Θρίαμβος της ΑΕΚ που απέκλεισε τον ΠΑΟ και πέρασε στον τελικό

Μετά από 17 χρόνια και συγκεκριμένα από το 2001, η ΑΕΚ θα βρεθεί ξανά σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας και θα διεκδικήσει το 4ο τρόπαιο στην ιστορία της. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου νίκησαν με 73-69 και απέκλεισαν τον κάτοχο του τίτλου και πολυνίκη με 18 τρόπαια Παναθηναϊκό, στον νοκ άουτ ημιτελικό του θεσμού στο ΟΑΚΑ. Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 17 Φεβρουαρίου 2018 στο κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου Κρήτης και αντίπαλος της Ένωσης θα είναι ο νικητής του άλλου ημιτελικού, Άρης-Ολυμπιακός (18:30).

Μετά από 17 χρόνια και συγκεκριμένα από το 2001, η ΑΕΚ θα βρεθεί ξανά σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας και θα διεκδικήσει το 4ο τρόπαιο στην ιστορία της.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου νίκησαν με 73-69 και απέκλεισαν τον κάτοχο του τίτλου και πολυνίκη με 18 τρόπαια Παναθηναϊκό, στον νοκ άουτ ημιτελικό του θεσμού στο ΟΑΚΑ.

Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 17 Φεβρουαρίου 2018 στο κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου Κρήτης και αντίπαλος της Ένωσης θα είναι ο Ολυμπιακός που νίκησε τον Άρης στο Αλεξάνδρειο με 56-49.

Οι Χάρις (20π.) και Γκριν (19π.) ήταν οι κορυφαίοι, αλλά ο Τσινεμέλου Ελονού με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ υπήρξε καθοριστικός στο τέλος! Καταλυτικός και ο Ντούσαν Σάκοτα με 9 πόντους. Σε ένα κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι πάντως και για τις δύο ομάδες, ήταν οι 10.000 φίλαθλοι των «κιτρινόμαυρων» που έδωσαν ώθηση για την ιστορική αυτή πρόκριση της Ενωσης.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε με το πρώτο στα 6 τρίποντα του Κέι Σι Ρίβερς 69-68 στα 15 δεύτερα, αλλά η ΑΕΚ δεν θα έχανε με τίποτα την ευκαιρία! Ο Παππάς σημείωσε 14 πόντους, αλλά ήταν άστοχος σε μία κρίσιμη βολή στο τέλος, 11 πόντους πέτυχε ο Ματ Λοτζέσκι και 10 ο Καλάθης.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-7 χάρη σε λύσεις από τον εξαιρετικό στα πρώτα λεπτά, Ματ Λοτζέσκι. Η ΑΕΚ αντέδρασε (7-7 και 9-9) και προσπέρασε με τρίποντο του Σάκοτα, με την είσοδό του, από τα 8 μέτρα, 12-11. Η έναρξη της 2ης περιόδου βρήκε τους «πράσινους» πάντως στο +1, 17-18, με τις δύο ομάδες, όμως να είναι άστοχες και να προσφέρουν κακό θέαμα.

Η ΑΕΚ με τον Ελονού στο «5» έναντι του Μαυροειδή που έφτασε τα 3 φάουλ στο 15ο λεπτό (όλα πάνω στον Βουγιούκα που μάζεψε 10 ριμπάουντ στο πρώτο 20αλεπτο) έγινε πιο απειλητική εν αντιθέσει με τον Παναθηναϊκό που τελείωσε το α΄ μέρος με 1/9 τρίποντα και 3/18 σουτ στη 2η περίοδο.

Πάντως, από το δίποντο του Μπάρλοου, 19-18, η ΑΕΚ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (32-28) έχοντας πάρει 10 πόντους από τον Χάρις, 9 από τον Γκριν με 4 ασίστ, ενώ 9 ριμπάουντ είχε μαζέψει ο Ελονού. Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός είχε κορυφαίους τους Λοτζέσκι (8π.), ενώ από 6 πόντους είχαν πετύχει οι Παππάς και Βουγιούκας.

