Στην τελευταία περίοδο, μέχρι και 5 λεπτά πριν το τέλος, η Εθνική διατηρούσε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (40-56), αλλά η Ρωσία δεν παρέδωσε τα όπλα.

Με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να μειώσει στους 3 (56-59) 37 δεύτερα πριν την λήξη. Η Καλτσίδου όμως, μακράν η καλύτερη παίκτρια του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, πήρε πάνω της την τελευταία επίθεση της Ελλάδας και με ένα δύσκολο καλάθι «σφράγισε» την ιστορική πρόκριση της Εθνικής.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-28, 36-50, 58-62

ΡΩΣΙΑ: Ζέντικ 8 (1), Μπελιάκοβα 11, Βαντέεβα 18 (21 ριμπ.), Πρινς 3 (1), Κριίλοβα, Βιέρου, Τιχονένκο 2, Μπέγκλοβα 6 (2), Μάιγκα 10.

ΕΛΛΑΔΑ: Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 8 (2), Μάλτση 15 (2 6 ριμπ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 3 (1), Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 24 (2), Χριστινάκη, Φασούλα 2.

Με... βιντεοκλήση στον Παπανικολάου πανηγύρισε ο Ολυμπιακός - Ο Λαρεντζάκης του αφιέρωσε τη νίκη (vid)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έδειξαν για ακόμα μια φορά γιατί είναι οικογένεια, καθώς μετά το τέλος του παιχνιδιού πήραν μέσω Face Time τον Κώστα Παπανικολάου.