αθλητικα νεα Αλλοι αγώνες

Ευρωλίγκα μπάσκετ τελευταία νέα

Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος

Τηλεφώνημα για βόμβα άδειασε το ΟΑΚΑ στο ΠΑΟ - Μπαρτσελόνα

Απρόσμενη εξέλιξη στο ημίχρονο της συνάντησης ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τη Μπαρτσελόνα για την αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, καθώς σύμφωνα με πληροφορίες που μετέδωσε η ΝΕΡΙΤ, υπήρξε τηλεφώνημα για βόμβα στο ΟΑΚΑ και χρειάστηκε να εκκενωθεί το γήπεδο, όπου βρίσκονταν περίπου 15.000 οπαδοί. Την ώρα της διακοπής ο αγώνας βρισκόταν στο ημίχρονο (23-40 20').

Οι ελληνικοί αντίπαλοι στους «16»

Η Μπαρτσελόνα ήταν τελικά πιο... εκρηκτική στο ΟΑΚΑ

Σε έναν αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 80-67 από την πρωτοπόρο του 3ου ομίλου Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα (10η αγωνιστική). Οι δύο ομάδες συνεχίζουν στη φάση των «16» της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, όπου και θα ξανασυναντηθούν, καθώς θα συνυπάρξουν στον 5ο όμιλο της διοργάνωσης. Δείτε αναλυτικά τους ελληνικούς αντιπάλους στην επόμενη φάση. Ο αγώνας είχε διακοπεί στο ημίχρονο, λόγω απειλής έκρηξης βόμβας στο ΟΑΚΑ, αλλά μετά από καθυστέρηση περίπου 35 λεπτών, αποδείχτηκε ότι επρόκειτο για φάρσα...

Στη 10η στροφή της Ευρωλίγκα

Νίκη γοήτρου κόντρα στην Μπάρτσα (22:00) ψάχνει ο ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ

Μετά το 78-69 υπέρ των Καταλανών στον πρώτο γύρο, ο Παναθηναϊκός αναζητά να ολοκληρώσει τις εμφανίσεις του στην κανονική περίοδο, με μία νίκη «εκδίκηση» απέναντι στην Μπαρτσελόνα (22:00, ν, μπροστά στο κοινό του, στο ΟΑΚΑ. Κι ενώ η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είναι 3η του 3ου ομίλου, ό,τι κι αν γίνει, οι «μπλαουγκράνα» δεν έχουν εξασφαλίσει με μαθηματική ακρίβεια την πρώτη θέση (είναι βέβαια το φαβορί) παρά τις 8 νίκες - 1 ήττα μέχρι στιγμής.

Στο Top 16 της Ευρωλίγκα

Με Ρεάλ και Μακάμπι ο ΠΑΟ, Με ΤΣΣΚΑ και Εφές ο ΟΣΦΠ

Με τη Ρεάλ Μαδρίτης, την Μακάμπι Τελ Αβίβ και την Γαλατάσαραϊ θα αγωνιστεί ο Παναθηναϊκός στον 5ο όμιλο στο Top 16 της Ευρωλίγκα, ενώ την Παρασκευή θα μάθει και τους άλλους τέσσερις αντιπάλους του. Σε ότι αφορά τον Ολυμπιακό, στον 6ο όμιλο θα αγωνιστεί με τις ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Αναντολού Εφές, Εμπόριο Αρμάνι και ακόμη τέσσερις που θα προκύψουν την Παρασκευή.

Στα υπόλοιπα ματς της Ευρωλίγκα

Αήττητη η ΤΣΣΚΑ, νίκες για Ρεάλ, Αρμάνι και Μακάμπι, έξω η Νεπτούνας

Το απόλυτο στον 2ο όμιλο της Ευρωλίγκα, έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στη Λιμόζ, αφού πήρε τη νίκη με 88-56 και πλέον κοιτάζει «αφ'υψηλού» το TOP 16 της διοργάνωσης. Ήττα απο τη Βαλένθια και αποκλεισμός για την Νεπτούνας με 103-65, νίκη της αδιάφορης Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-73 επί της Μάλαγα. «Διπλό» της Αρμάνι στην έδρα της Τουρόβ με 101-96 σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς. Εύκολη νίκη για τη Ρεάλ που δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Εφές, της οποίας επικράτησε με 90-70.

