Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Προσεχώς... εξάστερος ο Παναθηναϊκός, νίκησε 77-69 τη Σιένα και πέρασε στον τελικό

Προσεχώς… εξάστερος ο Παναθηναϊκός, νίκησε 77-69 τη Σιένα και πέρασε στον τελικό

Μισή ντουζίνα αστέρια είναι έτοιμος να γεμίσει τη φανέλα του ο Παναθηναϊκός, που νίκησε τη Σιένα 77-69 στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του φάιναλ-φορ της Βαρκελώνης και την Κυριακή 08/05 θα διεκδικήσει το τρόπαιο της Ευρωλίγκα στο «Παλάου Σαν Τζόρντι».

Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του από το ζευγάρι του δεύτερου ημιτελικού μεταξύ Μακάμπι Τελ Αβίβ και τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο πρωτάρης σε φάιναλ φορ Νικ Καλάθης αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού και ΜVP του ημιτελικού με 17 πόντους. Τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Μπατίστ με 16 και ο Φώτσης με 14 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός των δέκα συμμετοχών σε φάιναλ-φορ, των πέντε ευρωπαϊκών τίτλων και των αμέτρητων εμπειριών, δεν γινόταν σε καμία περίπτωση να ηττηθεί από την «σταχτοπούτα» Σιένα. Το συγκρότημα του Πιαντιτζιάνι προβλημάτισε τους Πράσινους, ουσιαστικά, μόλις για 15 λεπτά. Ενα ξέσπασμα έξω από τη γραμμή του τριπόντου με συνεχόμενα εύστοχα σουτ από Νίκολας, Φώτση και Περπέρογλου ήταν αρκετό για την ελληνική ομάδα, προκειμένου να πάρει το προβάδισμα στο σκορ.

Οι Ιταλοί βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ κατάφεραν στο πρώτο δεκάλεπτο με αλλεπάλληλα επιθετικά ριμπάουντ και πιεστική άμυνα να προηγηθούν με 21-17. Ωστόσο η απελπιστική αστοχία του Μάρκο Γιάριτς, το «τρελό» παιχνίδι του ΜακΚάλεμπ και η φθορά των φάουλ δεν επέτρεψαν ποτέ στην Σιένα να επιστρέψει στο σκορ από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω.

Σοβαρός, πειθαρχημένος και με έναν εκπληκτικό Καλάθη, που έπαιξε σαν… Διαμαντίδης, ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησε την Σιένα να πάρει ανάσα! Η διαφορά στην τρίτη περίοδο σταθεροποιήθηκε στους εννέα πόντους και το Τριφύλλι ήξερε πως στην τελική ευθεία έπρεπε απλά να κάνει μια σωστή διαχείριση για να βρεθεί στον τελικό της Κυριακής.

Η Σιένα επιχείρησε την τελική της αντεπίθεση βασιζόμενη στον Χέρστον και τον Καουκένας οι οποίοι ευστόχησαν σε ορισμένα περιφερειακά σουτ. Αυτό όμως δεν αρκούσε για την ομάδα της Τοσκάνης. Ο Παναθηναϊκός δεν πανικοβλήθηκε όταν η διαφορά μειώθηκε στους έξι (61-55) επτά λεπτά πριν το τέλος. Αντίθετα με μπροστάρη τον Μπατίστ ξαναέχτισε διαφορά ασφαλείας και σχεδόν ακούραστα, για ημιτελικό φάιναλ-φορ, έφθασε στην νίκη με 77-69!

Οι Πράσινοι έδειξαν τι σημαίνει ώριμο μπάσκετ, τι σημαίνει εμπειρία και βαριά φανέλα στην Σιένα, που μπορεί να μείνει ικανοποιημένη απλά και με τη συμμετοχή της στο φάιναλ-φορ. Εν αντιθέσει με τον Παναθηναϊκό που έχει μετατρέψει σε… νόμο την παρουσία του στην κορυφή της Ευρώπης!