Ο Νικ Καλάθης έδωσε ρυθμό και πόντους στον Παναθηναϊκό για το 2-8 των «πρασίνων», 34-36. Η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα με τρίποντο του Τζέιμς, 37-36 στο 24ο λεπτό, αλλά με τον Χάρις να «σιωπά», οι παίκτες του Πασκουάλ ξέφυγαν με +5, 38-43. Ήταν η σειρά του Ελονού να αναλάβει ρόλο στο σκοράρισμα, και με δικούς του σερί πόντους, η Ενωση απείλησε και πάλι, 42-43, ενώ η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 42-44, μετά από 1/2 βολές του Καλάθη.

Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκιστ διαμόρφωσε το 50-54 και μετά το 52-54 δια χειρός Χάρις, το αντιαθλητικό φάουλ με το οποίο χρέωσαν τον Παππά οι διαιτητές, επέτρεψε στον Ελονού να μειώσει ακόμη περισσότερο, 53-54, με 1 εύστοχη μόνο βολή, αλλά ο Χάρις έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, 55-54, αμέσως μετά.

Ο Βουγιούκας είχε 4/4 βολές, πρώτα από φάουλ του Σάκοτα και εν συνεχεία μετά από τεχνική ποινή στον πάγκο της ΑΕΚ, για το 57-57 (κι ενώ ενδιάμεσα είχε σκοράρει ο Σάκοτα). Μέσα σε μία κολασμένη ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους της ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός αισθανόταν σε εχθρικό έδαφος, αν και αγωνιζόταν στο «σπίτι του». Η Ένωση απάντησε με 9-5 και ξέφυγε με 66-62, μετά από παλικαρίσιο καλάθι του Ελονού που είχε μαζέψει και το επιθετικό ριμπάουντ, ύστερα από αστοχο σουτ του Χάρις.

Ο Ελονού έκανε, όμως και το φάουλ στον Καλάθη, ο οποίος ευστόχησε σε 1 βολή. Όταν ο Μάικ Γκριν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 68-63 (από φάουλ του Γκιστ) στα 43 δεύτερα, η πρόκριση των «κιτρινόμαυρων» φαινόταν μη αναστρέψιμη. Και ήταν! Ο Ρίβερς που είχε 0/5 τρίποντα στον αγώνα, απλά έριξε τη διαφορά σε 68-65, στα 33 δεύτερα, με τις 2 βολές από φάουλ του Χάρις. Ο Παππάς σταμάτησε με φάουλ τον έτοιμο για κάρφωμα Ελονού.

Με 1/2 διαμόρφωσε το 69-65, αλλά ο Κεϊ Σι Ρίβερς ευστοχώντας στο πρώτο του τρίποντο, μετά από 6 προσπάθειες 69-68 (1/6) έκανε τον κόσμο της ΑΕΚ στις κερκίδες να σιγήσει, με εναπομείναντα χρόνο 15 δεύτερα! «Ηρωας» των ¨κιτρινόμαυρων αναδείχτηκε ο Μάικ Γκριν, 71-68 με 2/2, μοιραίος ο Νίκος Παππάς, αφού έχασε την πρώτη βολή, 71-68, στα 10 δεύτερα.

Ο Λαρεντζάκης έκανε λάθος στην επαναφορά, αλλά πάτησε γραμμή ο Ρίβερς στα 7 δεύτερα. Ο Σάκοτα διαμόρφωσε το 73-69 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Μάνος-Πουρσανίδης Γ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-28, 42-44, 73-69

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Τζέιμς 5 (1), Γκριν 17 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 20 (7/17 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 4 (0/5 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Ελόνου 12 (14 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος (0/4 σουτ), Σάκοτα 9 (1), Μπάρλοου 4 (5 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Σι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 5 (1), Γκιστ 6 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 9 (12 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 10 (2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ασίστ), Σίνγκλετον 5 (1/4 σουτ, 11 ριμπάουντ), Ρίβερς 9 (1/6 τρίποντα), Παππάς 14 (1), Λεκαβίτσιους (0/6 σουτ), Αντετοκούνμπο

in.gr

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.