Επιστροφή στις Ειδήσεις

Αθλήματα

Απόψεις

Πολυμέσα

Εργαλεία

Mηχανοκίνητος Αθλητισμός

αθλητικα νεα φορμουλα 1
αθλητικα νεα wrc
αθλητικα νεα motogp
αθλητικα νεα Αλλοι αγώνες

Εγινε η κλήρωση

Οι αντίπαλοι της ΑΕΚ, του Αρη και του ΠΑΟΚ στο Champions League

Οι αντίπαλοι της ΑΕΚ, του Αρη και του ΠΑΟΚ στο Champions League
Aθήνα
Τους αντιπάλους τους στο ταξίδι του Champions League μπάσκετ έμαθαν σήμερα, Τρίτη, ΑΕΚ, Αρης και ΠΑΟΚ ύστερα από την κλήρωση που έγινε.

Η «Ένωση» τοποθετήθηκε στον Γ' όμιλος με αντιπάλους τις: Βενέτσια (Ιταλία), Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Σλοβενία), Μπάιροϊτ (Γερμανία), Μπάνβιτ (Τουρκία), Στρασμπούρ (Γαλλία) και δύο ακόμα ομάδες από τα προκριματικά.

Αβελίνο (Ιταλία), Μπεσίκτας (Τουρκία), Ζιέλονα Γκόρα (Πολωνία), Οστάνδη (Βέλγιο), Νίμπουρκ (Τσεχία) και δύο ακόμα ομάδες από τα προκριματικά.

Τέλος ο ΠΑΟΚ θα παίξει στον Β' όμιλο κόντρα στις: Γκαζιαντέπ (Τουρκία), Σαλόν (Γαλλία), Τενερίφη (Ισπανία), Νεπτούνας (Λιθουανία), Βέντσπιλς (Λετονία) και δύο ακόμα ομάδες από τα προκριματικά.

Υπενθυμίζεται ότι από τη φάση των ομίλων του Basketball Champions League, προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις τέσσερις πρώτες θέσεις. Ακολούθως, ξεκινά η διαδικασία των νοκ άουτ αγώνων, με πρώτη τη φάση των «16».

Τα ζευγάρια του α' προκριματικού γύρου (19 και 21 Σεπτεμβρίου):

1. Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία) - Μπανταλόνα (Ισπανία)

2. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος) - Άβτοντορ (Ρωσία)

3. Μπόσνα (Βοσνία) - Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία)

4. Κάρπος Σόκολι (Σκόπια) - Κάλεβ (Εσθονία)

5. Χρόνιχεν (Ολλανδία) - Βιτάουτας (Λιθουανία)

6. Σιγκάλ Πρίστινα (Κόσοβο) - Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)

7. Κάπφενμπεργκ (Αυστρία) - Μπενφίκα (Πορτογαλία)

8. Λουλέα (Σουηδία) - Άντβερπ (Βέλγιο)

Τα ζευγάρια του β' προκριματικού γύρου (24 και 26 Σεπτεμβρίου):

9. Κάρπος Σόκολι (Σκόπια) ή Κάλεβ (Εσθονία) - Άλμπα Φέχερβαρ (Ουγγαρία)

10. Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία) ή Μπανταλόνα (Ισπανία) - Κατάγια (Φινλανδία)

11. Λουλέα (Σουηδία) ή Άντβερπ (Βέλγιο) - Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)

12. Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος) ή Άβτοντορ (Ρωσία) - Μόρναρ (Μαυροβούνιο)

13. Κάπφενμπεργκ (Αυστρία) ή Μπενφίκα (Πορτογαλία) - Λουκόιλ Ακαντέμικ (Βουλγαρία)

14. Μπόσνα (Βοσνία) ή Λούντβιχσμπουργκ (Γερμανία) - Κλουζ (Ρουμανία)

15. Χρόνιχεν (Ολλανδία) ή Βιτάουτας (Λιθουανία) - Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)

16. Σιγκάλ Πρίστινα (Κόσοβο) ή Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία) - Μπουντιβέλνικ (Ουκρανία)

Τα ζευγάρια του γ' προκριματικού γύρου (29 Σεπτεμβρίου και 2 Οκτωβρίου):

17. Νικητής 16 - Ναντέρ (Γαλλία)

18. Νικητής 11 - Ρόζα Ράντομ (Πολωνία)

19. Νικητής 12 - Ορλαντίνα (Ιταλία)

20. Νικητής 13 - Γιουβέντους (Λιθουανία)

21. Νικητής 10 - Βόννη (Γερμανία)

22. Νικητής 15 - Εστουδιάντες (Ισπανία)

23. Νικητής 9 - Καρσίγιακα (Τουρκία)

24. Νικητής 14 - Μπράσελς (Βέλγιο)

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