Εν όψει του ματς της Παρασκευής

«Να κερδίσουμε την Μπαρτσελόνα» θέλει ο Ιβάνοβιτς

Στα προβλήματα που αντιμετωπίζει στη θέση «1» (Μποχωρίδης, Διαμαντίδης, Νέλσον) αναφέρθηκε στη συνέντευξη Τύπου εν όψει της αυριανής αναμέτρησης με την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ (22:00), για τη 10η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Ντούσκο Ιβάνοβιτς, ο οποίος επισήμανε ότι παρά την εξασφαλισμένη πρόκριση της ομάδας του στους «16» ο αγώνας μόνο αδιάφορος δεν είναι. Παράλληλα, ο Μαυροβούνιος τεχνικός επισήμανε ότι δεν είναι ξεκάθαρη η συμμετοχή του ΝτεΜάρκους Νέλσον στην αναμέτρηση.

Έχασε 79-74 στην Τουρκία

Ανώδυνη ήττα του ΟΣΦΠ από την «Γαλατά»

Ανώδυνη ήττα, τη δεύτερη στον 4ο όμιλο της Ευρωλίγκας, υπέστη στην Πόλη ο Ολυμπιακός, στην «αυλαία» της κανονικής περιόδου της διοργάνωσης (10η αγωνιστική). Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 79-74 από τη Γαλατασαράι στο κεκλεισμένων των θυρών «Αμπντί Ιπεκτσί», αποτέλεσμα που στέλνει στο Top 16 του θεσμού τη Γαλατά, μετά την ήττα της Νεπτούνας από τη Βαλένθια. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει στον 6ο όμιλο της φάσης των «16» της Ευρωλίγκας, ενώ η Γαλατασαράι θα βρεθεί στο δρόμο του Παναθηναϊκού στον 5ο όμιλο.

Την Παρασκευή (22:00)

Με μαύρες εμφανίσεις και απουσίες υποδέχεται την Μπαρτσελόνα ο ΠΑΟ

Ιδού η μαύρη εμφάνιση...

Ο Παναθηναϊκός θα είναι οριστικά τρίτος στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκας, ανεξαρτήτου αποτελέσματος στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα, στο ΟΑΚΑ, αύριο (19/12, 22:00), αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς και οι παίκτες του δεν θα τα δώσουν όλα για τη νίκη.

Στην αποστολή της Μπαρτσελόνα

Κανονικά ο Ναβάρο στο ΟΑΚΑ κόντρα στον ΠΑΟ

Συμπεριελήφθηκε στην αποστολή της Μπαρτσελόνα για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ (22:00) ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Ο αρχηγός της Μπαρτσελόνα ξεπέρασε τον μυϊκό τραυματισμό του σε αντίθεση με τους Άλεξ Αμπρίνες και Μπραντ Όλεσον, που έμειναν εκτός.

Live score στις 20:00

Πρόβα εν όψει Παναθηναϊκού για τον Ολυμπιακό στο «Αμπντί Ιπεκτσί»

Στο άδειο λόγω τιμωρίας «Αμπντί Ιπεκτσί» αγωνίζεται σήμερα, Πέμπτη, ο Ολυμπιακός, (20:00, Novasports 2) απέναντι στη Γαλατάσαραϊ, στον τελευταίο αγώνα της πρώτης φάσης της Ευρωλίγκα.

<strong>Παγκόσμιο Κύπελλο 2014</strong><strong><strong>Στην Ισπανία</strong> με τους κορυφαίους των παρκέ</strong>