Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Με 84-71 επί της Πρόκομ... ξεμούδιασε ο Ολυμπιακός πριν το ντέρμπι

Με 84-71 επί της Πρόκομ… ξεμούδιασε ο Ολυμπιακός πριν το ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του στο ματς με την Πρόκομ, πήρε με 84-71 την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις στο Top 16 της Ευρωλίγκα και πηγαίνει με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. «Παγωμένη» ήταν η ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ, στο τέλος όμως οι φίλαθλοι χειροκρότησαν θερμά τους παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη και τους ζήτησαν νίκη στο ματς της Κυριακής.

89

Ο Ολυμπιακός έκανε το χρέος του στο ματς με την Πρόκομ, πήρε με 84-71 την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις στο Top 16 της Ευρωλίγκα και πηγαίνει με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την 20ή αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. «Παγωμένη» ήταν η ατμόσφαιρα στο ΣΕΦ λόγω της μικρής προσέλευσης του κόσμου, στο τέλος όμως οι φίλαθλοι χειροκρότησαν θερμά τους παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη και τους ζήτησαν νίκη στο ματς της Κυριακής.

Η ταχύτητα του Τζανίρο Πάργκο και το καλό ξεκίνημα των Βούσιτς – Πρίντεζη, έδωσε τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ (12-4, 5). Το δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου όμως δεν ήταν ανάλογο με το πρώτο.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντί να ανεβάσουν κι άλλο το ρυθμό, χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στην Πρόκομ, που είχε σε καλή μέρα τον Λόγκαν, να τρέξει σερί 8-0 και να πλησιάσει στο καλάθι (21-23, 10).

Ο Κίντελ Γουντς, ο οποίος χειροκροτήθηκε θερμά από τον κόσμο του Ολυμπιακού που βρέθηκε στο ΣΕΦ για να παρακολουθήσει το παιχνίδι, ισοφάρισε σε 26-26 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (11:30), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντηση από τον Θοδωρή Παπαλουκά.

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Έλληνα γκαρντ ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 10-0 και ξέφυγε με 36-26. Παράλληλα, συνέχισε την καλή του εμφάνιση και ο Νίκολα Βούισιτς, ο οποίος είχε 7 στα 7 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Ό,τι έγινε όμως στην πρώτη περίοδο επαναλήφθηκε στη δεύτερη, ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα και η Πρόκομ κατάφερε να πλησιάσει εκ νέου σε απόσταση βολής (42-43, 20).

Η εικόνα του Ολυμπιακού άλλαξε προς το καλύτερο στην τρίτη περίοδο, καθώς η άμυνά του έγινε πολύ πιο δυνατή, ενώ στην επίθεση ανέλαβε δράση ο Γιοτάμ Χαλπερίν. Στο πρώτο τρίλεπτο το επί μέρους σκορ ήταν 9-2 για τους γηπεδούχους, που ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά. Ο Νίκολα Βούισιτς έφτασε τους 18 πόντους (σ.σ. με 9 στα 10 δίποντα), ενώ ένα τρίποντο του Πάργκο έγραψε το 63-51 του 27.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο πέρασε στο ματς και ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος είχε μείνει εκτός 12άδας στον τελικό του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό και ο κόσμος του Ολυμπιακού έδειξε την αγάπη του προς το σέρβο άσο, καθώς τον χειροκρότησε θερμά.

Στο 30 η διαφορά είχε φτάσει στους 15 πόντους (70-55) και ουσιαστικά η υπόθεση νίκη είχε ουσιαστικά κριθεί. Ο Ολυμπιακός βάδιζε προς την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες στο Top 16 και μάλλον άρχισε να σκέφτεται το ντέρμπι της Κυριακής με αποτέλεσμα να χαλαρώσει.

Κάτι που εκμεταλλεύθηκε η Πρόκομ, για να πλησιάσει στους έξι πόντους, πέντε λεπτά πριν το φινάλε και να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι (70-76).

Τα… τρελά καλάθια του Λόγκαν, πάντως, δεν μπόρεσαν να στερήσουν από τον Ολυμπιακό τη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» συμμάζεψαν την κατάσταση και έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση με 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-42, 70-55, 84-71

Διαιτητές: Μιτχάνα (Ισπανία), Ερτσεγκ (Κροατία), Γιούρας (Σερβία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 13 (3), Πελεκάνος 2, Βούισιτς 20, Μπουρούσης 13, Χαλπερίν 8 (2), Γκριρ, Βασιλόπουλος 3, Πρίντεζης 14 (2), Ερτσεγκ, Τεόντοσιτς 3 (1), Σχορτσιανίτης, Πάργκο 8 (2).

ΠΡΟΚΟΜ ΤΡΕΦΛ (Τόμας Πατσέσας): Μπράζελτον, Ντίλεβιτς 6, Λόγκαν 24 (5), Ζαμοϊσκι 2, Σζτσότκα, Γουντς 12 (1), Μπάρελ 9, Μπερκ 4, Γιούιν 12 (1), Χριτσάνιουκ 2.

Με Φουντούλη και Γεννηδουνιά συνεχίζει να γράφει ιστορία

Ο Ολυμπιακός επιστρέφει στο Final 4 μετά από πέντε χρόνια και ήδη κάνει όνειρα για την ανάδειξη του σε πρωταθλητή Ευρώπης για τρίτη φορά μετά το 2002 και το 2018.